Outdoor 10 - teleskopické hůlky

autor: Lenka Kadlíková
Vynikající pomocník při tůrách s velkým batohem.


Proč turistické hůlky používat?

Hlavním důvodem proč je používat je jejich schopnost dobře tlumit nárazy na dolní končetiny a také schopnost odlehčit zádům, na kterých neseme těžký batoh. Právě díky těmto vlastnostem by se měly stát nezbytným vybavením každého turisty, který běžně chodí s velkým a těžkým batohem. Určitě znáte ten pocit, když si po dvaceti kilometrech kopců konečně sednete a začnou vás pekelně bolet nohy a hlavně i záda. Hůlky Vám také poskytnou stabilitu jak při výstupu tak sestupu z velkého i malého kopce.

Existují i nějaká ta proti turistických hůlek?

Stálé a bezpodmínečné používání hůlek může vést k částečné ztrátě smyslu pro rovnováhu. Takže jak praví jedno rčení: "Všeho s mírou." Při nesprávném použití (o tom správném níže) hrozí stráta stability a i nebezpečný pád. Proto je důležité se informovat jak hůlky správně a efektivně využívat. Hůlky v dobrém technickém stavu vám povolí hodně, aniž by došlo k jejich ohnutí či zlomení. Pozor však na zaklínění mezi kameny. Ve chvíli, kdy se do ní ze strany opřete, vytvoříte tak páku, na kterou hůlka bude reagovat ohnutím či zlomením. Na přechod kamenitého terénu raději hůlky schovejte do do batohu či na batoh a spoléhejte se jen na svoje ruce.

Konstrukce turistických hůlek

Na našem trhu existují v postatě dva typy turiastických hůlek a to dvoj a třídílné. Ty třídílné jsou samozřejmě skladnější, ale díky většímu množství mechanismů náchylnější na poškození.

Rukojeť
Uvádí se, že by měla mít horní části plochu alespoň 25cm idexh2"indexh aby se při případném pádu hůlka nemohla dostat do oka. U některých hůlek bývá v rukojeti zabudován tlumící systém. Zatim však není jeho účinek adekvátní ceně, která se až třikrát vyšší než u klasických hůlek bez tohoto systému. Rukojeti se vyrábí buď z uměliny, korku, kaučuku nebo z různých směsí.

Trubky
U třídílných hůlek jsou dvě horní tyče rovné a spodní je kónická. Tato třetí část by vždy měla být vytažena na maximum, aby nedocházelo k uvolňování prostřední části. Délku je tedy lepší nastavit střední a vrchní částí. Jako výrobní materiál se zde používá dural. U špičkových, dražších hůlek pak uhlíková vlákna. Jako upevňovací systém se nejen nám osvědčil otočný-šroubovací mechanismus, který je odpružený.

Talíř
Dobré hůlky by měly umožnit snadnou výměnu vhodných talířů na sníh (velké) a treking nebo jejich ůplné odstranění. Talíř by měl být výkyvný nebo dostatečně pružný, aby umožnil řádné zabodnutí hole v příkrém svahu.

Hrot
Jako nejlepší materiál používaný na hroty těchto holí se nám jeví vidium. Má větší životnost něž levnější ocelový a hlavně i lepší vlastnosti co se týče podklouznutí hůlek nebo jejich zabodnutí do tvrdšího materiálu.


Údržba


V obchodech naleznete velké množství hůlek v různém provedení, od těch jednoduchých levnějších až po ty dražší a propracovanější kousky. Je na vašem uvážení zda se vám vyplatí investovat do dražších nebo raději zvolíte levnější variantu. Jakékoli hole však potřebují údržbu. Díky nečistotám, které se pří výletu do mechanismu dostanou ho zatěžují nejen mechanicky, ale i chemicky. Nežádoucím chemickým reakcím (především oxidaci) lze zabránit vhodným antioxidačním přípravkem a častým sušením i během akce. Po návratu z akce je dobré hůlky rozebrat a pořádně zevnitř vytřít a případně ošetřit antioxidačním přípravkem. V žádném případě nedoporučuji na hůlky přípravky na bázi oleje či silikonu, snižují totiž tření a tím pádem by mohlo dojít k samovolnému povolení mechanismu a k pádu. Lepší je pouzít přípravky na bázi vosku. Oxidace způsobuje především zhoršení, nebo zrušení funkčnosti mechanismů. Samozřejmě že z tohoto hlediska dostává zabrat i povrchová úprava.autor:
datum vydání:
27. července 2004


Diskuze k článku „Outdoor 10 - teleskopické hůlky“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!