V Praze se setká WWF s dalšími organizacemi kvůli Natuře 2000

autor: Arnika – Centrum pro podporu občanů
PRAHA - Natura 2000 je hlavním důvodem setkání Světového fondu na ochranu přírody WWF (World Wild Fund) s dalšími ekologickými organizacemi, které se uskuteční tento týden v Praze.

"Setkání organizuje Arnika společně s WWF International a zúčastní se ho na 30 odborníků z oblasti ochrany přírody. Účelem schůzky je informovat o stavu implementace Směrnice o stanovištích a o možnostech ovlivnit podobu evropské soustavy Natura 2000," uvedla Kateřina Hlavatá z Arniky. Setkání WWF se koná od úterý 24. ledna do čtvrtka 26. ledna.

"Natura 2000 je obrovskou šancí pro evropskou přírodu. Je velice důležité, že se státy EU dohodly na společném postupu při ochraně přírody a biodiverzity. Není možné, aby byla příroda ničena kvůli ekonomickým zájmům," říká mezinárodní koordinátor pro Naturu 2000 z WWF Alberto Arroyo Schnell.

"Příroda nesmí být vazalem ekonomických aktivit různých subjektů. Natura 2000 nám dává možnost zařadit se mezi vyspělé státy, které chrání své životní prostředí jako devizu pro budoucí generace," uvedla Kateřina Hlavatá z Arniky. Za příklady, kdy je ochrana přírody podřizována ekonomickým zájmům, Hlavatá jmenuje kauzu labských jezů (kvůli jezům byl omezen návrh evropsky významné lokality Labské údolí) či Dolní Lutyně, kde kvůli průmyslové zóně nebyla vyhlášena ptačí oblast.

"Takový postup je v rozporu se směrnicí o stanovištích a její porušení může vést k uvalení sankcí na Českou republiku."; komentuje situaci Kateřina Hlavatá a dodává: "Smyslem Natury 2000 je chránit přírodu a zastavit pokles biodiverzity v Evropě, proto je Natura vyhlašována výhradně na základě vědeckých kritérií. Kdybychom nadále při vyhlašování chráněných lokalit upřednostňovali ekonomické zájmy před ochranou vlastního prostředí, ztratila by Natura 2000 smysl."

Tento rok je pro Českou republiku z hlediska ochrany přírody velice důležitý: v dubnu zde proběhne tzv. biogeografický seminář pro kontinentální oblast, která zahrnuje téměř celou republiku. Na tomto setkání bude stanoveno, které lokality se stanou součástí soustavy Natura 2000 a v jakém rozsahu.autor:
datum vydání:
25. ledna 2006


Diskuze k článku „V Praze se setká WWF s dalšími organizacemi kvůli Natuře 2000“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!