Ekoporadna aneb nad Vašimi dotazy - Nezvaní hosté 2

autor: redakce Příroda.cz
Dnes vám přinášíme odpovědi na dotazy týkající se vesměs neohrožených druhů.


Plch

Dobrý den, u nás na chalupě již asi dva roky žije ve stěnách plch, myslím, že se jedná o plcha velikého. Ráda bych se Vás proto zeptala, zda nevíte, jak se plchů zbavit, než nám stihnou rozkousat celou chalupu.
Předem děkuji za odpověd. Adéla

Problematika nevhodných návštěvníků je dost složitá. Existuje spousta "návodů", které většinou vychází ze známého: Jedna paní povídala. Bohužel se však této problematice věnuje jenom nepatrně odborníků. V případě plcha bude určitě nejvhodnější zadělat veškeré otvory, kterými by se mohl plch (popř. kuna...) dostat do domu. Tuto metodu však doporučuji provézt až někdy v pozdějším jaru, kdy již nejsou mrazíky. Plch by měl mít možnost vytvořit si nové hnízdo. Určitě by jste měla přetrpět plchy ještě tuto zimu. Zamezit přístup před zimou, kdy se pomalu chystají k zimnímu spánku, by nebylo moc humánní. Existuje také možnost použití repelentu. V jedné debatě se objevil název přípravku Hukinol. Doporučuji jej vyzkoušet.

Ještě bych podotknul, že jestli se jedná o plcha velkého (Glis glis), tak máte dočinění z druhem chráněným vyhláškou MŽP č.395/1992 Sb.. Plch spadá do kategorie ohrožený druh.

Odpovídal: Honza Havránek

Vlaštovky a jiřičky

Dobrý den, mám dotaz - letos jsem chtěla zabránit vlaštovkám, aby se zahnízdily na mém balkone a vůbec se mi to nedaří. Zatím jen stále shazuji dolů ty hroudy bláta, co tam nanesou. Nechci jim nijak ubližovat, chtěla jsem jen, aby vůbec u mě nezačaly stavět. Dávala jsem na balkon do rohu různé zábrany, třeba koste-to jim nevadilo. Potom jsem tam navěsila třpytivé předměty a obrázek se siluetou dravce. Vlaštovkám je to úplně jedno, a hnízdo staví dál. Můžete mi něco poradit? Předem děkuji.

Jednou z poměrně účinných zbraní proti zahnízdění ptáků na Vašich balkónech nebo rodinných domech je kluzký igelit, který umístíme do roku, kde si vlaštovky obvykle dělají své hnízdo. Další možností, která sice nákladnější je umístit na balkon síě podobné jako proti hmyzu. Na našem domě je to vyřešeno lištami, do kterých kterých jsou zasunuty tři rámy ve kterých je již zmíněná síťovina. P období hnízdění je lze sundat.

Odpovídala: Lenka Kadlíková

Rehek

Vážení, nevím si rady, jsem velkým milovníkem přírody ale už druhý rok se k nám na samotu vrací rehčí rodinka, která pokažké hnízdí v naší fasádě domu a to konkrétně v rohu v pěnovém polystyrénu. Už vloni jsem vyčkával až vyvedou mladé abych mohl dokončit finální omítku, ale oni se vrátili i letos. Chtěl bych vás požádat, jestli s tím lze něco dělat, dát budku či něco šetrného?? , nastěhoval se nám totiž na opačnou stranu domu ještě jeden párek.

Polystyrenové zateplení má jednu nevýhodu pro člověka, ale výhodu pro mnohé jiné živočišné druhy. Ty si oblíbili snadnou tvárnost tohoto materiálu a mnohdy ho začaly vyhledávat. Určitým řešením by mohlo být oplechováním nebo oplastování míst, kde rehci hnízdí, zejména pod římsami střech a v rozích. Čím tvrdší a kluzší materiál, tím lépe. Budka by určitě také mohla být řešením. Návod jak ji sestavit, vcetně rozměrů a typu na umístění najdete v článku "Ptačí budky".

Odpovídala: Lenka Kadlíková

Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.cz



autor:
datum vydání:
26. září 2005


Diskuze k článku „Ekoporadna aneb nad Vašimi dotazy - Nezvaní hosté 2“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!