Bylinky v prvním trimestru těhotenství – pozor na běžná koření

autor: Blanka Holzäpfelová
Těhotenství je, jak říkaly již naše prababičky, „jiný stav“, a tak je třeba také k němu přistupovat. Nejenže v těle je nový vyvíjející se plod, velmi citlivý na jakékoliv látky zvenčí, ale také jinak funguje krevní oběh, metabolismus, trávení ženy či její vylučovací soustava. S tím vším je třeba počítat, a proto je tolik bylin přísně kontraindikovaných pro těhotné a kojící ženy.


V současné době neexistuje žádný ucelený seznam bylinek vhodných či nevhodných pro období těhotenství.

Studie se z etického hlediska provádět nesmějí, a tak každý lékař usuzuje převážně na základě svých vlastních zkušeností. Obecně se však dá říci, že léčivé rostliny pro dobu těhotenství můžeme rozdělit na přísně kontraindikované (tedy způsobující potrat, předčasný porod, závažné vývojové vady plodu apod.), relativně kontraindikované (byl u nich prokázán toxický účinek např. u hlodavců, u člověka však chybí relevantní výzkumy, je tedy doporučeno je užívat spíše v nižších dávkách, a pokud to není nezbytně nutné, jejich užívání se zcela vyhnout), a byliny naopak bezpečné (ty, které mají na tělo těhotné ženy a vyvíjející se plod naopak pozitivní účinky).

Je však nutno respektovat, že každé těhotenství je zcela individuální záležitostí každé ženy, a užívání jakýchkoliv bylin je vždy nutno probrat s lékařem s přihlédnutím k aktuálnímu stavu těhotné ženy a stádiu těhotenství. Většina bylinek je pro těhotné ženy nevhodná. Je to z toho důvodu, že obvykle způsobují překrvení pánevního dna, čímž vyvolávají potrat nebo podporují stahy dělohy. V těhotenství je také nutno neužívat zahřívací prostředky – vyvolávají potrat. Pojďme se tedy nyní podívat blíže na bylinky bezpečné či nebezpečné pro nejranější období těhotenství, tedy 1.trimestr.

První trimestr je nejcitlivější částí celého těhotenství, jelikož dochází k úplně základnímu vývoji plodu. Faktory, které přijdou v tomto období, mohou dítě ovlivnit na velmi hluboké rovině, ať už po psychické, ale především orgánové. V tomto období se také rozhoduje, zda těhotenství bude úspěšné a zda plod bude životaschopný. Právě z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje v raném období těhotenství požívat alkohol, kouřit nebo užívat drogy, ale málokdo již ví, že stejně nebezpečné může být i užívání jindy bezpečných léčivých rostlin.

Mezi byliny s největší potratogenním účinkem zařazujeme ty se zahřívacím nebo povzbuzovacím účinkem.

Typicky je to například rozmarýn lékařský, ale patří sem i aloe pravá nebo zdánlivě bezpečná skořice, či často doporučovaný zázvor. Aloe pravá má projímavé účinky, zvyšuje pohyb střev, vyvolává děložní kontrakce a může být pro plod toxická. Dokáže způsobit i potrat nebo vyvolat předčasný porod. Podobné účinky dosahuje například i skořice nebo zázvor, hojně doporučovaný na počáteční těhotenské nevolnosti. Obě byliny však silně prokrvují pánevní oblast, prohřívají celé tělo a s ním i dělohu, a mohou způsobit děložní stahy a tím i potrat. Podobných účinků mohou dosáhnout i při zevní aplikaci, například při masáži nebo ošetření počínajících strií (hojný bývá například skořicový olej). Účinky v podobě koření nejsou prozatím dostatečně prozkoumány, některé ženy reagují na výskyt v potravě velice citlivě, jiné mohou užít i vysoké dávky a nestane se nic, proto je třeba dbát opatrnosti a užívání hodnotit na základě svého individuálního prožívání těhotenství. Pokud je zde riziko potratu, předčasného porodu nebo se již podobná událost vyskytla při předchozích těhotenstvích, doporučuje se užívání raději vyhnout.

Stejně tak bývá pro těhotné nevhodná i většina koření.

