Minimalizace ekologické zátěže 2 - úspory tepla
Když už jsem u topení tak jak ušetřit na něm? Základ je izolace. Dobrá izolace udělá hodně úspor při současném zachování komfortu bydlení. Sám to vidím u nás doma, kde máme již jednu část izolovanou a druhou ne. Na trhu je velké množství materiálů, tradiční skelnou vatu nahradil polystyren. Dnes už jsem narazil na izolační folii podobnou těm ochranným foliím na elektroniku (takové ty bublinky). Tahle je ale vyrobena ze stříbřité folie, a dokáže nahradit několik centimetrů polystyrenu. Stačí si jen vybrat kolik chceme do izolací investovat a jak moc kvalitní izolaci chceme. Musím podotknout, že přes počáteční vyšší náklady se to vyplatí, je zde totiž velká návratnost.
Jak dál šetřit teplo? Například termo ventily. Pokud jsou nainstalovány na topení, tak drží určitou teplotu a nestává se, že je zima anebo přetopeno. Jsou dobrým řešením pro dálkové topení i u nějakých větších budov, kde se některé místnosti nepoužívají. Prostě se nastaví na mrazovku, kdy drží pouze nezbytnou teplotu zabraňující poškození topení při zamrznutí vody v potrubí.
Posledním zařízením, které teď zmíním je termostat. Je to vlastně podobné jako termo ventily, avšak neřídí teplotu místnosti ale přímo zdroj tepla. Používá se u elektrických anebo plynových kamen.
Je ještě jeden způsob, který nepotřebuje nic než ruce a hlavu. Když potřebuji v zimě větrat, tak je lepší než mít celý den trochu pootevřeno rychle dokořán otevřít okno a pořádně vyvětrat a zas ho zavřít. Jiný způsob je ještě vhodný pro podzim a jaro. Dny bývají teplé, ale na večer a po ránu je tak trochu vlezlo. Stačí jen na chvíli pustit topení a zavlažit místnost. Dál už topit nemá smysl, protože večer se jde spát a ráno do práce či školy.
Výhodou je, když má dům více zdrojů tepla. Je dobré tyto zdroje kombinovat. Když jsou v domě třeba plynová kamna a kotel na tuhá paliva, tak je dobré používat plyn na takové ty přechody (jaro a podzim, popř. chladné dny v létě) a kotel na uhlí použít až v mrazech. Musím ovšem říci, že domácím spalováním uhlí se získá z 1kg daleko méně energie než v elektrárně. Navíc lokální topeniště nejsou vybavena čistícím zařízením. Ovšem je také pravda, že to již dnes vyjde levněji než plyn anebo elektřina. V kotli na tuhá paliva ale také můžeme spalovat třeba dřevo, což je dobré řešení pokud někdo dřevo má a může si ho skladovat. V každém případě bych se vyhnul spalování odpadků a zelených rostlin. Ty totiž produkují značné množství škodlivin (PCB, dioxiny, aromáty a mnohé další, často dnes ještě neznámé organické jedy).
Minimalizace ekologické zátěže 1 - odpady z obalů
autor:
Diskuze k článku „Minimalizace ekologické zátěže 2 - úspory tepla“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Brambory léčí i škodí | Růže šípková – nejen na nachlazení | Nejen přírodě není jedno, jestli použiješ toaleťák, kapesníček nebo vlhčený ubrousek |
zobrazit více článků... |