Kde se vzala tradice vánočního jmelí? Může za to dávná magie

autor: Petr Kadlík
K dnešní předvánoční době patří trhy, prodej stromků a stánky se jmelím. Někdy je prodávají zelené, někdy "zdobené" zlatou nebo stříbrnou barvou. Z čeho ale vychází tradice, že k Vánocům a konci roku patří jmelí?


Co je to jmelí?

Na začátek stojí za to připomenout si, co to jmelí vlastně je. U nás rostoucí jmelí bílé (Viscum album) je stálezelený poloparazitický keřík z čeledi santálovitých. Napadá prakticky všechny druhy stromů a může na nich žít i desítky let. Na místě, kde se usadí, tvoří jeho větévky polokulovité trsy o průměru až 1 metr.

Jako poloparazitické se jmelí označuje proto, že ze svého hostitele čerpá jen anorganické látky jako vodu a minerální látky, ale organické látky asimiluje fotosyntézou. Díky svému kulovitému tvaru funguje fotosyntéza u jmelí lépe, než u samotného hostitelského stromu.

To vede k tomu, že jmelí doslova "vysává" vodu a živiny z napadeného stromu a větve v jeho okolí postupně odumírají. To následně může vést i k tomu, že se oslabený strom nedokáže plně bránit škůdcům a nakonec jim podlehne. Ohroženější jsou především listnaté stromy, ale nebezpečí hrozí i jehličnatým.

S ohledem na výše napsané se dá říct, že jmelí rozhodně není rostlina, která by se dala označit za symbol (vánočního) štěstí a pohody. Tak proč se jím tedy přesto stala? To vám vysvětlí zajímavý text, který jsem objevil ve více než sto let starých Lidovkách:

Naši předkové zasvěcovali háje službě bohů svých a v těchto bojištích s podivem a s úctou neobyčejnou vzhlíželi ke korunám stromů, zvláště mohutných košatých lip, zdobeným jmelím, jemuž přičítali zázračnou moc a sílu.

Šestého dno po prvé čtvrti měsíce v novém roce bylo jmelí slavnostně sbíráno. Lid shromáždil se v posvátném háji, žrec oblečený v bělostný háv přišel, veda bílé dva skopce obětní, k lípě posvátné. Vystoupiv pak až k vrcholu jejímu zlatým srpem odřezával větvičky jmelové, jež dole byly sbírány a kladeny na čisté roucho zde prostřené.

A když pak žrec sestoupil a všechny přítomné jimi podělil, byli skopci na žárovišti obětováni bohům s modlitbami za šťastný účinek větví tmelových. Věřilo so totiž, že ten, koho se posvátná ta ratolest dotkne, obdařen bude zdravím a štěstím po celý rok.

Také vařili předkové naši ze jmelí nápoj jako neklamný lék proti všem neduhům, ano i proti jedu a čarodějovi.

Dozvuky k těmto pohanským zvykům a obyčejům zachovaly se tradičně až na naše časy a to nejen v lidu našem, ale i u jiných národů. Ve Francii blahopřejí si venkované navzájem k Novému roku s větvičkou jmelí v ruce. V Anglii, zejména ve Walesu, zachoval se až dosud pěkný zvyk krášliti dům v době vánoční zelanými větvemi a uprostřed zavěsit jmelí, pod které muži vodí své ženy a líbajíce je přejí jim šťastné vánoce i šťastný Nový rok.

Také v našich vlastech ve mnohých rodinách nesmí o vánocích vedle stromku vánočního scházet i kytice z větviček jmelových, jimiž se členové rodiny navzájem dotýkají na ochranu před každou zlobou.

Takže, jmelí je nejenom (polo)parazit, ale také kouzelný lék proti nemocem a zlobě. A to v dnešní nervózní a neklidné době přece stojí za vyzkoušení!

Navíc jmelí prodané na trhu znamená jmelí, které už nevysává a pomalu nezabíjí napadený strom. A to je přece taky fajn.

PS: Ale zkuste to raději jen zeleným jmelím, přes zlatou nebo stříbrnou barvu by to kouzlo jistě nefungovalo. Navíc obarvovat i v zimě krásně zelené jmelí nějakou barvou je strašný kýč. ;-)


Zdroje: Wikipedia, DVS, historické Lidové noviny (datum vydání 19.12. 1921, autor František Moc).autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz

datum vydání:
30. listopadu 2022


Diskuze k článku „Kde se vzala tradice vánočního jmelí? Může za to dávná magie“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.