Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Živorodost u rostlin

autor: RNDr. Jiří Jakl
Živorodost (či vlastně nevejcorodost) u živočichů zná asi každý. Jsou ale i živorodé rostliny?

Tak tedy především i některé rostliny živorodé jsou. Živorodostí (viviparií) se myslí vlastnost semen nebo rozmnožovacích cibulek klíčit již na mateřské rostlině. Pokud jde o rozmnožovací cibulky či pacibulky, jedná se o přeměnu stonků - obvykle přeměnu pupenů. Podle polohy mohou být cibulky bazální (Saxifraga granulata, lomikámen zrnatý), úžlabní (Lilium bulbiferum, lilie cibulkatá) či v květenství, a pak jde o nepravou viviparii (Allium, česnek; Poa bulbosa, lipnice cibulkatá). Pravou viviparií se myslí klíčení semen ještě na rostlinách. To je známé u některých mangrovníků. Kyjovitý kořen vyroste do délky až 30 cm a pak teprve plod spadne ze stromu. Kořen se zabodne do bahna pod stromem, anebo jej vlny odnesou na vzdálené pobřeží.

Ať na pravou či nepravou viviparii upozorňují druhová jména 'živorodý' či latinsky 'viviparum', případně i další jména související s tvorbou cibulek apod.

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
22. července 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.