Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mapování výskytu obojživelníků a plazů v ČR on line

autor: Martin Šandera
Před nedávnem jsme Vám představili projekt na mapování savců, který probíhá na www.biolib.cz ve spolupráci s Národním muzeem. Nýní představujeme další, podobný projekt biolibu. Tentokráte ve spolupráci s Českou herpetologickou společností.

Česká herpetologická společnost zahájila projekt "Mapování výskytu obojživelníků a plazů v ČR" ve spolupráci s Ondřejem Zichou - Biolib (www.biolib.cz). Sledování výskytu na celém území se neobejde bez dobrovolníků ochotných poskytovat údaje o sledování. V dnešní době internetu je zapisování hlášení právě přes internet tou nejrychlejší formou. Biolib zajišťuje projekt po technické stránce a obrovskou výhodou je, že díky široké biologické tématice je navštěvován velkým počtem lidí, kteří se zajímají o vše živé, tedy velkým počtem potencionálních mapovatelů.

Výchozím stavem jsou údaje publikované v atlasech výskytu obojživelníků (Moravec 1994) a plazů (Mikátová et al. 2001). Použita je zavedená metodika síťového mapování organizmů v ČR (Buchar 1982). V oblasti mapování výskytu herpetofauny zmiňované atlasy představují jediná souhrnná díla v ČR na celostátní úrovni.

Na přelomu června a července 2006 byl zahájen testovací provoz projektu. Projekt nebyl ani na samotném Biolibu propagován, přesto přišlo během jednoho měsíce přes 50 hlášení, v několika případech se jednalo o hlášení výskytu z neobsazeného kvadrátu pro daný druh. Projekt byl na Biolibu spuštěn v září 2006.

Postupně je databáze doplňována a aktualizována na základě jednotlivých hlášení, záznam z neobsazeného mapového pole (kvadrátu) po zpracování správcem zaplní okamžitě toto pole ve faunistické mapě.

Možné je i doplňování starších údajů, které se ve výše zmiňovaných atlasech neobjevily. A to ať už se jedná o údaje publikované či nepublikované.

Po kliknutí na jednotlivý kvadrát se zobrazí všechna hlášení či údaje z tohoto kvadrátu. Přesná pozice nálezu (GPS) se zobrazuje pouze zadavateli hlášení a správci mapování, protože by někteří nenechaví a nepřející jedinci lidského druhu mohli jednoduše negativně působit na lokalitě.

Na vybraných lokalitách může být prováděno víceleté sledování či dlouhodobý monitoring stavu populací herpetofauny. Záleží to samozřejmě i na dostatku relevantních údajů z příslušné lokality.

Nemusíme čekat roky na vydání dalších tištěných atlasů. Průběžný stav sledování výskytu je na www.biolib.cz. Po každé sezóně budou k dispozici aktualizované mapy a databáze výskytu jednotlivých původních i nepůvodních druhů herpetofauny ČR za celé období i za jednotlivé roky. Pro účely vydání různých publikací budou data se souhlasem ČHS a Biolibu poskytnuta. V nejbližší době pro připravovanou reedici Fauna ČR - Obojživelníci - Plazi (Academia).

Více informací naleznete na www.biolib.cz, kde po přihlášení můžete jednoduše ve formuláři vyplňovat jednotlivá hlášení, připojit lze i obrázek. V případě, že máte více údajů, je možné zahrnout tyto údaje do databáze v podobě excelovské tabulky. Pokud nemáte přístup na internet, nemusíte zoufat. Jednou z možností je zaslání údajů v tabulce na CD správci mapování. Druhou možností je publikovat vlastní data v Herpetologických informacích (časopis České herpetologické společnosti), ať už v podobě faunistického článku nebo v případě jednotlivých významných nálezů v podobě zprávičky v rubrice "Faunistické poznámky" (web.natur.cuni.cz/chs).

Literatura:
- BUCHAR J. Způsob publikace lokalit živočichů z území Československa, Věst. Čs. Společ. Zool. 46: 317 - 318, 1982
- Mikátová B. Vlašín M. Zavadil V. (eds.), Atlas rozšíření plazů v České republice = Atlas of the distribution of reptiles in the Czech Republic, AOPK ČR, Brno, Praha, 258 pp. 2001
- Moravec J. (ed.), Atlas rozšíření obojživelníků v České republice = Atlas of Czech amphibians, Národní muzeum, Praha, 136 pp. 1982

Muzeum přírody Český ráj (www.mpcr.cz)
Česká herpetologická společnost (web.natur.cuni.cz/chs)

Fotografie ropuchy:Jiří Bohdal - www.naturfoto.cz

autor:
Martin Šandera
email: m.sandera@tiscali.cz

datum vydání:
23. října 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.