Odhalení - novinky 2

autor: Lenka Kadlíková
Novinkou číslo jedna tohoto týdne je příchod nové obyvatelky gorilího výběhu. Ale pěkně popořádku.


Co se dělo v pavilonu

Kijivu řádila, Moja si hrála na kosmonauta
V pátečním sestřihu z minulého týdne týdne jste mohli vidět, jak se Kijivu už od rána vztekala a nevěděl si sní rady ani Richard. I Moja z toho byla dost vedle. Jen Shinda se nezapojila, situaci po očku sledovala a v klidu chroupala svoji svačinku. Jak prozradil jeden z ošetřovatelů, Kijivu je sice nervově labilní, ale dokáže toho i šikovně využít: "Někdy jsem ji přistihl, že to jen hrála. Někdy ji konejšíme tím, že něco dostane, ona toho zneužívá." Jestli to bylo i v tomto případě, to nevíme. Škoda.

Malá Moja prováděla během dne zajímavé akrobatické kousky. Snažila se pomocí stěny dostat do polohy hlavou dolů, aby si vyzkoušela jaké to je být ve stavu betíže. Další kouzky předváděla spolu s Kijivu. Mrkněte na Magazín z 12 dne. Určitě to stojí za to.

První sníh a tajnosti ohledně pohlaví Moji
Hned v pondělí na gorilky čekal ve výběhu první sníh. Viditelně si z něj nic nedělaly. Tentokráte Shinda kolem sebe pouštěla hromy blesky. Co proto dostala i Moja, ale od mámy. Když v magazínu Petr s Janou nakousli téma pohlaví Moji, už jsem se těšila, že to konečně vědí. Ale ono nic. Dozvěděla jsem se jen, že to určitě bude holka nebo kluk. Možná ale svítá na lepší časy. Na moju se totiž chystá test DNA.

Hledání potravy
Jestli si myslíte, že naše gorilky dostávají žrádlo do misky jako naši mazlíčkové, není tomu tak. Během doby, kdy jsou gorily v budově, jim ošetřovatelé rozmístí jídlo do výběhu a ty ho pak musí hledat. Stejně jak je tomu ve volné přírodě. Některé z goril každé nalezené sousto hned spolknou, jiné si potravu nosí a snědí ji potom někde v koutku najednou.

Houpací síť
Jak jistě víte, lidoopi a opice dokáží lecjaké kousky. Dnes se nám předvedli i naši Odhalení. Když si hráli na síťové houpačce a dostávali se z ní kotrmelci.

Dominantní samec
Ve středu se Richard ukázal jako opravdový vůdce tlupy. Po tom, co vystartoval na návštěvníka s fotoaparátem, se vložil do sporu Kijivu a Shindy, která ukradla své matce malou Moju a nechtěla ji vrátit. Chviličku to vypadalo, že Moju roztrhnou vejpůl, chudinku, jak se o ní přetahovali. To však nebyly jediné případy Richardova panování.

Ospalé ráno a velké překvapení
Po tom, co se dospělým nechtělo ráno vstávat i když Moja o to žádala, a po klidném průběhu dne, nastalo v Pražské ZOO velké haló. Vrátila se se ze Dvora Králové gorilí samička.

"Je to tady! Dlouho očekávaný převoz samice Kamby do pavilonu goril v pražské ZOO právě začal. Utajená akce, na kterou jsme všichni netrpělivě čekali, je skutečností. Společnost lidoopů, kterou již tři týdny sledujeme ve dne v noci kamerami, dostane nového člena." Takto začíná nový článek Martina Smrčka na stránkách odhalených.

Z tiskové zprávy k příchodu nové obyvatelky se můžeme dočíst toto:
Zdánlivě poklidný život gorilí rodiny bude ale v nejbližších dnes významně narušen. Dnes v dopoledních hodinách byla totiž do Prahy přepravena ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové samice Kamba. Pro Kijivu a Shindu to bude stará známá, neboť obě gorilí samice s Kambou nějaký čas žily. Ovšem s Richardem se setká poprvé.

Všichni netrpělivě čekají, jak proběhne integrace nové gorily do stávající rodiny. To, co jsme všichni považovali za jasně dané, tedy postavení jednotlivých aktérů, se nepochybně změní. Kam se asi zařadí dospělá samice, to můžeme jen odhadovat. Odborníci také předpokládají, že tři samice společně budou Richardovi silnějším protivníkem a mnohem více si na něho dovolí. Kamba byla po převozu umístěna do samostatné ložnice, ovšem již od počátku je v kontaktu s ostatními gorilami. Je klidná, prohledává nové prostředí. Spojení se skupinou můžeme očekávat ve nejbližších dnech.

Kdo je tajemná neznámá?

Samice Kamba se narodila v roce 1972 v Africe (asi v Kamerunu). Jako dvouletá byla odchycena a prodána do ZOO Lipsko. Od roku 1995 žila v ZOO Duisburg, následně v ZOO Dvůr králové nad Labem. Do pražské ZOO přišla v srpnu 2001 se stejně starým samcem Tadao. Po dovozu vážila 82 kg a její hmotnost je i dnes přibližně stejná.

