ZOO Brno

autor: Lenka Kadlíková
ZOO Brno svým návštěvníkům nabízí procházku krásným přírodním parkem se spoustou expozic se vzácnými i méně vzácnými zvířaty z celého světa.


Co můžeme v ZOO Brno vidět

Brněnská ZOO v posledních letech prochází velkými přestavbami. K těm prvním patřil výběh pro velké kočkovité šelmy, kolem kterého budete procházet již po pár metrech od vchodu do ZOO. O kousek dál potom mají svůj byteček pumy, rysové, kočky bengálské a kočky rybářské. Tyto malé kočkovité šelmy - narozdíl od těch velkých (tygři, lvy, levharti...) nemohou řvát. Jejich známým hlasovým projevem je vrnění. Z řádu šelem v brněnské ZOO můžeme ještě vidět dva druhy medvědů, vlka kanadského a psíka kanadského.

Hned vedle pavilónů šelem vaší pozornosti určitě neuniknou dravci. Například orel mořský, káně lesní či sovice sněžná.

V Brně nechybí ani zástupci sudokopyníků, například jelen milu, velbloud dvouhrbý nebo bizon americký. Po návratu zpět k šelmám se můžete vydat k obyvatelům horského terénu, lamám, kozám a paovcím. Díky kopcovitému terénu, na kterém se rozkládá, je brněnská ZOO přímo předurčena pro chov těchto zvířat.

Další vaší zastávkou může být ubykace papoušků ara, Amazoňanů modročelých či bažantů zlatých.

Jestliže se rozhodnete dále pokračovat vpravo, dorazíte až k zrekonstruovanému pavilonu plazů. V tomto "Tropickém království", jak je pavilon nazván, můžete vidět krokodýly, varany, želvy, užovky a další hady a ještěry.

Pokud od papoušků vyrazíte vlevo, můžete se pokochat například pohledem na lichopopitníky na safari.

Poslední zastávkou pro Vás bude nespíše pavilon opic. O opicích je známo, že jsou to velcí komedianti a proto doporučuji si na prohlídku tohoto pavilonu nechat dostatek času. Určitě by byla škoda se nepodívat na skotačící šimpanze, paviány a další druhy.

Vyjímečné úspěchy

Nejen zaměstnancům ZOO udělal radost párek kanadských urzonů. Tento párek přivedl v květnu 2004 na svět potomka. Odchovy tohoto tvora v zajetí jsou velmi vzácné a proto si tohoto úspěchu Brněnská ZOO náležitě cení.

Ochrana druhů

Stejně jako ostatní ZOO i ta brněnská si klade za cíl odchov co nejvice mláďat odchovaných méně či více vzácných druhů živočichů a přispět tak k jejich ochraně a v některých případech záchraně. ZOO Brno patří též k místům, kde nachází své útočiště zadržená nelegálně držená vzácná zvířata. Tato skutečnost nabyla na významu v době, kdy byl podepsán CITES. V roce 1999 byla ZOO Brno jmenována záchranným centrem CITES.

Vzdělávání

Pro brňáky a nejen pro ně ZOO provozuje stanici mladých přírodovědců. Jedná se o různě tématicky zaměřené kroužky a jsou určené dětem od šesti let. Podobně jako jiné, nejen české, ZOO má i ta brněnská připravené programy pro školy. Pamatují i na ty nejmenší. Stejně jakou kroužky jsou i tyto programy zaměřeny na různá témata. Za zmínku stojí například Zvířata Asie, Afriky, Austrálie, "Jsou nám opravdu podobní?" - něco o opičkách, "ZOO a jejich význam", Rybníček nebo Čím se živí?

Z Historie

Myšlenka postavit v Brně ZOO vnikla již v roce 1935, kdy byl založen Spolek pro zřízení zoologické zahrady v Brně. O dva roky později byl otevřen zookoutek v Tyršově sadu na dnešní Kounické ulici. V roce 1941 byl tento zookoutek fašisty zrušen. Činnost spolku byla obnovena v roce 1945 a jeho prvořadým úkolem bylo najít vhodné místo pro zřízení ZOO. V roce 1948 došlo k zestátnění majetku agustiánského kláštera. Jednalo se o území na Mniší hoře, místo kde později Masarykova universita postavila botanickou zahradu a dohodě s představiteli university zde byla vystavěna původní ZOO. ZOO byla slavnostně otevřena v roce 1953 a stala se jedním ze zakládajících členů únie českých a slovenských zoologických zahrad. V roce 2000 se Zoo Brno stává členem Světové organizace zoologických zahrad (WZO).

Kontakty

Adresa Zoologická zahrada města Brna, příspěvková organizace
U Zoologické zahrady 46
Brno 635 00
Webwww.zoobrno.cz
Email zoo@zoobrno.cz
Telefon546 432 311


autor:
datum vydání:
14. března 2005


Diskuze k článku „ZOO Brno“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru