Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Kamba - porod se špatným koncem

Hvězda reality show Odhalení a jedna z posledních evropských goril pocházejících z volné přírody včera porodila mládě. Bohužel mrtvé.

Kamba - klikněte pro zobrazení detailuKamba
Autor snímku: Khalil Baalbaki, rozhlas.cz/odhaleni
Po dlouhých týdnech čekání, včera kolem druhé hodiny ráno začali ošetřovatelé u Kamby pozorovat známky začínajícího porodu. Do osmé hodiny probíhal porod dobre. Po té se v rodidlech Kamby, krom nožiček mláděte, objevila i pupeční šňůra. Tu Kamba bohužel vytáhla a utrhla. Tím zabránila přístupu kyslíku mláděti.

Další komplikace nastaly, když se Kambě nedařilo vypudit celé mládě. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne byla nakonec uspána a mládě vytaženo. Tým složený z odborníků ze ZOO, gynekologa anesteziologa a neonatologa tak rozhodl kolem jedné hodiny odpoledne. Odborníci se nejdříve snažili aby porod proběhl od začátku do konce přirozeně. Na prvním místě je však zdraví Kamby. Kolem šesté hodiny jsme obdrželi zprávu: "Po velkém úsilí se podařilo vyprostit zaklíněné mládě; chirurgický zákrok naštěstí nebyl potřeba. Nyní se Kamba vrací zpět do pavilonu."

Kamba je nejstarší členka gorilí skupiny v Zoo Praha. Jedná se o jednu z posledních goril v evropských zoo narozených ve volné přírodě. Byla odchycena obchodníky se zvířaty jako dvouleté mládě. Po nějaké době byla převezena do německého zoo v Lipsku. Zde strávila podstatnou část svého života, než byla umístěna do Zoo Dvůr Králové nad Labem, kde se o ni starali následujících osm let. Do Prahy se dostala poprvé v roce 2001 společně se samcem Tadaem. Bohužel po ničivých povodních o rok později byl pavilon goril poničen a obě zvířata se musela přestěhovat zpět.

O návratu do Prahy rozhodl pokročilý věk Kamby a její snižující se možnost reprodukce. (Příchod Kamby bylo možné sledovat v přímém internetovém přenosu díky projektu Odhalení rozhlasové stanice ČRo Leonardo.) Jak uvedl Petr Fejk, ředitel Zoo Praha "Gorily se v zajetí dožívají 40 až 45 let, samice však po třicítce rychle ztrácejí schopnost reprodukce." Nicméně i přes rekonstrukci pavilonu Pražská zoo ještě nějakou dobu váhala než samici vrátila zpět, zejména kvůli tomu, že Tadae nejevil příliš velkou snahu pro rozmnožení rodu.

V Praze již v té době zažívali první velké nadšení z narození prvního gorilího mláděte Moji (prosinec 2004), jejímž otcem se stal Richard, gorilí samec dovezený z Anglie. Tento úspěch měl za následek, že Richard nahradil Tadaea, který se jako samec nejevil příliš perspektivní. Od Richarda se nyní očekávalo, že se spáří s Kambou a zplodí dalšího potomka. Richard však o novou samici nejevil velký zájem, neboť Kambě neprobíhala plnohodnotná říje. V květnu tohoto roku tak došlo k nasazení podpůrných hormonálních prostředků, to Kambě pomohlo. Že je Kamba opravdu březí, již v létě loňského roku potvrdily několikrát opakované testy.

Dnes v 10:00 bude na www.aktualne.cz probíhat on-line rozhovor s ředitelem pražské ZOO Petrem Fejkem.

Debata k článku 'Kamba - porod se špatným koncem'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz