Cyklobusy a cyklovlaky - pro a proti

autor: Lenka Kadlíková
Když jsem přemýšlela nad tématem článku, který bych mohla napsat, dostal se mi do ruky leták s nabídkou cyklobusů, které jezdí do Orlických hor. Téma bylo v tu chvíli na světě.

Nechci se zde ale rozepisovat o jednotlivých spojích, jak by si někdo z tohoto úvodu mohl myslet, ale, spíše se zamyslet nad tím k čemu jsou tyto autobusy a vlaky dobré a čím naopak mohou škodit. O zajímavé trasy a jízdní řády cyklobusů však nepřijdete, budeme se jim věnovat zanedlouho v příštím pokračování tohoto seriálku.

Z ekologického hlediska je hlavním problémem cyklobusů a cyklovlaků zejména to, že mnohde autobus vyveze cyklisty i do míst, která jsou velice cenná z biologického hlediska a jsou na kole hůře přístupná (nejvyšší partie Krkonoš). Pro většinu běžných cyklistů jsou tyto lokality nepřístupné zejména díky tomu, že na to nemají fyzicky. Vyjet na kole do nejvyšších partií si mohou dovolit jen opravdu trénovaní jedinci.

Vzhledem k tomu, že tyto lokality bývají protkány cestami, ať už asfaltovými či hliněnými, nebyl by to až tak velký problém. To by ale někteří jedinci nemohli jezdit mimo značené cesty a ničit tak lesní porost či louku. Nelze se pak divit správcům chráněných území, kteří díky takovýmto lidem zavírají zajímavé lokality. Nejedná se jen o cyklisty, ale i o neukázněné pěší turisty.

Jednoznačné PRO pro cyklobusy či cyklovlaky vidím zejména v tom, že do cyklisticky zajímavých lokalit nemusí mířit tolik aut s koly na střeše. Lidé mohou na kole dojet na zastávku cyklobusu, nechat se někam dovést a potom jezdit po prověřených kvalitních a bezpečných cyklotrasách, místo aby nejprve přijeli po nebezpečné frekventované silnici a plýtvali tak silami na cestu po příjemnějších místech.

Otázkou ale je, zda se díky velkému množství cyklistů na stezkách kolem tras cyklobusů a cyklovlaků nestanou tyto trasy 'Václavákem' a neztratí svoji krásu a půvab. Na druhou stranu ale ne všichni cyklisté budou vystupovat na stejné zastávce cyklobusu a pojedou stejnou trasu jako ostatní. Navíc je množství cestujících omezeno kapacitou autobusu a nízkým počtem spojů. Trasy cyklobusů a cyklovlaků jsou plánovány tak, aby obsáhly co největší množství cyklisticky zajímavých míst. Není to jen krásná příroda, ale i kulturní památky, které je možné navštívit během výletu na kole po těchto trasách.

Pokud je to ve vašich silách, můžete také cyklobus či cyklovlak využít k tomu, abyste se někam dostali, podívali se po okolí a potom, aniž byste se museli vracet zpět pro auto, vyrazit na kole směr domov. Můžete tak navštívit i vzdálenější místa, na která byste se jinak nepodívali a poznat tak širší okolí vašeho domova jinak než z okénka vašeho auta.

Pokud se tedy vydáte cyklobusem či cyklovlakem někam na výlet, plánujte trasu spíše takovou, která není tolik 'profláklá', ale přesto prověřená aby se vám nestalo to co nedávno mně a neskončili jste na trekovém kole někde v poli :-)



autor:
datum vydání:
19. července 2006


Diskuze k článku „Cyklobusy a cyklovlaky - pro a proti“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!