Zastavme nezákonný obchod se salepem

autor: Josef Kučera
Dne 27. června 2006 informoval Filip Laštovic z Městského muzea v Novém Městě nad Metují pracovníky Správy CHKO Orlické hory v Rychnově nad Kněžnou, že nalezli v přírodní rezervaci Trčkovská louka několik stovek vyrýpaných rostlin chráněného prstnatce májového (Dactylorhiza majalis).

Pracovníci Správy CHKO Orlické hory provedli 28. června šetření, kterým tuto zprávu potvrdili a zdokumentovali. Bylo zjištěno, že pachateli šlo především o podzemní orgány orchidejí - prstovitě dělené hlízy. Kvetoucí lodyhy ležely na zemi vedle vyrýpnuté díry. Dalším šetřením bylo zjištěno, že se rostliny prstnatce májového ztratily také na louce pod chalupou pana Mertlíka, která patří též do přírodní rezervace Trčkovská louka a na louce v přírodní památce Velká louka. Odhaduje se, že bylo ukradeno na 600 rostlin této chráněné rostliny. Správa CHKO Orlické hory podala okamžitě trestní oznámení na neznámého pachatele. Odborníci provedli také vyčíslení škody, která nakonec vyšplhala až na 484 tisíc korun.

"Na co to těm lidem bude?" dotazují se lidé z Orlického Záhoří, ale i jiných míst Orlických hor a nejen z nich. Na pěstování asi ne. Hlízy rostlin byly vyrýpnuty v tu nejnevhodnější dobu, tj. v době plného květu, kdy jsou hlízy nejvíce vysílené růstem. A další věc! Všechny rostliny orchidejí potřebují ke svému růstu specifickou houbu. Nezelené druhy po celou dobu svého růstu, zelené pak především v době klíčení semen a růstu semenáčků. Říká se tomu mykorhiza. Dlouho by tedy nerostly.

Možným důvodem by mohl být jedině salep. To jsou sušené hlízy orchidejí, které se dříve prodávaly pro údajné léčivé účinky, obsahující slizovinu a velké množství škrobu. Důvodem k získávání salepu je stará a zcela absurdní tzv. "doktrína signatur", která tvrdí, že části rostlinného (i zvířecího) těla mají ozdravný vliv na ty části lidského těla, jež připomínají. A tak sušené a drcené hlízy vstavačovitých rostlin (tedy salep), které jsou podobné varlatům, jsou dosud nemilosrdně ničeny a prodávány mužům jako údajné afrodiziakum. Jsou však nabízeny dokonce i některými čajovnami v podobě nápojů – zde se už ani o údajných účincích salepu nehovoří (proč taky, vždyť je tady nabízen i ženám), tady vládne jen záměr předvést lidem cosi, co zavání exotikou, a tak z nich vytáhnout co nejvíce peněz! Na českém internetu najdete velmi jednoduše dokonce celé diskuse pojednávající o tom, jak salep nezákonně získat. Ono se totiž vcelku dobře ví, že mnohé čajovny nenabízejí pravý salep, takže snaha získat ho nelegálně, roste.

Redakce internetového magazínu FLORA.NIKDE.CZ tímto prosí všechny čtenáře, aby bojkotovali veškerá obchodní zařízení, která jakýkoli salep nabízejí k prodeji! Nenakupujme u nich vůbec nic! Nedovolme, aby hokynářský prospěch ničil naše orchideje!autor:
datum vydání:
1. června 2007


Diskuze k článku „Zastavme nezákonný obchod se salepem“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!