Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

ZOO Brno

ZOO Brno svým návštěvníkům nabízí procházku krásným přírodním parkem se spoustou expozic se vzácnými i méně vzácnými zvířaty z celého světa.


Co můžeme v ZOO Brno vidět

Levhartí odpolední siesta - klikněte pro zobrazení detailuLevhartí odpolední siesta
autor: Petr Kadlík, http://www.priroda.cz
Brněnská ZOO v posledních letech prochází velkými přestavbami. K těm prvním patřil výběh pro velké kočkovité šelmy, kolem kterého budete procházet již po pár metrech od vchodu do ZOO. O kousek dál potom mají svůj byteček pumy, rysové, kočky bengálské a kočky rybářské. Tyto malé kočkovité šelmy - narozdíl od těch velkých (tygři, lvy, levharti...) nemohou řvát. Jejich známým hlasovým projevem je vrnění. Z řádu šelem v brněnské ZOO můžeme ještě vidět dva druhy medvědů, vlka kanadského a psíka kanadského.

Hned vedle pavilónů šelem vaší pozornosti určitě neuniknou dravci. Například orel mořský, káně lesní či sovice sněžná.

V Brně nechybí ani zástupci sudokopyníků, například jelen milu, velbloud dvouhrbý nebo bizon americký. Po návratu zpět k šelmám se můžete vydat k obyvatelům horského terénu, lamám, kozám a paovcím. Díky kopcovitému terénu, na kterém se rozkládá, je brněnská ZOO přímo předurčena pro chov těchto zvířat.

Další vaší zastávkou může být ubykace papoušků ara, Amazoňanů modročelých či bažantů zlatých.

Jestliže se rozhodnete dále pokračovat vpravo, dorazíte až k zrekonstruovanému pavilonu plazů. V tomto "Tropickém království", jak je pavilon nazván, můžete vidět krokodýly, varany, želvy, užovky a další hady a ještěry.

Pokud od papoušků vyrazíte vlevo, můžete se pokochat například pohledem na lichopopitníky na safari.

Poslední zastávkou pro Vás bude nespíše pavilon opic. O opicích je známo, že jsou to velcí komedianti a proto doporučuji si na prohlídku tohoto pavilonu nechat dostatek času. Určitě by byla škoda se nepodívat na skotačící šimpanze, paviány a další druhy.

Vyjímečné úspěchy

Dikobrazí oběd - klikněte pro zobrazení detailuDikobrazí oběd
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Nejen zaměstnancům ZOO udělal radost párek kanadských urzonů. Tento párek přivedl v květnu 2004 na svět potomka. Odchovy tohoto tvora v zajetí jsou velmi vzácné a proto si tohoto úspěchu Brněnská ZOO náležitě cení.

Ochrana druhů

Stejně jako ostatní ZOO i ta brněnská si klade za cíl odchov co nejvice mláďat odchovaných méně či více vzácných druhů živočichů a přispět tak k jejich ochraně a v některých případech záchraně. ZOO Brno patří též k místům, kde nachází své útočiště zadržená nelegálně držená vzácná zvířata. Tato skutečnost nabyla na významu v době, kdy byl podepsán CITES. V roce 1999 byla ZOO Brno jmenována záchranným centrem CITES.

Vzdělávání

Pro brňáky a nejen pro ně ZOO provozuje stanici mladých přírodovědců. Jedná se o různě tématicky zaměřené kroužky a jsou určené dětem od šesti let. Podobně jako jiné, nejen české, ZOO má i ta brněnská připravené programy pro školy. Pamatují i na ty nejmenší. Stejně jakou kroužky jsou i tyto programy zaměřeny na různá témata. Za zmínku stojí například Zvířata Asie, Afriky, Austrálie, "Jsou nám opravdu podobní?" - něco o opičkách, "ZOO a jejich význam", Rybníček nebo Čím se živí?

Z Historie

Co tam děláš? - klikněte pro zobrazení detailuCo tam děláš?
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Myšlenka postavit v Brně ZOO vnikla již v roce 1935, kdy byl založen Spolek pro zřízení zoologické zahrady v Brně. O dva roky později byl otevřen zookoutek v Tyršově sadu na dnešní Kounické ulici. V roce 1941 byl tento zookoutek fašisty zrušen. Činnost spolku byla obnovena v roce 1945 a jeho prvořadým úkolem bylo najít vhodné místo pro zřízení ZOO. V roce 1948 došlo k zestátnění majetku agustiánského kláštera. Jednalo se o území na Mniší hoře, místo kde později Masarykova universita postavila botanickou zahradu a dohodě s představiteli university zde byla vystavěna původní ZOO. ZOO byla slavnostně otevřena v roce 1953 a stala se jedním ze zakládajících členů únie českých a slovenských zoologických zahrad. V roce 2000 se Zoo Brno stává členem Světové organizace zoologických zahrad (WZO).

Kontakty

Adresa Zoologická zahrada města Brna, příspěvková organizace
U Zoologické zahrady 46
Brno 635 00
Webwww.zoobrno.cz
Email zoo@zoobrno.cz
Telefon546 432 311
Debata k článku 'ZOO Brno'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zima

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz