Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Bezobratlí žijící v našich domácnostech jsou nositeli téměř 1500 virů

Trpíte často chřipkou? Raději se podívejte, jestli pod postelí nemáte moc pavouků!

Potemník moučný (Tenebrio molitor) - klikněte pro zobrazení detailuPotemník moučný (Tenebrio molitor), autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

Odborníci z University of Sydney a Chinese Centre for Disease Control and Prevention přišli na to, že brouci, pavouci a další bezobratlí žijící v našich domácnostech, jsou nositeli mnohem většího počtu virů, než se až dosud myslelo – celkem 1445.

Převážná většina z nich je naštěstí nepřenosná na člověka, takže z dotyčných živočichů není zapotřebí mít stejný strach, jako třeba z komárů nebo klíšťat.

To ovšem zdaleka není vše, co tato průkopnická studie ukázala. „Zjistili jsme, že většina skupin virů infikujících obratlovce – včetně lidí, třeba ty co způsobují známé nemoci jako chřipka – je ve skutečnosti odvozena z těch co jsou přítomny v bezobratlých,“ upozornil profesor Edward Holmes z Marie Bashir Institute for Infectious Diseases a School of Life and Environmental Sciences.

Samostatnou zmínku si zaslouží i skutečnost, že nové technologie, které byly použity k odhalování dotyčných virů, mohou být rovněž použity ke stanovení příčin některých lidských chorob – například lymské boreliózy. Jsou tak účinné, že Holmes je označil za „ultimátní diagnostický nástroj“.

Dodejme, že lymská borelióza u protinožců oficiálně neexistuje. Jenže stále více Australanů tvrdí, že jim byla diagnostikována – takže je pravděpodobné, že tamější lékařská komunita svůj postoj brzy bude muset přehodnotit.

Zdroj: University of Sydney

Debata k článku 'Bezobratlí žijící v našich domácnostech jsou nositeli téměř 1500 virů'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz