Recenze ultrazoomu Konica Minolta DiMAGE Z5

autor: Petr Kadlík
Při fotografování v přírodě je snad nejčastější problém v tom, že fotografované zvíře nebo událost je příliš daleko. Jedním z řešení je ultrazoomový přístroj, tedy fotoaparát s velkým přiblížením objektivu. Dnes Vám představíme digitální fotoaparát Minolta DiMAGE Z5, který nabízí 12 násobný zoom a přitom se vejde do větší kapsy.

Následující recenze si neklade za cíl představit technické detaily recenzovaného fotoaparátu Minolta DiMAGE Z5, ale především informovat o jeho reálných možnostech využití v přírodě. Na začátek stejně ale několik základních a důležitých technických parametrů:

rozlišení digitálního snímače: 5 milionů bodů (5 megapixelů) - výsledná fotografie má velikost 2560 x 1920 bodů, citlivost ISO 50 - ISO 320

objektiv: 12 násobné zvětšení, při srovnání s klasickým fotoaparátem má ohniskovou vzálenost 35 až 420 mm, možnost makrozáběrů od 1 centimetru

rozměry: 108,5x80x84 mm, váha bez baterií 340g

typ paměťové karty: SD (Secure Digital) nebo MMC (Multi Media Card), fotky se na ní ukládají ve formátu JPG, video jako MOV

speciální vlastnosti Minolty Z5: optický stabilizátor obrazu, kvalitní záznam videa se zvukem

Další podrobné informace o této Minoltě naleznete přímo na webu výrobce Konica Minolta.

Ovládání Minolty DiMAGE Z5

Přístroj přesně padne do ruky a je na ovládání jednoduchý a intuitivní. Pokud již máte zkušenosti s digitálním fotoaparátem, nebude Vám ovládání Z5 činit problémy a vystačíte si i bez podrobnějšího čtení manuálu. Na hlavním kruhovém voliči si zvolíte buď jeden z předdefinovaných kreativních programů (portrét, sport, krajina, soumrak, noční portrét), plně automatický režim (který se pokusí sám identifikovat jaký typ snímku chcete vytvořit a podle toho zvolí typ ostření, clonu a čas) nebo naopak plně manuální režim. Pokud chcete provádět detailnější nastavení jako volbu citlivosti, způsob zaostřování objektivu, velikost snímků, digitální zoom..., musíte jako u většiny fotoaparátů této třídy vstoupit do menu. Menu je ale přehledné, rychlé a díky velkému a kvalitnímu displeji dobře ovladatelné. Zatím klasickým problémem u téměř všech digitálů je ovšem absence češtiny v menu. Ale nyní již k tomu nejdůležitějšímu...

Fotografování ultrazoomem Minolta Z5

První dojem je velmi dobrý. Pokud rádi fotíte přes displej, tak se 5 cm velký a jasný displej určitě stane Vaším dobrým kamarádem ;-) Na ostrém slunci je ovšem hůře viditelný. Pokud jste staromilci (jako já) a fotíte přes hledáček, tak Vás asi elektronický hledáček lehce zklame. Má malé rozlišení a s tím související zubatý obraz. Nicméně za sebe můžu prohlásit, že se na to dá zvyknout a není to až tak na závadu. Je nutné také uvést, že hledáček není o nic horší než u jiných přístrojů tohoto typu - je to prostě slabina všech současných EVF fotoaparátů. Přepínání mezi displejem a hledáčkem se provádí malým přepínačem, nelze mít aktivní oba najednou.

Velmi dobře se ovládá objektiv. Ovládání tak velkého zoomu jen pomocí páčky jsem se obával, nicméně ovládání je rychlé a přitom přesné a přešlo mi velmi rychle 'do krve'.

Zapnutí přístroje trvá jen pár sekund a hned můžete začít fotit. Možnosti přiblížení 12 násobným zoom objektivem u Minolty Z5 pravědodobně každého, který nemá zkušenosti s podobným rozsahem objektivu, uchvátí. Co v praxi takový zoom znamená jasně předvádějí ukázkové snímky. Horní snímky jsou při maximálně širokoúhlém objektivu, spodní při maximálním přiblížení.

