Outdoor 14 - Malé šikovné doplňky pro aktivity v přírodě

autor: Antonín Lágner
V tomto článku bych se rád věnoval některým drobnostem, které nám mohou zpřijemnit cestování a sportování.


Návleky na boty

Zná je snad každý, ale málokdo je využívá. Dnes se vyrábí z umělých vláken, drží pomocí gumy a stahovacích šňůrek. Na botě jsou upevněny buď nylonovým páskem či ocelovým lankem. Jejich velikost je téměř až pod koleno. V některých obchodech (bazarech) se dají ale ještě najít i staré vojenské návleky, které jsou vyrobené z tvrdé celtoviny s kovovými očky pro tkaničku na straně. Oproti novým mají výhodu že nešustí a při správném stáhnutí pomáhají zpevnit nohu. Jejich nepromokavost ale není zas tak dobrá jako u moderních materiálů. Návleky slouží k ochraně horní části bot a spodní části nohavic před vlhkem a sněhem. Když si vybíráme boty, většinou dbáme na to aby byly odolné proti vodě, ale chránit je před proniknutím z vrchní strany často zapomínáme. Návleky se dělají dost vysoké aby nás ochránily před běžným nánosem sněhu i před ranní rosou ve vysoké trávě. Ceny nejlevnějších se pohybují okolo 250 korun, což není zas tak velká investice.

Nepromokavé obaly

Nepromokavých obalů máme na výběr velké množství. Záleží na tom, co od nich čekáme. Jestli chceme, aby pouze chránily svěřené předměty před vlhkostí, nebo aby je chránily i před poškozením mechanickým. Jako nejjednodušší ochranný obal se nám nabízí běžný mikrotenový sáček, který dobře zavážeme. Jeho nevýhoda je, že je velmi tenký a rychle se protrhne. Jinou možností je použít uzavíratelný sáček. Znáte je, občas do nich v obchodech dávají různé drobné zboží aby se cestou neztratilo. Jsou to takové sáčky se zavíracím pruhem v horní části. Tyto sáčky se dají zakoupit v různých velikostech v dobrých papírnictvích. Dobře se hodí na uschování peněz, dokladů, apod. Bývají vyrobené ze silnější fólie, pravděpodobně igelitu, a tak něco vydrží. Ovšem jejich slabinou jsou rohy, kde se sváry po nějaké době prodřou a praskají. Na drobnější věci se dnes dají sehnat i různé speciální obaly. Jedná se především o obaly na mobilní telefony které dokážou i plavat a navíc chrání přístroj před nárazy, speciální krabičky na drobnosti (třeba na sirky apod.). Nejužitečnější se mi jeví různé variace na lodní pytel. Jedná se o vaky různých velikostí, které jsou vyrobené z houževnatého pogumovaného materiálu, navrch opatřené zavírací lištou. Tyto vaky se dají sehnat od velikosti 5 litrů až po velké pytle na vodní turistiku o obsahu 50-60 litrů. Ceny jsou různé, začínají od 500 Kč.

Teleskopické hůlky

Teleskopické hůlky jsou trochu sporná záležitost. Je důležité říci, že ne pro každého a pro každou cestu jsou vhodné. Setkal jsem se již i s osobami, kterým hůlky vysloveně překážely. Hůlky jsou vhodné do terénu který má "hladký" povrch. Pokud jdete přes kameny apod. je lepší je složit do báglu. Na příhodné cestě vám mohou podstatně odlehčit zátěž. Pokud si je pořídíte prvně, doporučuji Vám aby jste si s nimi zkusili nejprve vyjít na několik kratších procházek - abyste si na ně zvykli. Poté Vám mohou udělat dobrou službu. Cena za tuto pomůcku je ovšem trochu vyšší. Nejlevnější kvalitní hůlky stojí kolem 1200 Kč. Pokud se rozhodnete hůlky koupit, pozorně vybírejte držadlo. Existují totiž dva hlavní typy. První je podobný klasickým lyžařským hůlkám, většinou s anatomicky tvarovanou rukojetí. Druhý typ je tvarován podobně jako hole pro osoby se sníženou stabilitou. Tedy držadlo s téčkem. Rozdíl je především v zamýšleném účelu. První typ je pro cesty s větším nákladem. Hůlky si vyšroubujete na větší výšku, a pracujete s nimi jako na běžkách. Druhý typ je spíše pro klidné procházky. Hůlka se sešroubuje na menší výšku (asi kolem pasu) a opíráte se o ní jako pan baron na procházce. Teleskopickým hůlkám byl věnován i jeden z našich starších outdoorových článků.



autor:
datum vydání:
11. března 2005


Diskuze k článku „Outdoor 14 - Malé šikovné doplňky pro aktivity v přírodě“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!