Jezdíte na kole nebo koloběžce i v zimě? Cyklopluh vám může usnadnit život

autor: Natálie Veselá
I v zimě se dá jezdit na kole nebo koloběžce. Chce to samozřejmě vhodné oblečení, ale v ideálním případě také upravené cyklostezky. A právě s tím vám může pomoci speciální cyklopluh od spolku AutoMat.


Zasněžené cyklostezky? Spolek AutoMat je protahuje s pomocí cyklopluhu. Půjčit si ho můžete i vy!

Příznivcům bezmotorové dopravy komplikuje život nedostatečná údržba cyklostezek. Na podzim jde o padající listí, v těchto dnech je to zase sníh.

Nadšenci se spolku AutoMat, který udržitelnou dopravu v našich městech prosazuje již dvě desetiletí, přišli s originálním řešením. S pomocí finančních příspěvků od veřejnosti si nechali si vyrobit prototyp cyklopluhu (a cyklokartáče) se kterým vytížené pražské stezky sami protahují. A nabízejí ho i k zapůjčení.

Už na podzim loňského roku vyhlásil spolek AutoMat crowdfundingovou kampaň, ve které se příznivci celoroční cyklodopravy skládali na nový cyklopluh na odklízení sněhu a v další fázi pak spadaných listů, štěrku a dalších překážek z cyklostezek. Úklid cyklostezek a cyklopruhů totiž především v zimě výrazně vázne.

Potřebná částka se díky 59 nadšencům a nadšenkyním z Klubu přátel AutoMatu podařila vybrat. V půlce ledna měl konstruktér Jirka Štrupl prototyp konečně hotový a již pár dní na to proběhla s prvním sněhem roku 2022 testovací jízda.

S “kartáčovým” nástavcem se cyklopluh dostal ke slovu opět na podzim, kdy se zapojil do úklidu cyklostezek komunity Cyklisté sobě. A nyní s ním spolek AutoMat opět odklízí sníh, na který v Praze jako již tradičně nebyl připraven vůbec nikdo.

Samotný nápad ale pochází z Hradce Králové, kde s cyklopluhem odklízeli cyklisté sníh už v roce 2012. Největší boom nastal pak mezi lety 2014 - 2018, kdy vznikaly různé verze pluhu, se kterým nadšenci včetně Jiřího Štrupla udržovali Labskou cyklostezku.

V roce 2021 pak slovo dalo slovo a svůj vlastní cyklopluh si pořídit i spolek AutoMat.autor:
Natálie Veselá

datum vydání:
16. prosince 2022


Diskuze k článku „Jezdíte na kole nebo koloběžce i v zimě? Cyklopluh vám může usnadnit život“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!