Jaký stan je pro vás pravý?

článek je inzerce, nejde o odborný text
Vyrazit v létě pod stan není nic neobvyklého. Přespávat ve stanu na jaře a na podzim se zdá poněkud nerozumné. A na sněhu už vůbec! Nebo je to jinak?

Celoroční táboření závisí na kvalitě vybavení a zároveň na zkušenostech turistů. Dobrý stan, spacák, podložka na spaní a vařič jsou polovinou záruky na příjemně strávenou noc v jakémkoliv počasí. Druhá polovina závisí na tom, kde a jak stan postavíme a také jak se v něm budeme chovat.

Je nerozumné pořídit drahý zimní stan a zbytečně si do něj nechat nafoukat sníh, stejně jako koupit malý lehoučký stan a strávit něm týden v kempu u rybníka. Každý stan je určený k něčemu jinému.

Déšť, zima a vítr se dostávají do stanů nikoli vinou špatného materiálu, ze kterého jsou vyrobené, ale kvůli nepromyšlenému ušití nebo nepraktické konstrukci. Ideální turistický stan by měl mít nepromokavou střechu i podlážku, tropiko by mělo jít spojit s vnitřním stanem bez dalšího kolíkování a švy by měly být ošetřeny speciálním lepidlem nebo přelepeny páskou, která nepropustí vodu.

Samozřejmostí je zdvojené prošití namáhaných míst hlavně u kotvicích bodů, dokonalé překrytí všech zipů látkou a použití duralové konstrukce místo dříve rozšířených laminátových prutů.

Mezi další nectnosti některých modelů patří větrací otvory, které nelze za deště zavřít, nebo naopak v horku dostatečně otevřít. Podlážka někdy mívá příliš nízký okraj a teče do ní zvenku voda, nebo se stan uvnitř kvůli špatnému větrání potí.

Drahé značkové stany se od obyčejných liší především lehčími a pevnější pruty, promyšlenými detaily, dokonalým šitím a celkově odolnější stavbou, aby je nezničil silný vítr.

Stany se podle tvaru dělí na klasická áčka nebo jehlany, populární geodetické kopule, praktické tunely a velké kempovací stany s více oddělenými prostory. U turistických stanů si navíc můžeme vybrat, zda se nám hodí předsíňky či apsidy, kam lze uložit přebytečný materiál – batoh, boty, nádobí, jídlo a pití.

Turistika

Na turistiku po celý rok dobře slouží turistické stany, většinou ve tvaru kopule. Vždy jsou ušité jako dvouvrstvé – seshora chrání proti dešti nepromokavé tropiko a zevnitř je do něj zavěšený tzv. vnitřní stan, nejlépe s moskytiérou proti hmyzu.

Čím více budeme se stanem chodit a tedy ho nosit v batohu na zádech, tím by měl být lehčí, menší a jednodušší na stavění. Zároveň je důležité, aby byl odolný nejen proti počasí, ale také vůči prodření, proříznutí a vůbec nešetrné manipulaci. Turisté často staví stan v noci, ve větru nebo na nehostinných místech.

Jestliže stan balíme a nosíme jen občas, je lepší kupovat větší model kvůli pohodlí, a na místě je uvažovat o tunelovém tvaru, protože poskytuje na stejném půdorysu nejvíce místa uvnitř. Navíc se jednoduše staví i nezkušeným táborníkům.

Horolezecké expedice

Horolezecké stany se od turistických modelů na první pohled příliš neliší. Při podrobnějším prozkoumání ovšem vidíme, že jsou vyrobeny z lehčích materiálů a ušité festovním způsobem, ale zároveň jsou odolnější hlavně proti větru. Pohodlí si v nich člověk moc neužije, neboť jsou co nejnižší a co nejmenší. Na přežití v divoké přírodě, často na sněhu nebo v silných deštích, to ovšem stačí.

Cykloturistika

Lehoučké stany, obvykle jednovrstvé, jsou určené především na cykloturistiku. Na kole totiž záleží na každém gramu hmotnosti a každém kubickém centimetru zavazadel. Navíc se cyklistika obvykle neprovozuje ve vyloženě špatném počasí, nebo když pořádně zaprší, lze rychle ujet do hospody nebo zastavit na kryté autobusové zastávce.

Cyklistické stany jsou vyrobeny tak, aby byly co nejlehčí a daly se sbalit do co nejmenšího balíčku v brašnách na kolo. Tomuto požadavku je podřízeno vše, a tedy nelze očekávat ve stanu příliš místa, snížena je i jeho odolnost a trvanlivost.

Tarpy a bivaky

Ještě lehčí a skladnější než cyklostany jsou tarpy, neboli nepromokavé plachty. Jsou vybavené očky, lanky a kolíky. Plachtu nad sebe zavěsíme buď na stromy, nebo použijeme trekkingové hole jako tyčky u stanu, případně otočíme bicykl na řídítka a plachtu zavěsíme na něj.

Pod tarpem se spí přímo na zemi. Specialitou je spaní v hamace, čili závěsné síti, a nad ní si natáhneme jako střechu právě tarp.

Tarpy a jim příbuzné bivaky se používají kromě spaní také k pozorování zvířat, fotografování přírody, rybaření a také ve vojenství a survivalu, kde jde o přežití ve špatných klimatických podmínkách.

Kemping

Campingové velestany připomínající velikostí malé chaty, jsou sice pro posměch pěším turistům a trempům, ale dobře slouží svým majitelům při týdenních a delších pobytech na jednom místě.

Nebo byste se chtěli u přehrady či u moře neustále mačkat ve čtyřech lidech v jednom malém stanu? Moderní kempový stan se skládá z několika kopulí určených pro ložnice, velké centrální předsíně a stříšky proti slunci i dešti.

V takovém stanu se dá na skládacích židličkách přežít několikadenní déšť a je příjemné v jeho stínu trávit polední sluneční žár.

Trendem posledních let v kempovém vybavení je spojení stanu a auta. Auto nebo obytný přívěs se tak stane jádrem dočasného bydlení, které se rozšíří o další ložnice, kuchyňky a předsíně. Aby se všechno jednoduše stavělo, odstraňují výrobci složitý systém tyček a konstrukce se nafukuje pomocí kompresoru.

Supermarketové stany

Samostatnou kapitolou jsou stany ze supermarketů. Hodí se pro děti na zahradu, pro teenagery na hudební festivaly, anebo víkendové školní zájezdy.

Jsou obvykle jednovrstvé. Ve vlhku se tedy mohou zevnitř rosit, za chladných nocí je uvnitř zima, ale ani silný déšť jim neuškodí.

Za to jsou fantasticky levné. Pětistovku za dětmi zničený stan přežijí i ti největší cholerici, kdežto několikatisícová investice za dražší výrobek by byla znát v každém rodinném rozpočtu.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
5. března 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!