Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Koťata levhartů perských a malí lemuři z rodu maki novými obyvateli Zoo Jihlava

autor: ZOO Jihlava
Další velký úspěch Jihlavské ZOO

Po loňském úspěchu v odchovu levhartů perských se podařilo jihlavské zoo rozmnožit další vzácný poddruh – levharta cejlonského. Před více než devíti měsíci (15. listopadu 2005) přivezli pracovníci ostravské zoo pětiletou samici vzácného levharta cejlonského jménem Daisy do Jihlavy. Cílem bylo vytvořit perspektivní chovný pár ohrožených kočkovitých šelem. Společná snaha obou zahrad přinesla své ovoce, a v Jihlavě se tak po deseti (v Čechách celkově šesti) letech chovu tohoto poddruhu levharta narodila první mláďata. Dvojčátka zatím neurčeného pohlaví se narodila 20. srpna. Otcem je osmiletý Pier, odchovanec francouzské zoo Doue la Fontaine, který v Jihlavě žije od konce roku 2001. Koťata byla slavnostně pokřtěna v africké vesnici Matongo 30. září při oslavách celosvětového Dne zvířat, který spadá na 4. října.

Při slavnostním dni byla také otevřena nová expozice pro nejmenší poloopice na světě - maki trpasličí (Microcebus murinus). Tři devítiměsíční samečci tohoto miniaturního lemura pochází z pražské zoo a v Jihlavě žijí od 1. června tohoto roku. Těžko bychom mezi poloopicemi hledali roztomilejšího tvora, než je tento nejmenší primát (dospělý jedinec váží pouhých 40-50 gramů). Domovem makiho je ostrov Madagaskar. Narozdíl od ostatních druhů lemurů je ale aktivní za soumraku a v noci a dni tráví v úkrytu ve vhodné dutině. Za potravu mu slouží různé plody, ovocné šťávy, ovšem i ještěrky a bezobratlí. Dovede dobře šplhat a skákat. Kromě Jihlavy chovají maki trpasličí ještě zoo Praha, Plzeň a Olomouc.

Foto: dvojčátka levhartů cejlonských a malí maki trpasličí / archiv ZOO

autor:
ZOO Jihlava
www stránky: http://www.zoojihlava.cz

datum vydání:
6. října 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.