Síla australského čajovníku

autor: Veronika Foglová
Výraz Tea Tree máme nejčastěji spojený s aromatickým olejíčkem, který má protizánětlivé a protiplísňové účinky. Co to ale vlastně Tea Tree Oil je?


OBLAST VÝSKYTU A POPIS

V přírodě se vyskytuje pouze v jediné oblasti na světě. Strom s tajemným názvem kajeput střídavolistý, latinsky Melaleuca alternifolia, z čeledi myrtovitých (Myrtaceae) roste v bažinatých územích australského Nového Jižního Walesu. Je to vysoký strom s hustými, lepkavými listy a krémově bílými květy. Kůra kajeputu je bělavá. Byl objeven kapitánem Cookem v roce 1770, ale jeho odborný výzkum nastal až v roce 1923, kdy jej začal pečlivě studovat Arthur R. Penfold, lékárník ze Sydney.

OBSAHOVÉ LÁTKY

Jeho listy (Folium melaleuci alternifoliae) obsahují téměř padesát organických sloučenin, které dohromady zajišťují účinky jedinečného oleje Tea Tree. Hlavní obsahovou látkou listů je silice s vysokým obsahem cienolu a tetraterpenu terpinenu. Dále nacházíme seskviterpeny a jejich alkoholy, cymon, pineny a další látky v silicích obvykle přítomné.Tento čirý až světle žlutý esenciální olej se získává destilací z listu stromu. Má výraznou, nezaměnitelnou vůni a hlavně celou škálu léčivých účinků, které znaly už generace předků.

ZPRACOVÁNÍ

Poptávka po unikátním oleji stále roste. Není proto možné olej získávat nahodile volně v přírodě. Dnes se už zpracovává výhradně ze stromů rostoucích na plantážích.. Neničí se tak příroda a zároveň je k dispozici surovina, která zajišťuje skutečně kvalitní esenciálí olej. Semínka se získávají většinou ve volné přírodě z odolných a geneticky prověřených stromů. Z jednoho stromu je možné získat osivo na celou plochu plantáže.

LÉČIVÉ ÚČINKY

Čistý Tea Tree Oil patří k nejsilnějším přírodním antiseptikům vůbec. Dokáže ničit bakterie, plísně, kvasinky, dokonce se osvědčuje i proti potížím virového původu. Olej působí protizánětlivě, lehce znecitlivuje pokožku a využívá se i jeho repelentních účinků. Roli lékarničky v lahvičce plní už několik generací. Je účinný a přitom neubližuje. Nedráždí pokožku ani nepoškozuje buňky tkání; nebyly zaznamenány alergické reakce. Tea Tree Oil příznivě podporuje hojení drobných poraněním popálenin, plísňových onemocnění (kůže, nehtů a při vaginálních infekcích), léčení zánětů nosohltanu, bolestí v krku i paradentózy. Ošetřit s ním můžeme i afty, opary nebo místa poštípaná hmyzem.

HOMEOPATICKÉ ZPRACOVÁNÍ

Základem pro homeopatické zpracování jsou listy. Listy musíme rychle nadrobno natrhat kvůli zachování obsahu silic a zpracovávat lihem 95%. Dále se tinktura potencuje lihem 40% do ředění D6. Obecně užíváme potenci D5 s dávkováním 3x denně 5 kapek, po jídle. Nižší potence se rozhodně nedoporučuje.

ZPŮSOBY POUŽITÍ

- Bodnutí hmyzem - zlehka potřete čistým olejem.
- Ucpaný nos nebo dutiny - do inhalační lázně přidejte 5 kapek čistého Tea Tree Oil. Opatrně inhalujte.
- Bolení v krku - do hrnku s teplou vodou přidejte 10 kapek oleje na čtvrt litru vody a kloktejte dva- až třikrát denně.
- Vřídky v ústech, opary - třikrát denně zlehka nanášejte čistý Tea Tree Oil.
- Bolesti ve svalech - olejem jemně masírujte bolestivé oblasti. Asi 10 kapek oleje si můžete přidat i do horké koupele.
- Řezné ranky, odřeniny - olej zlehka naneste.
- Dermatomykózy - plísňová onemocnění většinou po použití oleje nebo mléka s TTO ustupují.
- Lehké popáleniny - postižené místo co nejdříve zchlaďte pod tekoucí pitnou vodou, pak aplikujte olej.
- Bolavé dásně - přidejte 3-5 kapek Tea Tree Oil do vody a používejte jako ústní vodu.
- Po holení a depilaci se používá pleťová voda s obsahem TTO.

Důležité je správně vybírat. Základem kvalitního produktu by měl být standardizovaný, čistý a vysoce kvalitní olej čajovníku australského.

Zdroje:
Jiří Janča, Josef Antonín Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 6. díl
časopis Moje zdraví
faf.vfu.cz



autor:
datum vydání:
17. října 2006


Diskuze k článku „Síla australského čajovníku“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!