Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Odhalení získalo "oscara"

autor: Český rozhlas
Projekt zvítězil v konkurenci 412 filmů z 45 zemí světa. "Trochu jiná reality show" Odhalení zvítězila v prestižní soutěži Wildscreen v kategorii ARKive INTERACTIVE AWARDS.

Do letošního ročního soutěže Wildscreen, která je pokládána za obdobu Oscarů pro přírodovědné filmy a projekty, se přihlásilo celkem 412 filmů ze 45 zemí. Klání o tyto „Oscary“ se přitom účastní světoznámé společnosti jako BBC, National Geographic, Discovery, ORF, NDR, ZDF, ABC, IMAX, Warner Independent Pictures či NHK.

Wildscreen probíhá jednou za dva roky v Bristolu. V kategorii ARKive INTERACTIVE AWARDS, kde byl projekt Odhalení reprezentován stejnojmenným dvoudiskovým DVD, zvítězila v minulém ročníku webová stránka The Life of Mammals, která vznikla v BBC Science & Nature Interactive a na jejíž přípravě se podílel i sir David Attenborough. V tomto roce se rozhodlo mezi multimediálním projektem Odhalení Českého rozhlasu, internetovým projektem Springwatch od BBC Science & Nature Interactive, edukačním CD-ROM Big Foot: Reduce, Reuse, Recycle Hamline University z USA, projektem Wildkey z dílny britské Oxford Brookes University.

„Téměř celosvětovou publicitu Odhalení jsme vnímali především jako ocenění nápadu,“ říká vedoucí projektu Miroslav Bobek z Českého rozhlasu. „Získání obdoby filmového Oscara je však dokladem profesionálního zvládnutí naší trochu jiné reality show. Přitom nejen rozhlasové a internetové, ale i televizní výstupy Odhalení vznikaly výhradně v Českém rozhlase. Je to pro nás samozřejmě velké povzbuzení při přípravě dalších multimediálních projektů.“

Projekt Odhalení měl především vzdělávací cíle, současně však byl inteligentní parodií na vlnu televizních reality show. V pavilónu pražské zoo byly po sedmdesát dnů sledovány gorily, které soutěžily o cenu "ne deset, ne jedenáct, ale rovných 12 melounů". Informace o parodii na reality show obletěla celý svět, televizní záběry převzala i Fox News a další desítky světových televizí, informovaly o ní světové agentury. Televizní magazíny i zpravodajství o životě gorilího samce Richarda, samic Shindy, Kamby, Kijivu a mláděte Moji z pražské zoo vysílal Český rozhlas nejen prostřednictvím svých internetových stránek, ale i v České televizi. „Trochu jiná reality show“ skončila 15. ledna 2006 vyhlášením vítěze, v Českém rozhlase jsou však stále připravovány týdenní televizní sestřihy z dění v pražském pavilonu goril.

Součástí projektu byly i pohlednice, pexeso pro děti, digitální kvízy, zvuky na mobilní telefon, desktopy pro počítače a PDA, trička a další předměty s logem Odhalení. Z výtěžku projektu, mimo jiné i z prodeje DVD Odhalení v síti BONTONFILMU, jsou financovány programy na pomoc gorilám v Africe.

Na listopad je připravováno obnovení internetového přímého přenosu z pavilonu goril, velká foto – video soutěž a další aktivity. Na základě projektu Odhalení vznikly například i „gorilí pohádky“, jejichž autory jsou Tereza Šefrnová a Miroslav Bobek.

2DVD Odhalení

Ze sedmdesáti dní s gorilami Richardem, Shindou, Kijivu, Mojou a Kambou v pražské zoologické zahradě vzniklo pět hodin videozáznamu. Na prvním disku diváci naleznou všechny magazíny se sestřihem dění v pavilonu, odvysílané Českou televizí. Na druhém kotouči jsou připraveny rozličné bonusy – pohádky o mláděti Moje, profily „soutěžících“ goril, medailonek vítěze Richarda a třináctiminutový dokument, který odhaluje, jak celý projekt vznikal a probíhal.

DVD doprovází šestnáctistránkový booklet s fotografiemi.

Dvoudiskové vydání je k dostání v reprezentační prodejně Českého rozhlasu na Vinohradské ulici i v běžné obchodní síti. Každý, kdo si DVD koupí, zároveň přispěje na ochranu goril v Africe.

autor:
Český rozhlas

datum vydání:
19. října 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.