Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Psi jsou prý naši nejlepší přátelé díky svým genům

Nová studie zjistila, že psi sdílejí jistý „chromozomální překryv“ s takzvaným Williamsovým-Beurenovým syndromem, který lidi mj. činí přátelštějšími.

 - klikněte pro zobrazení detailu
Zdroj: Max Pixel

Právě tato podobnost by mohla představovat vysvětlení toho, proč jsou psi tak úžasně společenští.

„Dříve jsme si mysleli, že u psů se během domestikace vyvinula jakási pokročilá forma sociálního poznávání, která vlkům chybí. Tento nový důkaz naznačuje, že psi na rozdíl od vlků mají genetické předpoklady, které mohou vést k nadměrné motivaci k vyhledávání sociálních kontaktů,“ komentovala to Monique Udell z Oregon State University.

Williamsův-Beurenův syndrom je vývojová porucha, která ovlivňuje rysy lidského obličeje a způsobuje řadu zdravotních problémů včetně srdečních defektů či abnormalit mozku a nervové soustavy. A jedním z jeho charakteristických psychologických symptomů je hypersociabilita.

Odborníci pozorovali paralely mezi hypersociabilitou Williamsova-Beurenova syndromu a chováním psů a rozhodli se zjistit, jak dalece mohou tyto dvě věci souviset na genetické úrovni. Proto vzali 18 domestikovaných psů a 10 vlků zvyklých na lidi a podrobili je řadě experimentů založených na chování, které zahrnovaly účast jak známých, tak cizích osob. Psi byli samozřejmě společenštější.

Následné sekvenování genomů ukázalo, že s hypersociabilitou psů jsou silně spojeny transpozony v oblasti analogické k WBSCR (Williams-Beuren Syndrome Chromosome Region), které ovlivňují protein GIF21. Čím méně těchto inzercí psi mají, tím více se chovají jako vlci.

„Nenašli jsme nic jako sociální gen, ale spíše důležitou genetickou složku, která utváří zvířecí osobnost a napomáhá procesu domestikace divokého vlka do krotkého psa,“ uvedla evoluční bioložka Bridgett vonHold z Princeton University.

Autoři studie nicméně připouštějí, že pracovali s příliš malým počtem zvířat. Proto je k získaným výsledkům zapotřebí přistupovat obezřetně a nečinit na jejich základě žádné unáhlené závěry.

Zdroj: Phys.org, Princeton University

Debata k článku 'Psi jsou prý naši nejlepší přátelé díky svým genům'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz