Psi jsou prý naši nejlepší přátelé díky svým genům

autor: Jiří Černý
Nová studie zjistila, že psi sdílejí jistý „chromozomální překryv“ s takzvaným Williamsovým-Beurenovým syndromem, který lidi mj. činí přátelštějšími.

Právě tato podobnost by mohla představovat vysvětlení toho, proč jsou psi tak úžasně společenští.

„Dříve jsme si mysleli, že u psů se během domestikace vyvinula jakási pokročilá forma sociálního poznávání, která vlkům chybí. Tento nový důkaz naznačuje, že psi na rozdíl od vlků mají genetické předpoklady, které mohou vést k nadměrné motivaci k vyhledávání sociálních kontaktů,“ komentovala to Monique Udell z Oregon State University.

Williamsův-Beurenův syndrom je vývojová porucha, která ovlivňuje rysy lidského obličeje a způsobuje řadu zdravotních problémů včetně srdečních defektů či abnormalit mozku a nervové soustavy. A jedním z jeho charakteristických psychologických symptomů je hypersociabilita.

Odborníci pozorovali paralely mezi hypersociabilitou Williamsova-Beurenova syndromu a chováním psů a rozhodli se zjistit, jak dalece mohou tyto dvě věci souviset na genetické úrovni. Proto vzali 18 domestikovaných psů a 10 vlků zvyklých na lidi a podrobili je řadě experimentů založených na chování, které zahrnovaly účast jak známých, tak cizích osob. Psi byli samozřejmě společenštější.

Následné sekvenování genomů ukázalo, že s hypersociabilitou psů jsou silně spojeny transpozony v oblasti analogické k WBSCR (Williams-Beuren Syndrome Chromosome Region), které ovlivňují protein GIF21. Čím méně těchto inzercí psi mají, tím více se chovají jako vlci.

„Nenašli jsme nic jako sociální gen, ale spíše důležitou genetickou složku, která utváří zvířecí osobnost a napomáhá procesu domestikace divokého vlka do krotkého psa,“ uvedla evoluční bioložka Bridgett vonHold z Princeton University.

Autoři studie nicméně připouštějí, že pracovali s příliš malým počtem zvířat. Proto je k získaným výsledkům zapotřebí přistupovat obezřetně a nečinit na jejich základě žádné unáhlené závěry.

Zdroj: Phys.org, Princeton Universitytémata článku:
autor:
datum vydání:
27. července 2017


Diskuze k článku „Psi jsou prý naši nejlepší přátelé díky svým genům“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!