Nastalo jaro - Země se probouzí ze svého dlouhého spánku

autor: Libuše Weinerová
Kolikrát jsem si pokládala otázku, jak to na příroda dělá. Jak ví, kdy má dát pokyn nějaké rostlině. Jak to, že každá rostlina kvete někdy jindy a žádná na světě není nikdy stejná. Jak pozná, která barva a tvar je pro tu o onu rostlinku nejvhodnější, aby jí ochránila před jejími přirozenými nepříteli. A to jsem ještě nikdy nepřemýšlela o jejím způsobu rozmnožování.

Z bílých pokrývek sněhu se na nás začala usmívat první kvítka, které nás ozařují svými všelijakými barvami, které umí vykouzlit jen naše matička Země. Jako první začnou vystrkovat hlavičky bledule a sněženky. Jejich překrásné květy snad už každý viděl a myslím si, že je nemusím nijak více představovat. Doba těchto prvních kvítků je ovšem již dávno za námi.

V těchto prvních měsících krásného vegetačního období začínají kvést i první stromy jako například modřín. Teď si možná někdo z vás řekne, což může modřín kvést? Ale je to pravda. S prvním jarním rašením jehlic modřín rozkvétá. Modřín kvete poprvé ve věku 15 - 20 let. Květy jsou umístěny v nejrůznějších částech koruny. Samčí květy jsou převislé žluté šištice. Samičí květy jsou vejčité, vzpřímené a karmínově červené šištice.

Každý z vás, co teď čtete tento článek, jste jistě byli v minulých dnech venku a všimli jste si toho, že země mění barvu. Ne? Ano? Je to pravda. Já si nevymýšlím. Země pomaloučku ožívá. Z ošklivé hnědé se začíná proměňovat v zelenou. V ní můžeme vidět místy první barvy jako je bílá (sedmikrásky), žlutá (podběly). Všichni obyvatelé přírody jsou zvědaví na to, co se letos na Velký pátek přihodí. Kolik tento rok vyroste stříbrného kapradí? Zda země vydá nějaké své poklady. Jste také zvědaví?

Já už vím, co se stane. Pupeny vydaly své tajemství. Cibulky vystrkují periskopy, aby přivítaly sílící sluneční paprsky krásnými barevnými květy. Vrbové proutky posilují přívod mízy, aby byly připraveny na jarní výplatu dívčích zadečků.

Nejen na zemi je veselo. Ve vzduchu začínají poletovat první ptáčci a začínají skládat své první melodie. A začínají hledat své umělce, kteří jim tyto melodie zahrají. Každý ptačí sameček si v tomto kouzelném čase hledá své přítelkyně. Už si protřepal a vyčistil všechna svá peříčka. Pomalounku do hnízdeček přibývají symboly Velikonoční vajíčka a v nich budoucí zvěstovatelé jara. Je možné slyšet první prohlídky dr. datla a strakapouda.

Ale konec čtení a honem ven podívat se na tu krásu, kterou nám příroda připravila!autor:
datum vydání:
9. dubna 2004


Diskuze k článku „Nastalo jaro - Země se probouzí ze svého dlouhého spánku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!