Digitální zoom

Občas lze narazit na reklamu malého digitálního kompaktu, která také udává 12 násobný zoom. Jde ale často jen o kombinaci 3 násobného optického a 4 násobného elektronického (tedy 'dopočítaného') zvětšení. Rozdíl ukazuje následující snímek. Horní snímek je 12 násobný zoom z recenzované Minoly DiMAGE Z5, spodní z klasického kompaktu Minolta DiMAGE F-200 se zapnutým digitálním zvětšením. Ostatně, i Z5 má možnost 4 násobného digitálního zoomu, při jeho zapnutí je výsledkem 48x zvětšení (12x optický krát 4x digitální). Výsledky ale nejsou nic moc, doporučuji digitální zoom obecně vůbec nepoužívat.

Optický stabilizátor obrazu
Při fotografování s maximální ohniskovou vzdáleností se také ukazuje další výhoda této Minolty - optický stabilizátor. Čím máte větší zoom, tím více se na snímku projeví i minimální pohyb nebo zachvění Vaší ruky při focení. Stabilizátor obrazu dokáže toto chvění opravdu velmi dobře eliminovat a fotka rozmazaná kvůli zachvění rukou je výjimkou. 100% spolehlivé řešení to samozřejmě není, ale pokud s sebou neustále nenosíte stativ, tak je stabilizátor mimořádně užitečný. Je nutné ale rozlišovat mezi rozmazáním snímku kvůli pohybu rukou a kvůli pohybu fotografovaného objektu. V případě rychle se pohybujícího foceného objektu je jediná záchrana před rozmazáním pouze zvolený krátký expoziční čas snímku (případně kreativní režim sport).

Hranice možností Minolty DiMAGE Z5
Velký 12 zoom přináší ale i některé problémy. Pokud budeme srovnávat kvalitu snímků z přístroje s klasickým 3x zoomem a tímto ultrazoomem, tak můžeme být kvalitou lehce zklamáni. Ostrost optiky není zcela ideální (především při maximálním přiblížení), ve složitějších optických situacích se také projevuje tzv. aberace. Konstrukce širokorozsahového objektivu v této velikosti prostě přináši nutnost kompromisů. Musíme si uvědomit, že objektiv podobných schopnosti ale ve špičkové kvalitě pro zrcadlovku by měřil desítky centimetrů, vážil pár kilogramů a stál několikanásobek ceny celé Minolty Z5! Pokud ale víme, že využijeme možnosti ultrazoomu a nechceme nebo nemůžeme investovat desetitisíce až statisíce do opravdové digitální zrcadlovky a speciálních objektivů, tak jsou tyto nedostatky plně vyváženy jeho výhodami.

Rychlost a kvalita ostření objektivu

Při focení je důležitá schopnost objektivu správně zaostřit. Lze nastavit i ruční ostření (zaostřujete pak sami pomocí tlačítek), ale na něco takového je přece jen kvalita displeje i hledáčku nedostatečná. Jak se říká: 'lze to, ale dře to...'. Ve většině případů se můžete ale spolehnout na automatické ostření. Dokáže poměrně spolehlivě zaostřit třeba i vzdálené zvíře schované v trávě. Nicméně, například snaha o vyfocení ptáka ve větvích stromu je často neúspěšná. Automat prostě zaostří na výraznější větve. Pokud chcete fotit v takové situaci tak nezbývá, než udělat sérii více fotek (a doufat že se to alespoň jednou automatu podaří) nebo zaexperimentovat s ručním ostřením.

S přesností ostření souvisí i rychlost zaostření. Pokud je fotografovaná scéna jednoduchá je zaostřování velmi rychlé (Minolta se ostatně chlubí, že ve své třídě ostří nejrychleji a dá se jí to věřit). Při focení rychle pohybujících se objektů je to ale horší. Ostře vyfotit třeba rychle letícího ptáka je opravdový problém. Při zaostřování totiž 'zamrzne' zobrazování v hledáčku, takže než Z5 zaostří (a v tomto případě může jít třeba i o sekundy), tak už je pták většinou někde úplně jinde než kam právě míří Váš objektiv.

