Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Pozitivní dopad koronaviru – čistší ovzduší

autor: Mgr. Jana Hájková
Covid 19, nemoc způsobená koronavirem šířícím se z Asie, o které se poslední dobou dennodenně dozvídáme z medií, s sebou přináší mnohá negativa. Typickým příkladem je omezení produkce všeho druhu, následný výrazný pokles akcií a nestabilitu a nejistotu na světových trzích. A to nemluvím o dopadech na lidské zdraví a společenskou stabilitu. Postupem času se ale taktéž ukazuje, že tato infekce má doslova blahodárné účinky na ovzduší.

Satelitní snímky ukazují drastický ústup oxidu dusičitého. Data pocházející z Číny srovnávají hodnoty NO2 ve vzduchu ve stejných časových období z let 2019 a 2020. Dne 25. února loňského roku dominovala na mapě hnědá až tmavohnědá barva mraků v původní domovině koronaviru Wuhanu. Toto znamenalo extrémně vysoké zatížení oxidem dusičitým. Před pár dny zveřejnila NASA a ESA data, na kterých se objevila jen světle modrá barva oblohy. To nám říká, že jsou zde velmi nízké koncentrace NO2. A důvodem je právě koronavirus. Vědci opatrně formulují: „Existují důkazy, že tato změna souvisí minimálně částečně s hospodářským ochlazením po vypuknutí koronaviru.“ (zdroj:1)

Odborníci si sice už dříve povšimli, že kvalita ovzduší se zlepšuje díky nejrůznějším hospodářským výkyvům např. roku 2008 byla významným činitelem již začínající světová hospodářská krize. Znečištění pozitivně ovlivnily i Olympijské hry téhož roku. Je ale pravdou, že znečištění NO2 pokleslo jen na omezenou dobu, částečně a ne celoplošně. Podle předběžné analýzy poklesly koncentrace ve východní a centrální Číně za posledních 15 let o 10 až 30 %. (zdroj: 1)

Oxid dusičitý je červenohnědý plyn, jež je toxický a ve větších koncentracích způsobuje podráždění dýchacích cest a záněty. Také má negativní vliv na centrální nervový systém člověka. Tuto jedovatou látku produkují nejenom elektrárny a průmyslové závody, ale také jsou příčinou splodiny z dopravních prostředků. Společně s oxidem siřičitým vyvolávají tzv. kyselé deště, které po celém světě devastují životní prostředí.

Zdroj informací:
spiegel.de
Nasa

autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
3. března 2020


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.