4 tipy, jak začít se sportem u dětí

článek je inzerce, nejde o odborný text
Jste sportovci tělem i duší a rádi byste, aby to měly vaše děti stejně? Jak nenásilně přivést děti ke sportu? Na co si dávat pozor? Článek vám zodpoví vše.

Pravidelný sport dětem chybí. Většinu volného času tráví u počítače, telefonu nebo televize. Hodinka neuškodí, ale když je to pro děti každodenní rituál od rána do večera? V budoucnu by se to mohlo vám i dětem vymstít. Tělo je uzpůsobeno k pohybu, proto je nutné každý den zařadit aspoň nějakou aktivitu - protahování, jógu, běh, jízdu na kole, běžky nebo obyčejnou procházku.

Jak dětem sport představit?

Pokud nějaký sport milujete a víte, že je vhodný i pro děti, zkuste jim ho představit. Pokud rádi běháte, oblékněte si sportovní oblečení a vyrazte společně. U menších dětí začněte hrou na honěnou, se staršími zkuste i souvislé běhy. Výbornou variantou je indiánský běh - střídání běhu a chůze. Určitě své děti příliš nezatěžujte nebo jim sport znechutíte. S tím už se poté velmi těžko pracuje. Nezapomeňte, že pozitivní motivace na děti funguje úplně nejlépe. Zabalte s sebou nějakou dobrůtku, kterou si v půlce cesty vyndejte a společně snězte. Společné zážitky zdokumentujte a z fotek si vytvořte fotoknihu.

Dejte dítěti prostor na zlepšování

Pokud dítěti daný sport moc nejde, nedělejte si z něj legraci. Děti sarkasmus nechápou, a tak se mohou rychle zablokovat. Místo příjemného odpoledne budete řešit slzy a vztek. Pravidelně je chvalte a nenápadně opravujte. Určitě jim neříkejte “Zase to děláš špatně, to snad nemyslíš vážně?!”, vhodnější bude “Vidím, že tě tohle trochu trápí, možná by ti pomohlo si dát ruce takhle a soustředit se na to a to.”.

Děti se rády učí, ale musí mít prostor na chyby.

Mluvte spolu

Mluví vaše dítě o nějakém sportu? Zaujal ho třeba v televizi nebo ve filmu? Promluvte si o možnostech. V potaz berte cenu kroužku, vybavení a časovou náročnost. Sepište si pro a proti. Pokud je daný sport možné uskutečnit, vypracujte plán. Některé aktivity zvládnete společně a u některých se neobejdete bez trenéra a ostatních dětí.

Než kroužek zaplatíte, zajděte na první uvítací hodinu. Poznáte trenéra, ostatní rodiče a jejich děti. Dobré vedení je při sportu jednou z nejdůležitějších motivací. Poté si s trenérem promluvte o náročnosti a dalších možnostech. Představte mu své dítě a jeho zkušenosti v daném sportu. Důležité je, aby byl trenér klidný a děti zbytečně nepeskoval, a přesto vyzařoval respekt.

Když už daný sport vaše dítě netěší

I to se může stát. Lidé, a hlavně malé děti, se mění. Mění se nám priority a záliby. Na tom není nic špatného. Přesto si s dítětem promluvte, proč ho už daný sport netěší. Možná došlo k nějakému konfliktu mezi trenérem nebo ostatními dětmi. To se většinou dá vyřešit.

Někdy je to ale jen o tom, že po letech už dítě ze sportu vyrostlo a zaujal ho jiný. A proč ne? Aspoň si zkusí zase něco nového. Člověk také nezůstane v jedné práci po celý život. Nejdůležitější je společná komunikace. Naslouchejte potřebám vašeho dítěte.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
23. února 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!