Bezobratlí žijící v našich domácnostech jsou nositeli téměř 1500 virů

autor: Jiří Černý
Trpíte často chřipkou? Raději se podívejte, jestli pod postelí nemáte moc pavouků!

Odborníci z University of Sydney a Chinese Centre for Disease Control and Prevention přišli na to, že brouci, pavouci a další bezobratlí žijící v našich domácnostech, jsou nositeli mnohem většího počtu virů, než se až dosud myslelo – celkem 1445.

Převážná většina z nich je naštěstí nepřenosná na člověka, takže z dotyčných živočichů není zapotřebí mít stejný strach, jako třeba z komárů nebo klíšťat.

To ovšem zdaleka není vše, co tato průkopnická studie ukázala. „Zjistili jsme, že většina skupin virů infikujících obratlovce – včetně lidí, třeba ty co způsobují známé nemoci jako chřipka – je ve skutečnosti odvozena z těch co jsou přítomny v bezobratlých,“ upozornil profesor Edward Holmes z Marie Bashir Institute for Infectious Diseases a School of Life and Environmental Sciences.

Samostatnou zmínku si zaslouží i skutečnost, že nové technologie, které byly použity k odhalování dotyčných virů, mohou být rovněž použity ke stanovení příčin některých lidských chorob – například lymské boreliózy. Jsou tak účinné, že Holmes je označil za „ultimátní diagnostický nástroj“.

Dodejme, že lymská borelióza u protinožců oficiálně neexistuje. Jenže stále více Australanů tvrdí, že jim byla diagnostikována – takže je pravděpodobné, že tamější lékařská komunita svůj postoj brzy bude muset přehodnotit.

Zdroj: University of Sydneytémata článku:
autor:
datum vydání:
30. listopadu 2016


Diskuze k článku „Bezobratlí žijící v našich domácnostech jsou nositeli téměř 1500 virů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!