Katrina, Rita, Wilma a jiné rozzuřené děvy (jevy)

autor: Tomáš Tichý
Nejprve si zopakujeme pojmy ze základní školy. Co je to hurikán, tajfun a co to je cyklón. No, víte někdo?

Nebojte, vysvětlím: společného mají takřka všechno, jsou to rozdílné názvy pro jeden a ten samý bouřkový systém. Hurikány vznikají v Atlantiku a útočí na ostrovy v Karibské oblasti a na severoamerické pobřeží. Tajfuny vznikají v Tichém oceánu a ohrožují hustě osídlenou jihovýchodní Asii. A konečně cyklóny, ty vznikají v Indickém oceánu a poté se ženou na indický subkontinent.

Určitě jste v poslední době zaznamenali, že hurikánů je v této době jako hub po dešti. Ano, ale hurikánů, cyklónů a tajfunů tu bylo tolik vždy. Jen poslední dobou nabraly na síle a přešly do útoku. Nemyslíte, že nám tím chce příroda něco sdělit?

Hurikány jsou tedy obří tropické, rotující bouře, bouře se vším všudy - blesky, hromy, vítr a déšť. Tento systém může mít až 800 kilometrů v průměru. Pro srovnání, když pojedu autem trasu z Aše přes Prahu, Brno a Olomouc do Ostravy, najedu něco málo pře 570 kilometrů. Znovu opakuji, že v případě hurikánu, se jedná až o 800 kilometrů. Uprostřed oné obrovské plochy se nachází oko hurikánu. V této oblasti panuje bezvětří a jasná obloha, mívá v průměru i 25 kilometrů. Ale vzhledem k rychlosti hurikánu (pohybuje se, minimálně, aby mohl být nazývám hurikánem, 120 km/hod) ani toto místo není na dlouho bezpečné. Vítr okolo oka nadále vane rychlostí až 300 km/hod.

Bouře začínají v nevelkých oblastech nízkého tlaku vzduchu nad tropickými moři. Teplý, vlhký vzduch prudce stoupá vzhůru. Kondenzací vodních par se uvolňuje velké množství tepla, které pak podněcuje vzestupný pohyb vzduchu. Spirály vlhkých větrů se navíjejí na oko hurikánu. Intenzita větru se zvyšuje. Hurikán řádí až do té doby, kdy pronikne dál nad pevninu nebo nad studené moře, kde mu dojde zásoba tepla a vláhy. Když poté hurikán dopluje k pobřeží, přinese sebou, kromě větru a deště, také silnou přílivovou vlnu. Tak praví meteorologové.

Na přiloženém obrázku můžete vidět, že loňské léto bylo na výskyt hurikánů také velmi hojné. Tento rok dokonce došla abeceda na pojmenování nové vzniklých. Tvořeni jmen má na starosti NOAA - National Hurricane center a jestli se chcete podívat jak se budou jmenovat hurikány v příštím roce, tady je stránka http://www.nhc.noaa.gov/aboutnames.shtml. Hurikány se pojmenovávají od II. světové války a nejprve nosily pouze ženská jména, ale to se samozřejmě nelíbilo emancipovaným ženám a prosadily do názvů i jména mužská. Od každého písmena v abecedě se vybere jedno jméno. Poslední letos byla Wilma a dál bylo dilema, protože rok ještě neskončil, ale abeceda ano. Proto pánové z ústavu "pro vymýšlení jmen" zavedly označení písmen z řecké abecedy. Proto se nedávno objevily hurikán Alfa. Kam to spěje?

Zdroje:
www.hurikany.info
http://sipvz.spse.cz/www/prace/stepankovaautor:
datum vydání:
31. října 2005


Diskuze k článku „Katrina, Rita, Wilma a jiné rozzuřené děvy (jevy)“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!