Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Viděli jste už o letošních prázdninách červánky?

autor: Ing. Dagmar Honsová
První prázdninový týden s sebou přinesl jak jasnou oblohu s tropickými teplotami (nejenom u nás, ale téměř po ářčáářcelé Evropě se v prvním červencovém týdnu odpolední teploty pohybovaly od 25 do 33 °C), tak také intenzivní bouřky doprovázené přívalovými dešti a kroupami. Lářčáářokální srážkové úhrny se v bouřkách pohybovaly od 50 do 100 mm a v okolí Kremže v jižních Čechách padaly kroupy o velikosti 2 cm. Ozónová vrstva byla zeslabena o 10-15 % a to mělo za následek zvýšení škodlivého UV záření. Absolutně nejtepleji bylo první dny prázdnin v Tunisku s teplotami až 47 °C. Ten kdo si ráno přivstal mohl snad každé ráno vidět červánky.

Červánky můžeme zjednodušeně charakterizovat jako neobvyklou barvu oblohy a zabarvení oblačnosti, která je způsobena vysokým obsahem vodní páry v ovzduší. Z meteorologického hlediska je řadíme do optických jevů, které se vytvářejí v ovzduší pří východu a západu Slunce.

Červánky vznikají lomem slunečních paprsků v atmosféře a jejich rozptylem na molekulách vzduchu nebo na částicích prachu.

Rozptyl slunečního světla závisí na jeho vlnové délce, v denním rozptýleném světle převažují kratší vlnové délky. Proto je barva bezoblačné oblohy většinou blankytně modrá. Pomocí modři oblohy můžeme také popisovat stupeň zakalení atmosféry - nejméně zakalená atmosféra je při tmavě modré obloze. Jsou-li v ovzduší rozptýleny vodní částice či jiné příměsi, přechází barva rozptýleného světla v bílou.

V období západu a východu slunce prochází sluneční záření v atmosféře delší trasu, než v poledních hodinách, kdy směřuje kolmo k zemi, proto se rozptýlené záření jeví jinak. Velikost rozptylu se zmenšuje s rostoucí vlnovou délkou procházejícího záření. To v praxi znamená, že modrá a fialová část slunečního spektra se v atmosféře rozptyluje více než oranžová a červená. V období západu a východu slunce prochází červená část slunečního spektra atmosférou s menším zeslabením než ostatní části spektra, a proto ve slunečním záření převažuje a oblaky nasvícené tímto světlem jsou červené. Proto se nám také občas slunce u obzoru jeví jako rudé, zatímco přímo nad našimi hlavami je jasně žluté až bílé.

Červánky se vyskytují ještě nějakou dobu po západu slunce. Určitě jste již také slyšely o tom, že červánky jsou předzvěstí nadcházejícího deštivého období. Vyšší obsah vodních par také může souviset s počasím za studenou frontou.

I druhý prázdninový týden s sebou přinese při svítání a při západu slunce červánkovou růž, převážně jasnou oblohu a tropické teploty.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
13. července 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.