Exkluzivně: restituční nároky na Krkonoše
Popisovat kde leží Krkonoše by bylo nošením vody do studny, zvláště na serveru věnovanému přírodě. Pokud si o nich chcete ale přece jen něco připomenout, tak můžete v jednom našem starším článku. Všichni určitě také víte, kdo je v Krkonoších nezpochybnitelným pánem. Již od nepaměti samozřejmě Krakonoš, v jazyce části původních obyvatel těchto hor Rüberzahl.
Stala se ovšem zvláštní věc. Krakonoš začal mít pocit, že by se o své hory dokázal postarat sám lépe, než jak se o ně stará stát. V souvislosti se stále rozvíjeným turistickým ruchem, stále novými penziony a hotely (občas stavěnými dokonce i načerno!) se mu není co divit. Krkonoše jsou krásné hory, ale občas prostě při srážce se současností prohrávají. A proto vznesl legitimní požadavek na navrácení celých Krkonoš. Jako doklady předložil celou řadu písemností - starých legend a bájí i pohádek - z nichž řada je ještě z období před vznikem samostatného Československa. Čile mu při shánění těchto podkladů pomáhala i známá spisovatelka Marie Kubátová, která patří mezi největší znalce a uznávané kapacity v této problematice.
Už se tedy zdálo, že to nemůže dopadnout jinak než že se Krkonoše vrátí zpět pod vládu osoby, která je jistě uvede zpět do původní přirozené podoby a dokáže je takové uchránit i pro budoucnost. Určitě by při tom našel řadu pomocníků i v řadách bývalých zaměstnanců KRNAPu (který by se samozřejmě musel rozpustit, protože by zcela ztratil smysl). Není dobré podceňovat význam jeho hole, se kterou bezpečně ovládá počasí, ani nepodplatitelného hlídače v podobě své známe sojky bonzačky. Jenže pak se změnila situace takovým způsobem, na který by nepřišli ani autoři té nejšílenější mexické telenovely a jaký může prostě vymyslet jen život.
O svá práva se přihlásil Trautenberk. Jistě že ne ten původní, kterého všichni známe z dokumentárního seriálu o Krakonošovi, který občas vysílá Česká televize před zpravodajstvím pod krycím názvem Večerníček. Ale jeho právoplatný dědic - Helmut Josef Trautenberk, prapravnuk svého známého předka. Majitel několika velmi úspěšných zábavných podniků na česko-německých hranicích. I jeho nárok je, podobně jako Krakonošův, postaven na silných písemných svědectvích. Velmi často na úplně stejných, jakými svůj nárok podložil Krakonoš. Z nich jasně vyplývá, že to byl právě Trautenberk, který má nezpochybnitelný podíl na rozvoji života v okolí. Byl oním hnacím motorem, který způsobil rozvoj lidské činnosti a i podnikání. Bez něj by tam byla jen divočina. Často při tom musel podle vlastních slov doslova bojovat s Krakonošem o holý život, přestože on sám ho o něm hovořil jako o svém dobrém sousedu.
Obě dvě osobnosti byly a jsou pro Krkonoše významné, důkazy obou jsou přesvědčivé. Soudní jednání stále pokračuje, výsledek je zatím v nedohlednu. Ale soud může rozhodnout v průběhu následujících měsíců a může se stát, že již příští rok budou Krkonoše mít úplně jiný charakter než dnes. Pokud vyhraje Trautenberk, tak naše analytické centrum předpokládá, že se intenzivním způsobem rozvine turistický ruch, v nejkrizovějších scénářích předpokládáme v Obřím dole postavení zábavního parku na způsob pařížského Disneylandu. Pokud se spravedlnost přikloní na stranu Krakonoše, tak toto určitě nehrozí. Naopak budou některá místa Krkonoš pro běžné turisty uzavřena a na zbývající části budou turisté pod přísnou kontrolou, zda se chovají jak mají. Pomocníků jak z říše lidí tak i samotných zvířat by na to měl Krakonoš určitě dost.
Zatím nejsou žádné indície jak tato soudní pře skončí. Náš server je sice zcela nezávislý, ale i s vědomým možných následků prohlašujeme že přejeme vítězství spíš Krakonošovi. Ale ještě uvidíme, jak tento bezprecedentní proces skončí. Již teď se ale začínají ozývat hlasy, že tento soud bude sice prvním svého druhu, ale nikoliv posledním. Například Poseidon několikrát důrazně prohlásil, že už má, cituji, plný trojzubec toho bordelu co mi sem sypou a vylévají. Takže jsme možná svědky jednoho z nemnoha případů v historii, kdy naše malá země způsobila doslova celosvětovou revoluci!
autor:
Diskuze k článku „Exkluzivně: restituční nároky na Krkonoše“