Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jaký vliv má počasí na rozšiřování koronaviru

autor: Mgr. Jana Hájková
Experti zodpověděli otázku, zda souvisí rozšíření koronaviru se sezonními podmínkami počasí? Dva kyperští vědci došli k názoru, že ano. V datech k modelaci by měly být zohledněny teplota, vzdušná vlhkost a rychlost větru. Jen tak podle vědců mohou být opatření lépe a dlouhodobě plánována.


Dokázal to i teplotní skok v prostředku února

... kdy na některých místech v průběhu jen několika málo dní stouply teploty o 30-40 stupňů. A i díky tomu se počet nakažených následně znatelně změnil. V létě jsme přece všichni hromadně chodili k vodě a celkově do přírody. Nebyla tu žádná výraznější omezení.

Tak proč tedy koronavirus zasáhl opět až v podzimních měsících?

Všeobecně je tuto otázku relativně těžké jednoznačně zodpovědět. Víme, že koronavirus se šíří vzduchem. Nakažení vydechují malé částice, a to nejenom při kýchnutí nebo kašlání. V těchto kapičkách, které experti označují jako aerosol, se kromě vody nacházejí taktéž tuky, sůl, proteiny a v neposlední řadě i viry. Ten, kdo je pak vdechne, se může lehce nakazit. Některé z těchto částic se mohou ve vzduchu vznášet hodiny i dny.

Dva kyperští vědci se ve své publikaci zabývali souvislostí mezi počasím a touto pandemií.

Došli přitom k závěru, že sezonní výkyvy počasí hrají celkem opomíjenou roli. Své závěry zveřejnili v časopise Physics of Fluids. Nejrůznější klasické modely k propočtům vývoje pandemie by se tak měly rozšířit o index, který zahrnuje vzdušnou vlhkost, teplotu a rychlost větru. Je pravdou, že tvrdá opatření mohou působení viru zmírnit. Díky uzavření restaurací, škol, nejrůznějších akcí, mnohých obchodů a celkovému omezení kontaktu mezi lidmi dojde ke snížení celkového počtu nově infikovaných osob. Tím se šíření viru zpomalí. Dokud nebude k dispozici lék proti této nemoci, pak je potřeba, aby jednotlivé vlády plánovaly svá opatření v dlouhodobějším měřítku, kdy by měl být zohledněn i vliv počasí.

Míra přenosu se potom dá prognostikovat lépe.

Důležité je, jak dlouho a v jaké koncentraci se kapičky slin udrží ve vzduchu a jak daleko se mohou rozšířit. A právě na tyto ukazatele nejvíce působí počasí. Vyšší teploty v letních měsících jsou pro přenos viru horší. Naopak když je venku chladno a uvnitř běží topení, vysoušíme si tak vzduch a naše přirozená ochranná funkce sliznic se snižuje. Taktéž biochemické procesy, kterými buňky reagují na vniknutí virů, probíhají v zimě pomaleji podle virologa Marco Bindera z německého centra pro výzkum rakoviny.

Ze svých závěrů spočítali tito kyperští vědci Dimitris Drikakis a Talib Dbouk míru přenosu viru, jež je závislá na počasí. Toto prakticky aplikovali na města Paříž, New York a Rio de Janeiro. Mohli tak skutečně pozorovat šíření viru v reálném čase. A zároveň tak mohli porovnat své předpovědi, jak se bude koronavirus v závislosti na počasí šířit. Došli k závěru, že Paříž má a bude mít největší klid od tohoto viru v měsících květen-září. Pro New York platí podobný obrázek, přičemž fáze největšího přenosu v zimě je zde celkově kratší. Rio naopak mezi červnem a říjnem bude pociťovat virus nejvíce. Oba fyzikové objasňují to, že by se celosvětově mělo počítat se dvěma velkými covidovými vlnami. A to v zimě na severní polokouli. Na jižní polovině naší země pak na jaře a v létě - od května do září. Je důležité přizpůsobit opatření dlouhodobějším předpovědním modelům.

Sars-Cov-2 je srovnatelný částečně i s jinými viry.

Ani ty se totiž nerozšiřují v průběhu celého roku rovnoměrně. Třeba i chřipka má své fáze vyššího výskytu. U nás v období od prosince do přelomu února a března. Celkově jsou podzim a zima spíše obdobím virových nachlazení.

Zdroje informací:
1) www.mdr.de 2) www.spiegel.de
autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
9. dubna 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.