Vědci našli prastarou bakterii, která je odolná vůči většině moderních antibiotik

autor: Jiří Černý
Mikrobioložka Hazel Barton z University of Akron a její spolupracovníci mají pádný důvod k oslavě. Podařilo se jim totiž učinit mimořádný objev.

Není žádným velkým tajemstvím, že bakterie mohou snadno získat rezistenci i vůči těm antibiotikům, se kterými ještě nepřišly do kontaktu. Mj. se tím dokazuje náhodnost mutací – tedy to, že drtivá většina mutací nevzniká cíleně (až v reakci na silný přírodní výběr).

Nejnovější „úlovek“ ale opravdu stojí za to. Během průzkumu vápencové jeskyně Lechuguilla v Novém Mexiku odborníci narazili na bakterii rodu Paenibacillus, která byla zhruba 4 miliony let izolována od lidí i jimi vytvářených léků. Navzdory tomu si dokáže poradit se 70% moderních přírodních antibiotik.

Výše zmíněná vápencová jeskyně je extrémně nehostinná. Díky její hloubce (cca 498 metrů) v ní panuje věčná tma. Chtějí-li bakterie v těchto drsných podmínkách přežít, potřebují velmi kvalitní obranné prostředky, neboť o potravu je zde velká nouze a mezi jednotlivými koloniemi tak neustále zuří brutální „chemická válka“.

Barton nicméně zdůraznila, že dotyčná bakterie není patogenní, takže z ní nemusíme mít žádné obavy. Ba právě naopak – mohla by nám pomoct vyvinout nové metody boje proti rezistenci.

„Lidé si řeknou něco jako 'Ach ne, je to superbakterie!' Ale já ji raději nazývám hrdinskou bakterií,“ konstatovala v rozhovoru pro server NPR.org.

Zdroj: National Public Radio



témata článku:
autor:
datum vydání:
13. prosince 2016


Diskuze k článku „Vědci našli prastarou bakterii, která je odolná vůči většině moderních antibiotik“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!