Exotiční ptáci u nás doma

autor: Eva Konečná
V České republice se postupně rozrůstá záliba v chování papoušků, tak jsem se rozhodla o těchto exotických opeřencích napsat par slov.

Každý z nás zná velké ary ararauny nebo ozdobné amazoňany, kteří žijí v Jižní Americe. Každý slyšel o chytrých papoušcích šedých žako a o půvabných papoušíčcích z Afriky. Také okouzlující kakaduové, nádherně zbarvení loriové, krásní papoušci z východní Asie, Indonésie a Austrálie, hraví a zvědaví papoušci kea z Nového Zélandu patří do velké skupiny papoušků.

Řád papoušků obsahuje asi 326 druhů a 816 poddruhů. Mezi největší papoušky světa patří arové, jejichž tělo může měřit až 1 metr. Papoušíčci patří mezi nejmenší papoušky, kvůli délce 10 až 12 cm.

Celý řád papoušků je jednotný, všechny zástupce řadíme do jediné čeledi s několika podčeleďmi. Z nich chovatelé odlišují podčeledi a rody, kam patří například andulka, rozela a korela. Jsou to papoušci s obzvlášť dlouhým ocasem, jsou rychlí, obratní a vytrvalí letci, vyžadují ve voliéře jiné podmínky k chovu než papoušci.

CITES

Vlastnit takovéhoto opeřence však není v některých případech úplně jednoduché. Zvláště pokud se jedná o druh chráněný CITES. Tato washingtonská dohoda o ochraně volně žijících živočichů a rostlin (CITES) upravuje podmínky obchodování s celosvětově ohroženými druhy. Podle míry ohrožení jsou tyto druhy zařazeny do seznamu I nebo II. Druhy na pokraji vyhynutí jsou zapsány v seznamu I. To se týká i papoušků (kromě korely, papouška vlnkovaného a alexandra malého, ti jsou na seznamu II). Chcete-li vlastnit papouška ze seznamu I, musíte mít k tomu platné povolení, takzvané CITESOVÉ OSVĚDČENÍ. To by vám mělo být vyplněno a přdáno při koupi. Bez tohoto dokladu a bez úředního kroužku nesmíte kupovat ani prodávat žádné zvíře chráněné touto smlouvou. Více informací najdete v článku věnovanému úmluvě CITES.

Některé druhy

Papoušek šedý Žako
Tenhle druh papouška patří mezi nejoblíbenější pro jeho schopnost napodobovat zvuky a slova. Jeho velikost se pohybuje kolem 30-40 cm. Zbarvení je proměnlivě šedé, od světlé až po černošedou, pera na krku a hrdle jsou jemně bíle lemovaná. Na obličeji okolo očí má neopeřenou bílou kůži. Na ocasních perech je nepřehlédnutelná červená barva.

Papoušek šedý je dovážen do Evropy od 16. století. Pravděpodobně ho chovali již Římané, o tom však nemáme žádné písemné záznamy. Žako je považován za nejnadanějšího ptáka, u něhož lze vypěstovat opravdu složité podmíněné reflexy. Není tomu však u každého jedince, vrozená inteligence je rozdílná, tak jako u všech tvorů.

Kakadu
Kakadu pochází z Austrálie, Indonésie, Oceánie a Filipín. Dělíme je na dvě skupiny: kakadu bílé a kakadu černé. Kakadu jsou velmi inteligentní ptáci a v péči člověka mu mohou přinést různá překvapení. Silným zobákem dokáží ohlodat každé dřevo.

Ara
Příslušníci tohoto druhu se často vyskytují v zoologických zahradách, kde se těší velkému obdivu. Zajímaví jsou nejen svým pestrým zbarvením, ale i zvláštními zvuky, které arové často vydávají. Nejznámnější z arů je Ara ararauna měřící 86 cm a obývající Jižní Ameriku. Je to také nejčastěji chovaný ara. Za zmínku jistě stojí i největší papoušek na světě Ara hyacintový, jehož délka může dosahovat až 100 cm! Dožívá se 60-70 let. Pro informaci, jeho cena se pohybuje okolo 200 000 Kč.

Doporučená literatura o papoušcích:
Papoušci (Annette Wolterová)
Korely (Annette Wolterová)
Papoušek šedý - Žáko (Annette Wolterová)
Amazoňané (Rosemary Low)
Proč můj papoušek... (Rosemary Low)



autor:
datum vydání:
11. srpna 2005


Diskuze k článku „Exotiční ptáci u nás doma“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!