Flying over Natura 2000 - novinky 4

autor: Lenka Kadlíková
Dnes Vám opět přinášíme pár novinek o čápech z projektu Flying over Natura 2000.

8.10.

V oblasti zimovišť

Během týdne došlo k poměrně velkému množství přeletů. Dvanáct z celkem dvaceti čápů černých s batůžky už je v oblastech zimovišť, čtyři se nacházejí v západní Africe, další čtyři čekají na tu pravou chvíli k přeletu u Gibraltaru, další je v Turecku, jeden se zdržuje v Bulharsku a jeden se nám odmlčel.

Asi nejzajímavější je momentálně cesta španělského Espartera. Ještě dvanáctý den jeho migrace jsme neočekávali, že bude jeho let něčí zajímavý. Samozřejmě jsme se mýlili. Momentálně se nachází nejvýchodnějí ze všech ptáků, kteří byli sledováni a migrovali západní cestou. Po té, co se u Sahary stočil na východ, urazil několik tisíc kilometrů a nyní je v Čadu nějakých dvě sta kilometrů od východně letícího Varise.

Ale abychom neopoměli naše ptáky. Eliška je v Mali, kde již podniká jen kratší přelety. Dalibor se vydal ještě více na jih a zastavil se u hranic s Beninem, resp. Togem a vytvořil tak nový rekord. Žádný sledovaný český zapadně letící čáp ještě nebyl tak daleko na jihu.

11.10.

Špatné a dobré zprávy

Již z dřívějších pozorování jsou špatné zkušenosti co se týče poranění či smrti čápů z Turecka, ale i ze Španělska. Z Turecka se nám již delší dobu neozývá Koppány. Je tedy dost dobře možné, že zahynul na drátech vysokého napětí, což je bohužel v Turecku poměrně běžné.

Podobný osud nejspíš podkal i česko-francouzského Claude, který byl s velkou pravděpodobností zabit ve Španělsku. Do této oblasti byl v minulých letech letadlem přepraven mladý sameček čápa černého, který se u nás přiotrávil a nebyl schopen migrace na zimoviště. Když se za ním vědci vrátii, zjistilo se, že byl zabit pytlákem. Naše snahy byli tedy zbytečné.

A teď konečně dobrá zpráva. Bulharští ochránci přírody se vydali hledat Margit, která stále zůstává v Bulharsku. Našli ji zdravou v hejnu volavek. Pokud v Bulharsku zůstane i přes zimu, bude naše podzimní sledování migrace těchto ptáků pomalu u konce.autor:
datum vydání:
14. října 2005


Diskuze k článku „Flying over Natura 2000 - novinky 4“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru