Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Sbíráte bedly? Tak to pozor na jedovatou bedlu českou

Mysleli jste si snad, že bedla je vždycky jedlá? Bedla česká (též zahradní či jedovatá) taktéž patří do čeledi pečárkovitých, ale na rozdíl od ostatních příbuzných bedel obsahuje jedovaté látky, které nám po požití způsobí zažívací obtíže až otravu.

Bedla zahradní (Chlorophyllum brunneum) - klikněte pro zobrazení detailuBedla zahradní (Chlorophyllum brunneum) Říše: Fungi (houby)
Třída: Agaricomycetes (stopkovýtrusé)
Řád: Agaricales (pečárkotvaré)
Čeleď: Agaricaceae (pečárkovité)
Rod: Chlorophyllum (bedla)

Charakteristika

Klobouk bedly české je velký, v průměru 8-16 cm. U mladých plodnic je jeho tvar kulovitý až do vejčitého tvaru. Starší houby jsou polokulovité až zploštělé. Ve středu klobouku je patrný hrbolek, na němž zůstává povrch klobouku jednolitý. Zbytek rozpraskává a vytváří tak pro bedly typické šupiny, které jsou výrazně tmavší než bílý vláknitý podklad. Klobouk má barvu červenohnědou až hnědou. Dvoucentimetrové lupeny jsou u třeně odsedlé. Ve stáří přechází jejich čistě bílá barva do hnědě skvrnité.

Třeň této houby dorůstá až do výšky 18 centimetrů a bývá 1,5 - 3,5 cm tlustý. Je dutý, v mládí bílý, později hnědne. Jeho povrch je hladký, bez šupin. Spodní část třeně je velmi výrazná, skoro kulovitého tvaru a měří i 6,5 centimetru v průměru. Stejně tak jako ostatní bedly má i tato na třeni patrný prsten, který je několikanásobně blanitý.

Oproti bedle červenající je prsten bedly české tlustší a spíše nálevkovitý. Její dužnina je bílá a na vzduchu jemně červená, ale ne tolik jako dužnina bedly červenající. Výtrusný prach je delší a především širší, nemá žádné zbarvení, je hladký a má tvar elipsy. Ač obsahuje bedla zahradní toxické látky, které nesvědčí trávicímu traktu většiny lidí, tak i přesto má mírnou houbovou vůni a příjemnou chuť.

Rozšíření

Bedla česká roste od léta do podzimu. Nejrozšířenější pak bývá v září. Roste především na zahradách. Odtud také pochází její synonymní druhové označení. Najít ji můžeme třeba i v městských parcích nebo na kompostech či ve sklenících. Nedoporučuje se tak sbírat bedly mimo les. Roste jak v podhorských oblastech, tak i třeba v nížinách.

Možné užití

Jako nejedlou houbu ji nemůžeme využít v kuchyni. Můžeme se jen kochat, když ji najdeme, jakých rozměrů dorůstá právě proto, že ji lidé nesbírají.

Možnost záměny

Zaměnit můžeme bedlu českou například s nejznámější s bedlou vysokou. Její dužnina ale nikdy nečervená a najdeme ji v jehličnatých lesech, kde jsou kyselé půdy. Dužnina další podobné jedlé houby, a to bedly červenající se výrazně zbarvuje po kontaktu se vzduchem právě do červena. Bedlu zahradní (českou) poznáme také podle toho, že většinou roste v trsu.

Český název: bedla česká (zahradní, jedovatá)
Latinský název: Chlorophyllum brunneum
Hlavní znaky: 8-16 cm kulovitý až vejčitý klobouk, jednolitý hrbolek uprostřed, rozpraskané tmavší šupiny na povrchu, vysoký a celkem široký třeň s prstenem
Rozšíření: zahrady, parky, sklenky, komposty
Doba sběru: červen-listopad
Poživatelnost: nejedlá až jedovatá

Fotografie: Hagen Graebner, CC BY-SA 3.0

Zdroje:
http://houby.pidisoft.cz
Antonín Příhoda; Kapesní atlas hub 1
http://hobby.blesk.cz

Debata k článku 'Sbíráte bedly? Tak to pozor na jedovatou bedlu českou '

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Ptáci na krmítku
Jak se jmenuje pták na obrázku?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 69%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz