Sněžka - Pomezní boudy dvěma cestami

autor: Lenka Kadlíková
Plánujete výlet na Sněžku z Pomezních bud a ke svému překvapení jste zjistili, že odtamtud vede na Sněžku několik turisticky značených cest? Nemůžete si vybrat jakou cestou jít? Tak se tam pojďte ještě před cestou nejdříve podívat virtuálně.


Horní Malá Úpa - obec v samém srdci Krkonoš

Když jsme přemýšleli, kam se letos vydáme na dovolenou, jednoznačně vyhrály Krkonoše. No jo, ale to je dost široký pojem. Tak jsme otevřeli mapu a hledali nějaké strategické místo, odkud bychom se mohli vydávat na výlety a nemuseli vždy absolvovat část trasy po stejné cestě jako dny před tím a nebylo to příliš daleko na hřebeny. Nakonec to vyhrála Horní Malá Úpa, turistické středisko ve východní části Krkonoš, kousek od Pece pod Sněžkou. Získalo si nás především tím, že se jedná o malé středisko ve srovnání s Pecí pod Sněžkou nebo třeba Špindlerovým Mlýnem. Navíc leží poměrně vysoko, není tedy nutné překonávat tak velká převýšení, než se člověk dostane na hřeben.

Nejsnazší pěší výstup na Sněžku

Tuto větu naleznete v několika průvodcích a materiálech lákajících do Horní Malé Úpy. Právě v tomto středisku se nachází Pomezní boudy. Dle vlastních zkušeností je tomu tak. Všechny varianty výstupu z Pomezek jsou cca 8km. Pomezní boudy se nacházejí již poměrně vysoko- nad 1000 m.n.m., není zde takové převýšení jako například při cestě z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu. Výstup je tedy mírnější.

Po červené na Jelenku

Asi nejklasičtější cesta, kterou se lze dostat na Sněžku z Pomezek, je část Cesty českopolského přátelství. Trasa začíná kousíček od Pomezní boudy a vede přes patu nově budované sjezdovky směrem do lesa, kde začne poměrně strmě stoupat. Odměnou Vám budou krásné pohledy na Polsko v Sovím sedle. Právě tam se cesta spojuje s modrou turistickou cestou z Polska. Cesta je zde velmi příjemná, žádné velké šutry ani vyloženě asfalt. To se ale jak se dozvíte velmi rychle změní. Cesta na Jelenku nám trvala cca hodinu.

Na Jelence doporučuji se občerstvit buď z vlastních zásob nebo v bufetu přímo na Jelence. U nás vyhrála výborná palačinka s borůvkami. Jelenka je původně lovecká chata, která patřila významnému rodu Czerninů. To, že se jedná o loveckou chatu na první pohled poznáte díky trofejím umístěným v bufetu. Z této chaty už zbývá jen 3,5km na vrchol.

Z Jelenky přes Svorovou horu na vrchol Sněžky

Z Jelenky můžeme jít dvěma trasami - traverzem, nebo dále po červené cestou česko-polského přátelství. O traverzu se dozvíte níže, nyní se vydáme po červené. Jak jsem říkala, příjemná cesta se dále mění na kamenitou a velmi strmou. Během tohoto úseku cesty se dostanete do klečového pásma a otevře se Vám pohled na vrchol Sněžky, který byl až doposud skrytý. Po té co vylezete tuto asi nejstrmější a určitě nejhorší část cesty, můžete si říci to nejhorší mám už za sebou. Kousek pod vrcholem můžete navštívit krásnou vyhlídku na vrcholy Západních Krkonoš a na Polsko. Cesta na vrchol už pak pokračuje mezi vysokou klečí po celkem pěkné pěšině. Zde se Vám otevře i výhled na východ. Nacházíte se na Svorové hoře. Na konci, těsně pod vrcholem Sněžky se pak napojíte na dlážděnou cestu z Polska, která Vás dovede až na vrchol. Pokud budete mít štěstí, můžete se kochat krásnými výhledy do širokého okolí.

Na Sněžce

Pokud je to již pěkných pár let, co jste zde byli naposled, věřte, že se Sněžka, tedy spíše stavby, které na ní jsou změnila. V poslední době je to především Poštovna, která dostala úplně nový, podle mého dosti ohyzdný kabát. Na Poštovně si můžete zakoupit spoustu suvenýrů a občerstvit se. Více o Sněžce jako takové se dozvíte z odkazů pod článkem.

Zpět na Jelenku podél lanovky a po zelené traverzem

Zpátky se nám, jako obvykle, nechtělo jít stejnou cestou, tak jsme zvolili cestu traverzem po Obřím hřebeni a Svorové hoře. Nejprve jsme sestoupili po schodech podél lanovky k prvnímu rozcestníku. Tam jsme se dali uzoučkou stezkou mezi klečí traverzem směrem ke Svorové hoře. Cesta se po chvíli změnila v hromadu kamení, proto tuto cestu nedoporučuji za deště ani hned po dešti, kdy je ještě vlhko. V zimě je tato cesta neschůdná. Obtížná bude i s dětmi. Jakmile obejdete Sněžku, cesta se změní v celkem pěknou a pohodovou pěšinu po vrstevnici, až na pár kořenů a kmenů kleče, které je nutné překročit. Po tom co vejdete do lesa, doporučuji se koukat vpravo. Naskytne se Vám celkem netradiční pohled na vrchol Sněžky. Lesem se pak dostanete kolem Emmina pramene se zrekonstruovanou studánkou zpět na Jelenku.

Z Jelenky cca za půl hodiny v Horní Malé Úpě

Řekli jsme si, že ani z Jelenky nepůjdeme stejnou cestou, tak jsme se vydali pro změnu po žluté, která vede čistě po asfaltové silnici až téměř do Horní Malé Úpy. Až na konci, když vyjdete z lesa a projdete kolem prvních domů se cesta mění. Asfalt opět začíná jakmile se dostanete přímo do obce.

Cestou do centra a dále k přechodu do Polska budete míjet, krom několika penzionů, poštu, obecní úřad, samoobsluhu a infocentrum, kde si můžete prohlédnout motor ze spadlého letadla, a spoustu starých i nových materiálů nejen o tomto horském středisku. Infocentrum je i místem, kde je možné zakoupit turistickou známku.

Nástup na trasu: Pomezní boudy
Konec trasy: Pomezní boudy
náročnost: náročná
převýšení: 600m
délka trasy: 14km
GPS: Pomezní boudy - 50°44'45.667"N, 15°49'19.336"E
Jelenka - 50°44'31.998"N, 15°46'39.904"E
Sněžka - 50°44'9.208"N, 15°44'20.151"E
Turistické známky 673 - Pomezní boudy - infocentrum kousek pod hraničním přechodem
1367 - Jelenka
20 - Sněžka - poštovna
doprava: Autem v létě parkování u penzonů, kde budete ubytováni, v zimě na centrálním parkovišti. Penziony v zimě zajišťují odvoz zavazadel od parkoviště) , autobusem z Pece pod Sněžkou

odkazy:
ubytování v Horní Malé Úpě - Apartmán Zmítko
Malá Úpa
Sněžka nejvyšší hora ČRautor:
datum vydání:
21. září 2009


Diskuze k článku „Sněžka - Pomezní boudy dvěma cestami“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!