Nicméně Vám poradím malý trik, jak se problémem pomalého zaostřování Minolty DiMAGE Z5 v této situaci snadno vypořádat. Zvolte si kruhovým ovladačem manuální režim, vstupte do menu a zde nastavte manuální ostření. Můžete si tam zároveň zvolit i vyšší citlivost, ideální je asi ISO 200. Odejděte z menu a kruhový ovladač přepněte zpět na automatický režim. Namiřte přístroj na zvíře, nastavte požadovaným způsobem zoom objektivu a 'namáčkněte' spoušť. Objektiv zaostří na požadovanou vzdálenost. Můžete klidně i udělat snímek, ale není to důležité. Nyní otočte kruhovým ovladačem zpět na manuální režim. V tomto režimu jste ale před chvílí sami vypnuli automatické ostření - takže Minolta se již nesnaží sama ostřit. Objektiv ale zůstal nastaven na vzdálenost, na kterou za Vás minule zaostřil automat. Takže pokud nad Vámi ptáci krouží v přibližně stále stejné vzdálenosti, můžete už jen namířit objektiv a 'cvakat'. Rázem zjistíte, že se rychlost focení změnila ze stavu, kdy jeden snímek kvůli ostření trval několik sekund, na rychlost několika snímků za sekundu, navíc bez 'zamrzání' hledáčku! Tento postup lze samozřejmě využít i v jiných situacích, kdy potřebujete rychle za sebou fotit bez nutnosti přeostřovat, například při sportu.

Progresivní snímání Minolty Z5
Pro opravdu rychlé focení má DiMAGE Z5 ještě jednu specialitku - progresivní snímání. Navolíte tuto funkci v menu, namíříte objektiv a zmáčnete spoušť. Od tohoto okamžiku zaznamenává fotoaparát rychlostí 10 snímků za sekundu. Neukládá je ale na paměťovou kartu, pouze průběžně do své paměti. Na kartu uloží až posledních 20 snímků v momentě, když spoušť uvolníte. K čemu je to dobré? Když víte, že se za chvíli 'něco stane' a vy nechcete onen okamžik propást (například vylétnutí mláděte z hnízda, vzlet nebo přistání labutě na vodní hladině). Takže jakmile se ta událost stane, pustíte spoušť a ten správný okamžik je zaznamenán. Jednoduché a chytré. Jediná nevýhoda této funkce je v omezeném rozlišení. Kvůli rychlosti se v tomto režimu zaznamenávají fotky jen ve velikosti 1024x768 bodů oproti klasickému maximálnímu rozlišení 2560x1920.

Makro na Minoltě DiMAGE Z5

Minolta Z5 se ale dokáže vyrovnat nejen se vzdálenými nebo rychlými akcemi, dobře zvládá i focení makrosnímků. Má pro ně dva režimy, jednak klasické makro, kdy můžete fotit ze vzdálenosti 10 cm až 1 metr a pak super-makro. Při něm si již musíte dávat pozor, abyste se objektivem přímo nedotýkali foceného objektu - ostří totiž již od vzdálenosti 1 cm.

Citlivost snímacího čipu
Co ale už ideální není je focení za horšího světla. Současný trend zvyšování rozlišení digitálních přístrojů většinou přináší zvyšování šumu na snímcích. DiMAGE Z5 má nastavitelnou citlivost od ISO 50 do ISO 320. Nejvyšší citlivost je tedy relativně nízká. Pokud jste zvyklí fotit na klasický film tak určitě víte, že jsou situace kdy je ISO 400 nebo ISO 800 velmi užitečné. Výrobce ale usoudil, že by byl při takto zvýšené citlivosti obraz již příliš zašumněný a tak ji už nedovoluje. Osobně si myslím že je to škoda - uvedené supermakro je snímané na maximální ISO 320 v podvečer a šum považuji za přijatelný. Takže pokud je už příliš velké šero (nebo úplná tma), musíte si vystačit jen s bleskem (kromě integrovaného lze dokonce připojit i externí).

Napájení Minolty DiMAGE Z5
O napájení fotoaparátu se starají 4x AA články - tedy klasické tužkové baterie. Nejlepší je samozřejmě používat nabíjecí články. Na ně v pohodě se Z5 nafotíte 200 - 300 snímků. Na to, že baterie musí trvale zobrazovat obraz na displeji a pohybovat velkým zoomem, je to dobrý výkon. A když by bylo nejhůře, tak náhradní baterie za pár korun koupíte v každé samoobsluze nebo trafice.

