Začíná jaro

autor: Jan Havránek
První jarní den je za námi a jaro se hlásí o slovo. To, na co čekala většina milovníků přírody, právě začíná.


Co na to kytičky?

K jaru neodmyslitelně patří sněženky. Snad každý je má na zahradě. Tyto bílé květy jara se probouzí jako první a často raší ještě pod sněhovou pokrývkou.

Sněženky často doprovází i bledule. Ty jsou o něco vzácnější. Jejich krása si ale nezadá z žádným jiným druhem. Jsou krásné totiž svojí jednoduchostí. Barevné tropické orchideje jsou pro lidské oko příjemný, ale zároveň i složitý obraz. Jednoduchost bledulí je pro oko i mysl jednoduchá, ale i krásná.

Třetí poslové jara naší flóry jsou šafrány. Ty jsou však ze všech nejcennější. Planě rostou pouze vzácně. Naštěstí se z jejich fialovo-oranžové krásy můžeme těšit na zahradách, kde často tvoří celé koberce.


Co na to zvířátka?

K jaru neodmyslitelně patří nadšený zpěv ptáků, který se rozléhá široko do okolí. Velká část druhů se vrací z teplých dálin a zbytek začíná z přepeřováním do svatebního nebo letního šatu.

První hnízdící pták u nás je křivka. Menší, barevný pták s charakteristickým zobákem. V lese ho zaručeně poznáme podle šišek. Ty na rozdíl od veverky nejsou ohlodány, ale jednotlivé šupiny jsou rozříznuty jako nožem.

Pozdní jaro patří i našim chráněným druhům - čápům. Ti se vrací z teplé Afriky aby zde zahnízdili a stvořili pokračovatele čapí rodiny. Jejich hnízda můžeme občas vidět na továrních komínech nebo na stromech v lese.

Na jaře se probouzí veškerý hmyz. Lesníkům tak nastává problém z kůrovci, ale entomologům (broučkologům) nastávají žně. Probouzí se i takové vzácné druhy jako jsou tesaříci, čmeláci a vážky.

Jaro zkrátka nastává. Všichni, co máte rádi přírodu, vyražte ven. Vyjděte si s rodinou, bez rodiny, s foťákem nebo i bez foťáku. Běžte prostě ven. Na jaře je venku tak krásně. Je velká škoda nevidět, jak se vše probouzí k životu.

Fotografie:
rostliny: Jan Havránek
křivka obecná: Rostislav Stach
čápi: Jiří Bohdalautor:
datum vydání:
22. března 2005


Diskuze k článku „Začíná jaro“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!