Během povodní a následné rekonstrukce pavilonu goril byli Tadao a Kamba společně umístěni zpět do ZOO Dvůr Králové nad Labem. Kamba je chovatelsky nesmírně cenné zvíře, neboť pochází z odchytu v divoké přírodě. Není tudíž geneticky příbuzná s ostatními gorilami chovanými v zajetí. Vzhledem k jejímu věku (gorily se zřídka dožívají stáří nad 40 let) je velmi důležité pokusit se o její nakrytí a odchov mláděte.

Hlasování

Otázka č.2 - Se kterou gorilou byste se chtěli poznat blíž?
Bylo to velmi těsné, ale vyhrála Kijivu

Otázka č.3 - Která z goril vám nejvíce připomíná vašeho šéfa?
S padesáti procenty vyhrál Richard. Dámy si rozdělili zbývajících 50% téměř rovným dílem.

Pokud nejste s tímto stavem spokojení a fandíte tedy jiné gorile, pošlete jí na číslo 9033306 SMS ve tvaru:
Pro Richarda: HRA GR A
Pro Kijivu: HRA GR B
Shindu HRA GR C

Z každé zaslané SMS účastník soutěže přispěje na záchranu goril ve volné přírodě a navíc má možnost získat tričko se speciálním znakem Odhalení.

Další info

Ta první je hlavně pro Pražáky:
Gorily ve výloze Českého rozhlasu
Nejen na internetu, na vlnách Českého rozhlasu a v obraze v České televizi. Nyní také v přímém přenosu ve výloze Českého rozhlasu na Vinohradské ulici. Příznivci "trochu jiné reality show" a všichni kolemjdoucí se mohou zastavit na "nejkvalitnější přímý přenos" na plasmové obrazovce.

Signál je přenášen ze zázemí v ZOO buňce do tzv. encodéru, umístěného tamtéž. Ve formátu MP2 je pak v kvalitě 8 Mbps rozváděn do internetové sítě. Ve výloze Českého rozhlasu je k internetu připojen tzv. "set top box", který dekóduje MP2 signál. Obraz je v televizní kvalitě přenášen na plasmový displeji. Neváhejte a zastavte se u nás! Máme pro Vás spoustu překvapení.

Organizátoři projektu nebyli příliš nadšeni z pořadu ČT, věnovaného tomuto projektu:
Reality show Odhalení v pořadu Bez obalu
Česká televize vysílala v neděli večer ve 21.40 hod na ČT1 pořad Bez obalu. Jedna z reportáží se věnovala "tak trochu jiné reality show" Odhalení. Český rozhlas coby autor projektu by se rád vyjádřil k některým nesrovnalostem, které v pořadu zazněly.

V pořadu Bez obalu například zaznělo, že v gorilí reality show soutěží čtyři soutěžící. "Není tomu tak. V reality show Odhalení máme pouze tři soutěžící. Malou Moju jsme do soutěže nezařadili. Jen ať si v klidu užívá bezstarostného mládí," říká vedoucí projektu Odhalení Miroslav Bobek. Novinář Reflexu Andrej Halada zřejmě neviděl ani jeden díl pořadu Odhalení a zřejmě se ani nepodíval na webové stránky. Stačilo by si přečíst alespoň základ.

Další mylnou informací je vysílací čas projektu Odhalení. V pořadu Bez Obalu uvedl Milan Šíma, že pořad mohou diváci vidět na ČT24. Zřejmě neměl k dispozici programové schéma. Reality show Odhalení se vysílá večer na ČT24, opakuje se v Dobrém ránu na ČT1, s celým Dobrým ránem se ještě týž den opakuje na ČT2. Čili nikoliv jen na ČT24, jak tvrdí.

Moderátor Milan Šíma také uvedl, že vedle Českého rozhlasu projekt vytvořila i Česká televize. Ve skutečnosti animátoři České televize připravili pouze grafickou znělku pořadu. Námět vytvořil, gorily nahrává, záznam vybírá, scénáře píše a režii provádí po celou dobu vysílání tým Českého rozhlasu. Česká televize od Českého rozhlasu pouze přebírá aktuální hotový díl pořadu. Ve vysílání pořadu Odhalení je na konci každého dílu vždy copyright: Pro Českou televizi připravil Český rozhlas 2005.

V pořadu také zaznělo, že projekt Odhalení zřejmě nenajde příliš mnoho příznivců. Nemyslíme si to. Na našich internetových stránkách v sekci diskuse si tento projekt všichni pochvalují a ZOO Praha má jistě také radost se zájmu návštěvníků. Zvláštní pozornost věnují projektu významná zahraniční média. Spíše by projektu Odhalení pomohl lepší vysílací čas. V prime time na ČT1, kde by mohl konkurovat reality show vysílaným na komerčních televizích. To je ovšem v rukou České televize. Český rozhlas se snaží vytvořit kvalitní projekt. Český rozhlas jako autor projektu si klade za cíl poskytovat svým posluchačům a divákům vzdělávací, zábavný a informativní obsah a především úplné a pravdivé informace. Věříme, že kvalitně odvedenou práce lidé poznají. Budeme se tedy snažit dál. V případě dotazů je Vám k dispozici šéfredaktor ČRo 8 a autor projektu Miroslav Bobek

Sledujte gorilyautor:
datum vydání:
25. listopadu 2005


Diskuze k článku „Odhalení - novinky 2“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!