Na Bahamách objevena zatím nejstarší „tropická DNA“

autor: Jiří Černý
Vědci důkladně analyzovali pozůstatky želvy, která přibližně před 1000 lety uvízla v zatopeném vápencovém závrtu na Bahamách. A ke svému úžasu zjistili, že velká část její DNA zůstala neporušena.

Podle ornitologa Davida Steadmana z University of Florida by studium tohoto genetického materiálu mj. mohlo poskytnout spoustu nových poznatků o historii plazů obývajících Karibik.

„Toto je vůbec poprvé, kdy někdo byl schopen dát tropické druhy do evolučního kontextu s molekulárními daty,“ prohlásil Steadman a dodal, že čím víc se toho dozvíme o evoluční historii želv, tím lépe budeme rozumět současným – mnohdy ohroženým – tropickým druhům.

Připomeňme, že nejstarší DNA pochází ze savců, kteří žili v mírném pásmu. Pro její dlouhodobé zachování je totiž důležitý chlad a sucho, přičemž o obě tyto věci je v tropech obvykle nouze. Tentokrát ale potápěči narazili na celou neporušenou kostru.

„Pokud jde o fosilní záznam, tak je to opravdu neslýchané. Především v Západní Indii,“ komentoval to Steadman.

Dotyčná želva patřila k druhu, který v dané oblasti vyhynul zhruba před 780 lety, krátce po příchodu prvních lidských osadníků – s největší pravděpodobností kvůli nadměrnému lovu spojeném s ničením jeho přirozených biotopů.

Zdroj: University of Floridatémata článku:
autor:
datum vydání:
12. února 2017


Diskuze k článku „Na Bahamách objevena zatím nejstarší „tropická DNA““ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!