Divizna velkokvětá – královská svíce

autor: Blanka Holzäpfelová
Diviznu většina z nás zná ze zahrádek našich babiček, ale své místo postupně získává i jako okrasná rostlina v městských parcích, a to především pro svoje vysoké květenství, které je vidět na metry daleko. Její zářivě žluté květy jsou skutečně k nepřehlédnutí a k její užitečnosti se přidává i nemalý léčivý účinek. A není to jen bylina pro nachlazení a kašel. Co vše tedy divizna umí?

Divizna má silné protizánětlivé, potopudné, protivirové, ochlazující a vysušující účinky. I proto je užívána zejména při léčbě nachlazení a kašle. Je ideálním prostředkem proti suchému, dávivému a dráždivému kašli, vítaná je také při nejrůznějších onemocněních průdušek. Celkově zmírňuje bolest při kašli a chrání postižené sliznice. Působí dokonce i proti zánětům hrtanu. Podpůrným prostředkem je také při léčbě černého kašle, chrapotu, astmatu a zánětu průdušek. Celkově ji volíme, pokud chceme ulevit při odkašlávání a pomoci s uvolněním hlenů, které zároveň pomáhá rozpouštět. Tlumí křeče průdušek a průdušinek, prospěšná je i pro naše plíce. Oceníme ji také při rýmě, neboť pomáhá uvolnit ucpaný nos. To vše dokáže díky vysokému obsahu saponinů, jejichž největší množství se nachází právě v oněch zářivě žlutých květech.

Diviznu oceníme také při péči o naši pokožku.

Působí totiž proti začervenání a hojí drobné vřídky a pupínky. Pomáhá zklidňovat svědivé ekzémy, snižuje otoky, hojí vředy a špatně se hojící rány. Při péči o vlasy se hodí pro světlé odstíny, kterým dodává lesk a zářivější barvu.

Divizna má ovšem také vynikající účinky na naši psychiku.

Harmonizuje náladu, ulevuje při migrénách, tenzních bolestech hlavy a celkově zklidňuje mysl.

To však stále není všechno.

Léčí také záněty úst. Zklidňuje svalové bolesti a podporuje imunitní systém, příznivě působí také na náš brzlík. Ženy ocení, že napomáhá k pravidelné a bezbolestné menstruaci. Podporuje také naše játra a slezinu. Má výrazné diuretické účinky, a proto pomáhá nejen při léčbě otoků, ale také například při léčbě citlivého a zaníceného močového měchýře.

Divizna dokáže ulevit i při průjmech nebo žaludečních vředech. Ulevuje při bolestech uší a je podpůrným prostředkem při léčbě zánětů ucha. A v neposlední řadě příznivě působí i na náš krevní oběh a ulevuje při potížích hemoroidy.

Sběr divizny má ovšem svá specifika.

Divizna kvete druhým rokem, prvním rokem vytváří pouze přízemní růžici listů. Květy sbíráme vždy čerstvé a nejdéle do 10. hodiny dopoledne. Poté totiž dochází k jejich zavadnutí a ztrácí své účinné látky, navíc se v nich tvoří neužitečné enzymy, a kolem poledne pak již většinou z rostliny odpadávají. Květy se dotvářejí v průběhu noci a brzy zrána rozkvétají. Sbíráme pouze ty plně rozkvetlé bez kalichu a sušíme co nejrychleji na slunci nebo uměle při max. 50oC. Květy nám nesmí zhnědnout, pokud se tak stalo, je bohužel nutné jej vyhodit, neboť již ztratil své užitečné látky. Správně usušený květ si zachovává svoji žlutou barvu, příjemnou medovou chuť a v prstech jde lehce rozemnout.

Pro účely kosmetiky můžeme z divizny sbírat ještě listy (sbíráme především velké ve spodních patrech, sbírat můžeme po celý rok). Semena divizny nesbíráme a nekonzumujeme nikdy, jsou prudce jedovatá!

Diviznu užíváme krátkodobě a v malém množství.

Vyjma květů je ve velkých dávkách lehce jedovatá. Obvykle z ní připravujeme čaj nebo tinkturu, ale známé jsou také diviznové masti nebo kapky. Čaj se ani nemusí vařit, květy stačí vyluhovat v horké vodě, dokud tekutina nedostane charakteristickou žlutou barvu. Čaj je pak nutné důkladně přecedit, jelikož chloupky na okvětních plátcích a pyl poměrně silně dráždí dutinu ústní.

Čaj z divizny asi dokáže připravit každý, proto si můžeme ukázat složitější recept, a to je diviznový sirup proti kašli.

Budeme potřebovat 100 ml medu, nejlépe lučního nebo květového, 5 čajových lžiček tinktury z diviznových listů nebo květů, 3 čajové lžičky tinktury z kořene proskurníku, 2 čajové lžičky tinktury z jitrocele, 2 čajové lžičky tinktury z kořene lékořice a 2 polévkové lžíce tinktury z anýzových semen. Jitrocel a lékořice jsou dobrovolně volitelné bylinky, pomohou dosáhnout zvýšení zklidňujícího účinku. Všechny uvedené tinktury důkladně promícháme a poté směs pomalu přelijeme do připraveného medu. Výslednou tekutinu vlijeme do sterilizované lahve o objemu asi 250 ml, ideálně z tmavého skla, aby k sirupu nepronikalo sluneční světlo. Lahev pečlivě uzavřeme a opatříme štítkem s datem výroby. Sirup je pak možno skladovat 3-4 měsíce. Hotový sirup usnadňuje odkašlávání a je tak vítaným pomocníkem při kašli a nachlazení.

Z divizny si také můžete připravit oplach pro světlé vlasy.

Budeme potřebovat asi tři lžičky sušených květů divizny nebo asi dvojnásobné množství květů čerstvých. Květy spaříme horkou vodou a necháme macerovat přes noc. Nálev poté přecedíme, necháme vychladnout a používáme jako oplach místo kondicionéru asi jedenkrát týdně. Vlasům by se měl obnovit jejich lesk a u světlých odstínů zvýraznit jejich barva.

Z divizny si také můžeme vyrobit vlastní mastičku.

Postačí k tomu 100 ml bambuckého másla a hrst sušených květů divizny. Bambucké máslo rozpustíme v hrnci, ideálně ve vodní lázni, a přidáme květy. Za občasného promíchání zahříváme asi 45 minut, poté směs opatrně přecedíme nejlépe přes plátno do připravené sterilizované dózy. Mast je výborný prostředkem například na zanícené rány nebo hemoroidy.

Ať už bude divizna krášlit vaši zahradu pro léčebné účely nebo bude vaší ozdobou jenom tak pro radost, přeji ať v ní najdete to, co potřebujete.

Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2025. Praha. ISSN 1804-3135

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0

THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.



témata článku:
autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
DNES


Diskuze k článku „Divizna velkokvětá – královská svíce“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!