Středomořské bylinky často silně prokrvují a zvyšují krevní tlak, eventuálně mají potratové účinky, typicky je to rozmarýn lékařský, levandule lékařská, tymián obecný, dobromysl obecná nebo koriandr setý. Koriandr dokonce dokáže potlačit srdeční činnost plodu nebo matky, a to i v podobě koření. O moc lépe na tom nejsou ani české bylinky jako andělika lékařská, černucha setá, celer bulvový i řapíkatý, libeček lékařský, čubet benedikt nebo heřmánek pravý. Ty všechny obvykle silně dráždí ledviny nebo prokrvují pánevní oblast, případně jsou toxické pro vyvíjející se plod, a to i v podobě koření. O nic lépe na tom není ani hojně užívaná majoránka, která dokáže podráždit trávicí a nervový systém, stejně tak sliznice, nebo petržel zahradní, která může vyvolat děložní krvácení.

Jaké bylinky tedy těhotná užít může?

Na těhotenské nevolnosti je skvělá meduňka, neměla by se však překračovat dávka 2 šálků denně a užívat by se měla pouze při potížích, nikoliv jako prevence. Z potravin je pak relativně bezpečný například česnek kuchyňský, stejně tak cibule (ideální, pokud je žena na jejich užívání zvyklá a nezačíná s nimi až v průběhu těhotenství, pak mohou způsobit nadýmání), nebo brusnice borůvka. Z koření je pak možno užít například badyán pravý nebo kmín kořenný. Zdroje se pak neshodují v oblasti hřebíčku. Je o něm známo, že zvyšuje krvácivost a ředí krev, na druhou stranu jej většina českých i zahraničních zdrojů označuje jako bezpečný nebo vůbec nezmiňuje, je tedy na rozhodnutí ženy, zda jej užije či nikoliv. Obecně bych volila užití v podobě koření jako bezpečné, ovšem užívání v podobě čajů, kde může být dávka vyšší, bych se vyhnula, a hřebíček dočasně nahradila vhodnějšími druhy. Tím může být již například zmiňovaný badyán pravý.

Pokud těhotná žena v 1.trimestru onemocní, typicky například vaginální infekce nebo nachlazení, jako velice vhodná se jeví lichořeřišnice. Její užívání nemá na plod žádný prokázaný nebezpečný vliv, a to ani v nejranějším období, vhodné je užití i v podobě tinktury (pokud se bojíme alkoholu, lze ji nakapat do horké vody a počkat, až se alkohol odpaří). Pro zevní užití je pak velmi vhodný například kokosový olej nebo měsíček lékařský, například pro jemné masáže nebo jako prevence strií či hojení jizev.

A konečně – těhotná žena zvlášť v 1.trimestru potřebuje potravu nabitou živinami

především pak vitaminy a minerály. Výborným zdrojem kyseliny listové je například brokolice nebo artyčok, vápník či stopové prvky pak doplní mák setý nebo semena (nejhojnější obsah má sezam, zinek zas dýňová semínka, vitamin E slunečnicová, nejvyváženější poměr omega-3 a omega-6 zase konopná atd.) Pro doplnění potřebných bílkovin pak skvěle poslouží obiloviny a luštěniny, především čočka nebo fazole (vhodně upravené nenadýmají), cizrna, čekanka, jáhly nebo pohanka. Při užívání pohanky si musejí dát pozor především ženy s vysokým krevním tlakem, jelikož pohanka tlak zvyšuje. Datle pak podporují celkově správný vývoj plodu.

První trimestr je obdobím náročným, plným naději a očekávání, ale i počínajících těžkostí. Uteče však rychle a bude tu trimestr druhý. O tom však až v dalším dílu!

Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2023. Praha. ISSN 1804-3135

JEŽEK, Martin, 2019. Bylinková první pomoc. Ilustroval Barbara Gyönyör. Brno: CPress. ISBN 978-80-264-2495-6.

NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka, Mgr., 2015. Vitex agnus-castus – obsahové látky a léčivé účinky. Praktické lékárenství. 11(4), 138-140. ISSN 1803-5329.

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0

Státní ústav pro kontrolu léčiv. 2023. [online]. SÚKL © 2010. Dostupné z: sukl.cz

THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický saĺón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.

ZENTRICH, Josef Antonín, 2014. Zentrichova encyklopedie fytoterapie: Aencyclopaedia phytotherapeutica Centriciana. Olomouc: Fontána. ISBN 978-80-7336-771-8.témata článku:
autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
16. srpna 2023


Diskuze k článku „Bylinky v prvním trimestru těhotenství – pozor na běžná koření“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!