Česká hlava 2005 - hlavní cena pro profesora Delonga

autor: Lenka Kadlíková
Zhruba před měsícem vyvrcholil čtvrtý ročník soutěže Česká hlava. Tuto cenu vláda udílí za významné počiny v oblasti vědy a techniky. Jak to dopadlo?


O projektu

Tento projekt na podporu vědecké a technické inteligence byl spuštěn v roce 2002. Cílem tohoto velice zajímavého projektu je popularizace vědy a podpora našich vědců, aby se jejich práce stala konkurence schopnější v zahraničí. Nutnost vzniku projektu vychází ze skutečnosti, že v naší zemi stále klesá zájem o výzkum ze strany mladých lidí. S tím jde ruku v ruce zvyšování věkového průměru vědců, snižování jejich počtu... Smyslem celého projektu je proto (jak se píše na oficiálních stránkách) vytvářet povědomí, že naše země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové Heyrovské a Wichterle a bude je umět i materiálně a společensky ocenit. Příkladem je laureát letošní ceny. V rámci tohoto projektu jsou již od počátku udělovány ceny. Tyto ceny až do letošního roku sponzorovaly pouze soukromé subjekty. Letos se k nim přidala vláda, která vyhlásila hlavní cenu.

Jak jsem psala, Projekt Česká hlava není jen o cenách, ale především o popularizaci a podpoře vědy. Proto vznikl cyklus krátkých pořadů, které vysílá každý všední den v 11:55 na ČT2 a 18:25 na ČT1 Česká televize.

Ceny Česká hlava 2005

Národní cena vlády ČR Česká hlava za celoživotní vědecký přínos

Prof. Ing. Armin Delong, DrSc.

Nezpochybnitelný příklad toho, že je důležité nejen něco vyzkoumat - vynalézt, ale také vyrobit a prodávat.

Česká hlava 2005 je oceněním za celoživotní dílo brněnského vědce základního výzkumu, který v lednu oslaví své 81. narozeniny. Profesor Armin Delong je výrazný především tím, že se stal zakladatelem elektronové mikroskopie u nás. Z jeho životopisu se můžeme dozvědět, že se narodil v Bartovicích u Ostravy. Jeho poněkud nečeské jméno svědčí o tom, že se nenarodil Čechům, nýbrž Francouzským přistěhovalcům, kteří se zde usadili. Obdivuhodné je na něm to, že i ve svých osmdesáti letech stále pracuje ve své firmě, ve které od roku 1989 vyrábí své vlastní elektronové mikroskopy, které jsou úspěšně distribuovány do celého světa.

První elektronový mikroskop, který vyrobil spolu se svými dvěma spolužáky, spatřil světlo světa již v roce 1949, hned po ukončení Delongova studia na elektrotechnické fakultě VUT v Brně. Jeho první modely vyráběla Tesla Pardubice. Světové renomé si získal model BS 292, který byl v roce 1957 oceněn na výstavě EXPO v Bruselu prvním místem. V té době bylo Delongovi pouhých 31 let. V sedmdesátých letech byl nástupce již zmiňovaného mikroskopu považován za nejlepší na světě.

V současné době se Delongova společnost zaměřuje na nízkovoltovou prozařovací mikroskopii, která se využívá v biologii a dá se sní pozorovat přímo molekulární struktura. Tyto přístroje potom poputují do vědeckých pracovišť po celém světě, zejména do Ameriky. I dnes si kvalitu Delongových mikroskopů vědci pochvalují. "V běžných přístrojích elektrony po chvilce pozorovaný vzorek zničí, v tomto vydrží déle. Dnešní noc jsem pořádně nespal, přemýšlel jsem a už vím, proč tomu tak je. Musíme to využít při konstrukci dalších zařízení", pochlubil se podle serveru Ihned.cz pan Delong při přebírání ceny.

Po tom, co se po většinu svého života věnoval Delong výzkumu a pedagogické činnosti, byl v roce 1990 zvolen místopředsedou Akademie věd, do června téhož roku zastával místo místopředsedy federální vlády a byl předsedou Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj. S vyjímkou období mistopředsedování ve vládě se Delong výzkumu věnuje takřka nepřetržitě 50 let.

Česká hlava není však jediným oceněním, kterého se mu dostalo. V roce 2001 dostal Cenu města Brna za celoživotní práci a loni dostal Cenu Československé mikroskopické společnosti.

Takto komentoval udělení ceny Místopředseda vlády pro vědu a výzkum Radek Jahn: "Profesor Delong je příkladem, jak úspěšně může probíhat spolupráce vědy a podnikání. Ve vědě už dnes nestačí mít dobré výsledky, ale důležitá je i schopnost je přenášet do praxe. O naší prosperitě nebude v budoucnu rozhodovat výše daní, ale technologická vyspělost země."

Díky vítězství může Delong zainvestovat do svého výzkumu další milion korun, které dostal.

Další ocenění České hlavy 2005

Cena Invence - prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. a prof. ing. Karel Ulbrich, DrSc. za vývoj léku, který by se mohl stát průlomem v léčbě nádorových onemocnění.

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR - firma Evektor Aerotechnik za vývoj lehkého jednomotorového letounu VUT 100 pro soukromou a firemní přepravu, který ihned výrazně uspěl na americkém trhu.

Patrie, cena Unipetrol, a.s. - prof. Josef Michl, chemik působící na univerzitě v Colorádu a spolupracuje s některými českými výzkumnými pracovišti, člen Americké akademie věd, uspěl na zahraničním trhu.

Cena Doctorandus - Dr. Denisa Bordag za práci v oblasti psycholingvistiky. Psycholingvistika se snaží odhalit, popsat a pochopit mechanismy, které se podílejí na produkci a porozumění lidské řeči.

Gaudeamus, cena Českého Telecomu, a.s. - Mgr. Vít Bubák za práci v oblasti analýzy chování cen.

Cena Naděje - Jan Švábek, student pražského Gymnázia Heyrovského za vysokorychlostní optické datové pojítko, což je zařízení, které využívá světelného paprsku pro propojení vzdálených počítačových sítí.

Doufejme tedy, že bude do budoucna koho oceňovat a že ta slíbená miliarda, která příjde navíc příští rok vědcům nebude poslední přilepšení, které vědci dostanou.

zdroje:
lidovky.cz
web.volny.cz
ihned.cz

www.ceskahlava.cz.



autor:
datum vydání:
7. prosince 2005


Diskuze k článku „Česká hlava 2005 - hlavní cena pro profesora Delonga“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!