Natáčení videa na Minoltě DiMAGE Z5

Pokud chcete natáčet video, je k tomu tato Minolta celkem vhodná. Dokáže natáčet video v rozlišení 640 x 480 bodů a rychlosti 30 snímků za sekundu. Video se natáčí včetně zvuku, při natáčení lze měnit zoom objektivu. Maximální délka videosekvence je omezena jen kapacitou paměťové karty, kterou použijete. Zde se můžete podívat na ukázku videa z Minolty Z5 (formát MOV, velikost souboru 16,7 MB)

Pokud chcete jen natáčet krátké momentky, bude DiMAGE Z5 skvělá. Nelze ji ale považovat za náhradu klasické videokamery - to ostatně nelze u žádného fotoaparátu. Jednak pokud při natáčení budete používat zoom, tak se video může průběžně rozostřovat. Problémy se zaostřováním videa má Z5 i při natáčení makrozáběrů. Při natáční videa bez výrazné práce s ohniskovou vzdáleností objektivu je ale ostrost naprosto bez problémů.

Druhý, a asi závažnější problém je v použitém formátu videa. Pokud se na něj budete koukat jen na displeji Minolty nebo monitoru počítače, tak budete asi spokojeni. Pokud ho ale budete chtít nahrát třeba na DVD či videokazetu, tak narazíte na problém. Použité rozlišení videa je menší než jaké používá klasická televize a proto výsledný obraz nemusí vypadat podle Vašich představ. Především je ale problém v oné rychlosti 30 snímků za sekundu. Toto je formát americké, nebo chcete li japonské televize. U nás ale televize pracuje s rychlostí 25 snímků. Takže pro bezproblémové zobrazení je potřeba natočené záběry složitě přepočítávat, což také přináší degradaci obrazu. Na natáčení videa prostě raději videokameru.

Závěrečné hodnocení Minolty DiMAGE Z5

Minolta Z5 je výkonný ultrazoomový fotoaparát s kvalitou snímků plně odpovídající své ceně. Na focení přírody a v přírodě se dají její možnosti velmi dobře využít. Rozlišení čipu je dostatečné pro velmi kvalitní fotografie ve formátu A4. Bez větší ztráty kvality se dají ale zhotovovat i větší snímky. Jediný závažnější nedostatek, který jsem při testování objevil, byla nemožnost nastavení vyšší citlivosti než ISO 320. V šeru lesa, za soumraku nebo třeba večer u táboráku by se prostě vyšší citlivost hodila.

Díky malé velikosti nezabírá moc místa v batohu nebo cyklobrašně, vejde se i do větší kapsy. Na rozdíl od kamarádů, kteří se budou tahat se zrcadlovkou a alespoň dvěma objektivy, budete mít ten svůj přístroj vždy připravený. Než se oni připraví, vy už budete dávno fotit. Další výhodou je cena lehce pod 15 tisíc, tedy zlomek ceny vybavení pro zrcadlovku.

Pokud při focení budete brát v potaz možnosti vyplývající z jeho konstrukce, určitě budete s Minoltou DiMAGE Z5 spokojeni. Já jsem s ní při testování spokojený byl.


Přístroj Minolta DiMAGE Z5 redakci serveru Příroda.cz k recenzi laskavě zapůjčila firma F-Foto a.s., které tímto děkujeme. Na jejich stránkách si můžete tento fotoaparát přímo on-line zakoupit.

Doporučujeme Vám ale raději nejdříve návštěvu jedné z jejich prodejen, kde si můžete fotoaparát sami osobně prohlédnout, 'osahat' a zeptat se odborníků na případné dotazy.

Prodejny F-Foto naleznete v Hradci Králové na adrese Dukelská 1641/3 a v OC Futurum, v Plzni v ulicích Prešovská 3 a Americká 25, v Brně v OC Futurum, v Ostravě v OC Futurum, v OC Karviná a v Nákupním centru Galerie Butovice Praha.
autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz

datum vydání:
9. května 2005


Diskuze k článku „Recenze ultrazoomu Konica Minolta DiMAGE Z5“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.