Hedvábí - ušlechtilé vlákno, jehož výrobu řídí motýli

autor: Alena Rulfová
Hedvábí se již po dlouhá tisíciletí prodává z východu na západ a přitom si stále zachovává čelní místo mezi ušlechtilými látkami.

Podle čínské legendy se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že Chuang-Ti požádal svou ženu Si Ling-Š´, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Si Ling-Š´ objevila bílé housenky, které snovaly lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.


Výroba hedvábí

Výroba hedvábí sestává ze čtyř částí: pěstování morušovníku, chov bourců morušových, namotávání hedvábných nitek ze zámotku na cívky, tkaní hedvábných látek


Bourec morušový a jemu příbuzné druhy bourců

Bourci se živí listy různých druhů stromů - jeden druh například dubovým listím. Nejkvalitnější hedvábí však pochází právě od bource morušového. V Číně se morušovník pěstuje ve formě nízkého křoví, aby se jeho listy daly snadno otrhat a nakrmily se jimi larvy bource morušového.


Chov bourců morušových

Chov bourců se soustřeďuje do dvouměsíčního intenzivního období na jaře. Vajíčka, uchovávaná na chladných místech od minulé sezóny, se nechají vylíhnout (teplo) hned poté, co na morušovníku vyrazí první lístky. Housenky se líhnou asi 8 dnů a téměř měsíc jsou krmeny morušovými listy. Během této doby se jejich hmotnost zvýší zhruba desetitisíckrát. Po čtvrtém svlékání z kůže začnou housenky spřádat zámotky. Ze dvou hedvábných žlázek pak vylučují směs polotuhé konzistence. Bourci si nejprve vytvoří jemné hnízdo a poté si pomalým pohybem hlavy po dráze ve tvaru osmičky začnou budovat vodotěsný zámotek, kterým se zcela opředou. Dokončený zámotek dokáže housenka zhotovit během tří dnů. Vykoná přitom asi 300 000 krouživých pohybů hlavou.


Rozmazlení domácí mazlíčkové

V Číně se říká, že bourci mají rádi teplo, sucho a čistotu. Vadí jim hluk, pach

smažených ryb, slzy, křik a těhotné ženy nebo ženy těsně po porodu. Dokonce i dnes jsou tyto neobvyklé požadavky bourců v některých čínských provinciích dodržovány.


Třpytivý povrch

Za třpytivý povrch vděčí hedvábné látky odrazu světla od vláken, jejichž průřez není kulatý ale trojúhelníkový.

Hedvábí a svět

V současné době se světová produkce hedvábí pohybuje okolo 50 000 tun/rok a představuje tak pouhou pětinu světové výroby textilních vláken.autor:
datum vydání:
2. srpna 2017


Diskuze k článku „Hedvábí - ušlechtilé vlákno, jehož výrobu řídí motýli“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!