Jezeří a matka příroda, aneb každá pomocná ruka se teď opravdu hodí

autor: Alena Rulfová
V nedávné době se zámkem Jezeří prohnala vichřice, která zničila mnohé velice staré a vzácné stromy v blízkosti zámku, zejména javory a lípy. Když jsem se, teprve minulý týden, vydala na zámek, podívat se, jak situace, mnohými médii v dřívějších týdnech již okomentovaná, skutečně vypadá, docela jsem se zhrozila toho, že média skutečný stav škod nepřeháněla.

V červenci, díky stínu okolních stromů, poměrně chladná cesta na zámek je dnes na mnoha místech zcela otevřena slunečním paprskům, a je z ní nepěkný výhled na uhelné doly, které byly dříve očím návštěvníka spíše ukryty. Povrch cesty je rozbrázděn koly odklízecích strojů, a lze jen těžko rozeznat, kudy se na zámek jde.

Na krajinu, plnou padlých stromů, v lepším případě rozřezaných a daných tak, aby nepřekážely, jakoby v minulých dnech padlo tíživé ticho. Ani já jsem nebyla dlouho schopna jediného slova, když jsem spatřila dílo matky přírody. Uvnitř mě se praly dva hlasy, kdy jeden říkal, že příroda dobře ví, co dělá, a za pár desítek let se zničená krajina obnoví, a druhý se ptal, zda zámek přežije tyto těžké chvíle. Mrzí mě, že jsem s sebou neměla fotoaparát, a tak se s vámi mohu podělit pouze o fotografie pořízené v červenci při, v současné době "zapomenuté", obnově zámeckého parku a jezírka, protože by jistě bylo zajímavé porovnat stav před vichřicí a po ní.

Když jsem dorazila k bráně zámku, zjistila jsem, že je celý zámek uzavřen, a cesta, po níž jsme autem přijeli, je veřejnosti rovněž uzavřena. Ani cestou na zámek, ani cestou ze zámku se nám však nepodařilo objevit zákazové tabule. Zřejmě to bylo proto, že mají žlutou barvu, která není v lese příliš viditelná, jak jsme se dozvěděli později.

Protože jsem přijela na Jezeří ne jako turista, ale jako student, který si jde domluvit praxe, přelezla jsem, s dovolením paní kastelánky, spadlý plot vedle zámku, a zamířila na nádvoří. Jako zázrakem se vichřice samotné budově zámku vyhnula. Paní kastelánka, jindy plná elánu, mě přivítala unaveným pozdravem, a dlouho mlčela, než dostala chuť si povídat. Shodně jsme konstatovaly, že příroda je moudrá, jen si vybrala špatný zámek. Jistou škodolibou radost ve mně vyvolalo její oznámení, že díky dlouhotrvajícímu dešti, se v dole pod zámkem nahromadilo 14 metrů vody, a těžba uhlí tak zde nemůže pokračovat. Zámek tak není prozatím ohrožen alespoň z této strany.

Na zámku Jezeří a v jeho okolí je stále mnoho práce, a proto bych vás chtěla požádat o pomoc. S dotazy ohledně dobrovolnických prací se můžete obrátit nejlépe na paní kastelánku Hanu Krejčovou, jejíž telefonní číslo je: 602 626 430.

Je jen na nás, jakým směrem se ubere osud zámku Jezeří. Bez naší pomoci v těchto dnech zámek vskutku nemůže existovat. Každý z nás má možnost podílet na jeho obnově, ať fyzickou prací, nebo šířením informací o současné situaci a potřebě pomoci.autor:
datum vydání:
5. září 2005


Diskuze k článku „Jezeří a matka příroda, aneb každá pomocná ruka se teď opravdu hodí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!