Ptačí budky

autor: Libuše Weinerová
Na našem území pravidelně hnízdí řada druhů ptáků, kteří ale mají čím dál méně míst, kde mohou hnízdit. Je proto dobré jim takováto místa připravit. Není to však úplně jednoduché. Každý druh potřebuje budku postavenou trošku jinak. Důležité je také místo, kam budku umístíme.


Jak a z čeho budku vyrobit

Nejčastěji budky vyrábíme ze dřeva, můžeme však použít i jiné materiály. Dřevo však nejvěrněji napodobuje přirozené dutiny, je pro ptáky neškodné a poskytuje příznivé mikroklimatické poměry.

Nevýhodou dřevěných budek je snad jen trošku více práce při zhotovení, díky měkkosti materiálu se do ní lépe dostane kočka či kuna nebo jí může rozbít strakapoud či jiný datlovitý pták.

Sestavení budky ze dřeva

Na jakoukoli dřevěnou budku použijeme prkna o tloušťce 2 - 2,5 cm, která ohoblujeme pouze z jedné strany. Stranu, která bude uvnitř budky necháme neohoblovanou, abychom usnadnili ptákům zachytávání na stěnách. Do dna vyvrtáme jeden až dva otvory, aby mohla odtéct voda a budka dýchala. Dno zásadně připevňujeme mezi stěny, nikoliv ze spodu.Budka musí být otvíratelná, abychom ji mohli po skončení hnízdění vyčistit od zbytků potravy a podestýlky, kterou ptáci do budky nanosí. Životnost dřevěné budky můžeme prodloužit nátěrem fermeží (natíráme však jen vnější strany).

Jak a kde budku vyvěsit

Je-li to možné, tak vletový otvor orientujeme na jihovýchod. Pověsíme ji na místo, kde nebude vystavena přímému slunečnímu záření a velkému větru. Nejlepší čas na pověšení budky je podzim. Ptáci mají dostatek času budku najít a na jaře zahnízdit. I mi máme teď celé léto na to, abychom pomohli přírodě a nějaké ty budky postavili.

Sýkorám, rehkovi, lejskovi bělokrkému, brhlíkovi, špačkovi či krutihlavovi se zavděčíte, pokud odpovídající budku pověsíte 3 - 6 m nad zem na nějaký strom v lese, sadě, zahradě, parku, nebo na nějakém remízku.

Lejsek šedý, konipas bílý a rehek domácí vám poděkuje za budku pověšenou ve výšce 2 - 6 m na budově či kůlně nebo na nějaké stavbě na břehu vody.

Sova pálená a sýček přivítá budku 5 - 8 m vysoko zavěšenou uvnitř budovy, například zemědělské usedlosti. Puštík obecný si bude libovat na stromě ve výšce 5 - 8 m na okraji lesa, v parku či zahradě.

Nejvýš chce bydlet poštolka a kalous. Bude se jim líbit v 6 - 10 m na stromě v otevřené krajině.

Jak ochránit budku před nepřáteli

Pokud chcete mláďata uchránit před nepřáteli, nikdy na budku nepřipevňujte bidýlko. Dbejte na to, aby těsně u výletového otvoru nebyly větve. Vzdálenost vletového otvoru od dna budky by měla být alespoň 15 cm. Před strakapoudem ochráníte mladé ptáky oplechováním okolí vletového otvoru. V místech s vysokým výskytem koček a kun na vletový otvor nasadíme plechový kryt nebo plechovou trubici. Kočky ani kuny se pak do budky hůře dostanou.

Rozměry budek pro jednotlivé druhy ptáků

Rozměry jsou udány v centimetrech.

Druh Výška budky Rozměry dna Průměr vletového otvoru
Sýkora modřinka, babka, úhelníček 25 12 x 12 2,6 - 2,8
Sýkora koňadra, lejsek, černohlavý a bělokrký, brhlík, rehek zahradní 25 12 x 12 3,2
Špaček, krutihlav 30 15 x 15 4,5 - 5
Polobudka pro poštolky 35 45 x 30 Horní polovina přední stěny
Holub doupňák, mandelík, kavka 45 20 x 20 9
Puštík obecný 45 - 50 25 x 25 13


autor:
datum vydání:
26. května 2004


Diskuze k článku „Ptačí budky“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Další články na podobné téma
Bylinky prospěšné pro náš zrak
Bylinky prospěšné pro náš zrak
Jedlé kvítí
Jedlé kvítí
Byliny prospěšné našim játrům
Byliny prospěšné našim játrům
zobrazit více článků...