Občané Předhradí mohou říci, zda chtějí úpravnu kamene

autor: Arnika – Centrum pro podporu občanů
PARDUBICE/CHRUDIM - Zastupitelstvo Předhradí nedávno zahájilo projednávání územního plánu obce. Jedním z hlavních popudů pro tuto aktivitu je zřejmě záměr akciové společnosti M-Silnice znovu otevřít kamenolom Hněvětice.

Silničáři kvůli tomu chtějí postavit v katastru Předhradí průmyslovou linku na výrobu štěrku, která má drtit kámen z lomu. K návrhu územního plánu se mohou vyjádřit všichni dotčení obyvatelé, své připomínky zašlou také státní úřady. Proti otvírce lomu se vedle většiny místních lidí staví také památkáři, Česká inspekce životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny. Veřejné projednání územního plánu se koná v Předhradí v neděli 13. března 2005.

"Projednávání územního plánu Předhradí považujeme za obdobu referenda o otvírce lomu Hněvětice. Je to pro občany jedna z mála možností, kdy se mohou veřejně vyjádřit k obnovení těžby kamene i k postavení drtičky ," říká Lukáš Mudroch z nedávno založeného občanského sdružení "O nás". "K návrhu územního plánu může podat každý člověk písemné připomínky, stejně tak může přijít promluvit na veřejné projednání. Věříme, že lidé této možnosti využijí. Nespokojenost s otvírkou lomu zde narůstá a lidé mají pocit, že je úřady při vydávání jednotlivých povolení obcházejí." Lukáš Mudroch dodává, že navržený územní plán zahrnuje pouze drtičku kameniva a nikoliv samotný lom, protože ten je už v katastru sousední obce - Hněvětic. Nicméně výstavba drtičky a otvírka lomu jsou spolu těsně spjaty.

V souvislosti s plánem na výstavbu drtičky kamení se místní lidé obávají také odběrů vody z nedaleké řeky Krounky. Aby mohly M-Silnice splnit zákonný limit pro prašnost, budou muset kropit příjezdové cesty vodou z řeky - ta je však již dnes v letním období téměř vyschlá. "Obáváme se snížení hladiny vody ve studních," říká Jan Gruber, který má pod plánovanou úpravnou kamene nemovitost. Strach o vodu je dalším důvodem pro odpor proti otvírce lomu. Obnovení těžby však i bez toho vyvolává značné negativní reakce. Památkáři se obávají, že odstřely v lomu by mohly poškodit statiku hradu Rychmburk ze 13. století, který byl kvůli provozu lomu již jednou nákladně rekonstruován. Česká inspekce životního prostředí zase v prostoru lomu nedávno objevila několik přísně chráněných druhů živočichů, takže obnovení těžby je problematické z hlediska zákona o ochraně přírody.

Veřejnost a státní úřady mohou podat své písemné připomínky k návrhu územního plánu obce do 13. března 2005 k Obecnímu úřadu Předhradí (Předhradí 80, PSČ 539 74). Termín veřejného projednání zatím není znám.
autor:
Arnika – Centrum pro podporu občanů
email: arnika@arnika.org

datum vydání:
8. března 2005


Diskuze k článku „Občané Předhradí mohou říci, zda chtějí úpravnu kamene“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.