Na Plzeňském sídlišti nejvíce třídí nejstarší generace

autor: Kamila Kokšová
Před nedávnem mě napadlo, zamyslet se nad pojmem etika a ekologie v rámci toho jsem udělala na našem sídlišti malý průzkum. Jak spolu souvisí etika, ekologie a třídění odpadu?

Když mluvíme o morálce a etice vůbec, můžeme o ní mluvit v jakékoli souvislosti, v jakémkoli oboru. A přesto si budeme pokládat ty stejné otázky. Poněvadž studuji obor Technická ekologie, řekla jsem si,že i zde je důležitá etika a proto se jí podívám pod kabát.

Co to vůbec znamená, když se řekne "ekologie"? A co to znamená pro každé lidské individuum? Ekologie je nauka o vzájemných vztazích mezi organismy (rostliny, živočichové, mikroorganismy) a jejich prostředím. A to je podstata celé ekologie, někdo by si řekl: "To je opravdu hezké, ale bude opravdu prostředí, ve kterém žijeme, opravdu prostředím, v kterém se budeme nadále vyvíjet a žít, ale také ho chápat a bránit?" Stačí se jen podívat do živočišné říše, vše má nějaký svůj důvod. Zvířata se přizpůsobují přírodě, a ne příroda jim. Lidé by si z nich měli brát příklad. Vím, že to nejde dělat úplně do extrémů, ale hlavní je být poučen a vědět jak přírodě neškodit a jak se vůči ní chovat co nejlépe. Všeobecně vzato, lidstvo se posunulo za posledních 50 let opravdu v ekologii hodně dopředu, ale to nestačí. Pořád je to velmi málo. Továrny mají odlučovače, čističky atd. To je skvělé,ale teď ještě větší břemeno dřímá na samotných lidech a domácnostech.

Máme spalovny, máme skládky, sběrny nebezpečného odpadu,sběrny papíru, sběrny kovů atd., ovšem není odpad jako odpad. Máme nebezpečný a komunální odpad. Komunální odpad můžeme třídit na plasty, sklo, papír a biologický odpad. Tak proč netřídíme, nebo třídíme tak málo? Proč občané nedělají nic pro prostředí v němž žijí? To je jim úplně jedno? Někomu ano, někomu ne. A to je pořád otázka etiky, vědomí a svědomí každého z nás. Co je správné či špatné. Ale jak to poznáme? Poznáme to asi tehdy, když nám začne záležet nejen na nás samotných, ale i na ostatních, na přírodě a na všem krásném kolem nás.

Uvedu příklad, který mě samotnou štve a mrzí. Na jedné straně jsou obyvatelé a na druhé provozovatelé sběren, popelnic, kontejneru atd. Ale nezapomínejme,že i Magistrát města či Obecní úřad v tom hrají velkou roli. Takže máme kontejnery na tříděný odpad. Ale asi tak od každého jeden na jednu vesnici, ať malou nebo velkou, na několik paneláků u sebe – od některých velmi daleko. Proto jsem se byla v mém okolí optat obyvatel panelákových domů. Chtěla jsem se přesvědčit, zda teorie, že kontejnery, které jsou "daleko", působí na obyvatele tak, že netřídí odpad. Dále jsem se chtěla optat těch co třídí, jak třídí a co přesně třídí.

Našla jsem dvě kontejnerová hnízda na tříděný odpad asi tak pro 6-8 paneláků (tedy cca 180-240 rodin). Což teď bohatě stačí. Ano. Protože lidi moc netřídí. Taky jsem se sháněla jak to tu bylo. Dozvěděla jsem se zajímavé věci od předsedy bytového družstva. Kontejnery byly dané před panelák. Ale lidé si stěžovali. Nemohou pořádně parkovat a je tam málo místa na parkování a tak dále. Nakonec se daly kontejnery pryč. Z toho vyplývá, že jen a jen lidé jsou všeho příčinou. Je snad důležitější řešit zaparkování auta než třídit?

Optala jsem se tedy sta obyvatel z různých čtyř paneláků různé vzdálenosti. A zde jsou výsledky. Mnohdy překvapující.

Doufala jsem, že mě nezklamou lidé ve věkové skupině 21-30 let.. Jsou mladí, plni energie, chtějí být nej. Opak je pravdou.(Viz. graf č.1). Vadí jim vzdálenost kontejnerů, nebo dokonce mi jedna slečna řekla: "Mám malý byt. Nemám kde mít další odpadkové koše." Vím moc dobře, že i kdybych byla v nejmenším bytě co může být, třídila bych. Proč? Protože chci.

Ve věkové skupině 31-50 let je to o něco lepší. (Viz. graf č.2). Ale jak říkám já, není nic dokonalého dokud to není plněno na 100%. Na druhou stranu lidé v této kategorii mají většinou rodinu a děti. Takže jim vzdálenost nedělá takové starosti. S odpadky pošlou potomka.

A naposledy skupina 51-70 letých obyvatel. Doufám, že se divíte jako já. Opravdu mě překvapili. Jako jediným je jim jedno, kde jsou kontejnery a jak daleko. Rádi se projdou a hlavně chtějí třídit a třídí! .(Viz. graf č.3).

Jak je vidět, lidé třídí. Podle předpokladu více než - dotázaným vadí delší vzdálenost kontejnerů. Ale převážně pet láhve (modrá výseč v grafech) třídí většina. Podívejme se kolik plastových výrobků je kolem nás. Je hezké, že lidé třídí, ale málo a nesprávně. To je jako, kdyby jakýkoli pracující člověk udělal jen 1/3 práce a říkal si:"Tak super, hotovo. Víc není potřeba. Peníze dostanu." Ale takhle by nikdy nestihl vše, co je potřeba udělat a nic by nedostal. Vše se musí dělat pořádně, jinak to nemá význam.

Víte ještě vůbec co je vlastenectví? Jste vlastenec? No možná tak v hokeji a fotbalu. Definovala bych to svými slovy: Vlastenectví je obrana a ochrana naší krásné země, v které jsme se narodili, v které žijeme, a hlavně v které budou po nás žít naše děti. Pochytili jste tam to slovíčko "ochrana"? Nemám teď na mysli ochrana = obrana, ale ochrana v užším významu. Chránit bychom neměli jen stát, zemi, ale svůj kraj, svoji obec, okolí ve kterém přímo žijeme. Poněvadž většinu života strávíme zde. Neměli bychom být lhostejní, líní, averzní apod. k tomu co se okolo nás děje. Ovšem musíme chránit přírodu všude, kde se vyskytneme. Ať na dovolené, při nějaké cestě, návštěvě atd.

Když se to naučíte - třídit, neodhazovat jen tak odpadky po lese a chránit vše živé, poznáte, jak dobře Vám to na duši udělá. Vše je jen o odhodlanosti, přesvědčení a především o morálce v každém z nás.



autor:
datum vydání:
6. prosince 2006


Diskuze k článku „Na Plzeňském sídlišti nejvíce třídí nejstarší generace“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru