Honza Suda - fascinován rostlinami

autor: RNDr. Jiří Jakl
Známou osobností pražské přírodovědy se stal Honza Suda. Je to výjimečný člověk vzácných vlastností.

Již když jsem se zajímal o zdejší studium (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze) na dni otevřených dveří kdysi v roce 1998, tohodle člověka nešlo mezi přednášejícími přehlídnout. V prváku pro nadšence pořádal speciální rozšiřující praktikum. Tady se bylo možno dozvědět o nejnovějších botanických objevech, zejména z oblasti moderní systematiky, ale i nějaké ty drby z oboru botaniky a hlavně, dozvěděli jsme se tehdy řadu informací o konání botanických výletů, přednášek a o floristických kurzech pořádaných Českou botanickou společností, jíž tehdy jsme se "museli" stát členy (to víte, Příroda.cz tehdy neexistovala). Tehdy nám věnoval poměrně dost svého drahocenného času, vlastně naše schůzky byly limitovány odjezdy našich vlaků domů, protože naprostá většina účastníků praktika nebyla z Prahy. Tehdy bylo Honzovi pětadvacet a už fušoval do projektů kolem Středozemských flór, rozjížděl řadu grantových projektů a měl plno dalších závazků kolem. Bohužel za jeho magisterských studií jsem ho nezažil, ale prý dostal jedinou dvojku a to proto, že odmítl přijít v obleku ke zkoušce z biomů Země. Naše oddělení (Oddělení cévnatých rostlin Katedry botaniky PřF UK) za jeho studií zrovna nevynikalo aktivitou, ale i v tomto prostředí se dokázal efektivně rozvíjet. Díky jeho úsilí se začala v biosystematických studiích široce využívat průtoková cytometrie.

Je to nepřehlédnutelná osoba i v publiku, neboť je to člověk, který má vždy plno podnětných a zajímavých otázek. Na vlastních přednáškách, které jsou pro ledaskoho možná trochu jako výhled z rychlíku, dokáže vzbudit zájem a nadšení posluchačů všech věkových kategorií, stupňů odbornosti a specializací. Má vždy zaručeně čerstvé informace a kvalitní dokumentaci (je mimo jiné i nadšený fotograf).

Na jeho osobní stránce (bohužel jen v angličtině) se můžete dozvědět řadu informací o jeho činnosti - vědecké, pedagogické i popularizační. Honza je vědec - a jaké jsou jeho objevy? Mezi největší objevy patří zjištění možnosti cytometrického měření na některých herbářových položkách, srovnání velikosti genomu kytek rostoucích na isolovaných ostrovech s kytkami pevninskými apod. Rozřešení řady taxonomických nejasností kolem klikev, violek, šich, spíšených populací polyploidů apod. zde asi nemá cenu rozebírat.

A jaký je to člověk? Věnuje se rodině, studentům, lítá po úřadech, úředničí, je velmi schopný organizátor a vedoucí pracovník. Jako správný manažer se snaží budovat tým schopných lidí, setkal jsem se ale i s kritikou, že některých lidí až podlézavých. Studoval a pracoval v zahraničí, takže může ledacos srovnat s našimi poměry. Jinak je to vášnivý pěstitel, ale i hříšník (což nebudu rozvádět - snad bych jen připomněl, že některé kytky by se opravdu měly nechat růst a ne herbářovat). Je to člověk s téměř totální pamětí (řadu cizích flór ovládá vlastně nazpaměť), který jak je to jen možné téměř každému člověku ochotně pomůže. Málo spí a dokonce mnohdy nemá čas ani na oběd (což už je asi obdivuhodné méně). Honza se nejprve prý věnoval motýlům. Pak ho ale začaly fascinovat kytky a fascinován je jimi do teď.

Rád bych upozornil, že před sepsáním tohoto článku mne Honza upozorňoval, že o tento článek i jiné formy propagace nestojí. Já myslím, že dobré příklady 'táhnou' a takové příklady je třeba lidem ukazovat.



autor:
datum vydání:
18. srpna 2005


Diskuze k článku „Honza Suda - fascinován rostlinami“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!