Trhněte si nohou, je tu jaro!

autor: Petr Kadlík
Prosím, neurážejte se. Trhni si nohou totiž není urážka, ale tradiční (byť čím dál tím méně známý) koloběžkářský pozdrav. A právě o tento zábavný a ekologický způsob dopravy tu jde. Mimochodem, řeč bude jen o opravdových koloběžkách - nikoliv o malých čínských elektrických skútrech, které se z důvodu legislativy za (e)koloběžky jen falešně vydávají.


Proč je koloběžka tak super?

Koloběžka je zvláštní sport, který snad ani nepatří do 21. století:

  • V době, kdy lidé čím dál víc pospíchají, se na koloběžce jezdí pomalu.
  • V době, kdy jsou bicykly čím dál tím víc složitější, je rám koloběžky stále jen "chytře ohnutá a svařená trubka".
  • V době, plné nejmodernějších high-end technologických vymožeností, vás stále pohání jen odrážení nohou.
  • V době, kdy někteří výrobci záměrně zkracují životnost svých výrobků, vám kvalitní koloběžka "vydrží na věky".

Tak proč je i přesto čím dál tím víc lidí, kteří jezdí na koloběžce?

Těžko říct. Možná právě z těch samých důvodů, které jsem vyjmenoval výše.

Jet pomalu je příjemné a uklidňující. Můžete mít nohy rychlé jako Usain Bolt, ale stejně na rovince neudržíte delší dobu rychlost nad 25 km/h. Rychleji se prostě nedokážete odrážet. Člověk díky tomu ztrácí pocit, že "jet pomalu je ostuda", což jistě mnohý na kole zažil.

Navíc díky tomu koloběžka báječně stírá rozdíly mezi "svátečními jezdci" a "závodníky". Zkuste si například jako občasný cyklista vyrazit na výlet na kolech s někým, kdo na něm tráví každý den. Ani s elektrokolem (pokud bude nastavené tak, jak zákony dovolují) mu prostě nebudete stačit.

Koloběžka se navíc bez problémů ovládá i ve velmi malých rychlostech, takže je báječnou volbou pro všechny rodiče. Výlety s dětmi na odrážedlech nebo prvních kolech se pro vás stanou díky koloběžce daleko příjemnější.

Jednoduchá konstrukce koloběžky znamená nízkou cenu i vysokou odolnost. Samozřejmě, pokud si v supermarketu koupíte "sportovní koloběžku v akci" za 3 tisíce, tak to pro ní neplatí. Jedinou radost, kterou vám udělá je pocit, že jste "ušetřili". To vás ale rychle přejde, jakmile na ní zkusíte ujet pár metrů a zjistíte, že vůbec nejede a navíc uslyšíte nebezpečné zvuky ze všech mizerně provedených svárů.

Pokud ale budete chtít investovat trošku více, tak si již v cenách kolem 10-15 tisíc můžete vybírat z velmi široké nabídky značek i typů koloběžek, které vás nezklamou. Kvalitní kolo nekoupíte ani za dvojnásobek a navíc bude buď rovnou vyrobené v zahraničí, nebo u nás poskládané z kompletně zahraničních komponentů. A pokud to bude třeba koloběžka Kostka, tak to bude dokonce stroj vymyšlený i vyrobený v České republice.

Osobně také také jezdím na koloběžce Kostka a volby nelituji, nicméně ani značky jako Yedoo, Crussis nebo Mibo nemusí být pro vás špatnou volbou. Před nákupem je to dobré vyzkoušet, protože i z jízdy na podobně vypadajících koloběžkách můžete mít rozdílný pocit.

Na kole máte hromadu mechanických převodů, o které se musí často starat servis. Řetěz musíte měnit někdy i po pouhé tisícovce kilometrů. A k tomu neustále hledáte sedlo, ze kterého vás nebude bolet zadek. A v cyklistickém dresu vypadáte..., no, však to znáte. ;)

Sám jsem koloběhu (tedy jízdě na koloběžce) propadl asi před sedmi lety a pořád mě to baví, ač mám ke klasickému sportovci hodně daleko. Vstát od počítače a vyrazit na cyklostezku nebo do nějakých méně rušných uliček města je skvělé.

Po prvních pár výletech dlouhých jednotky kilometrů budete sice možná mít pocit, že vás "bolí celý člověk", ale nevzdávejte to. Velmi rychle se pak dostanete do stavu, že i po ujetí desítek kilometrů budete mít pocit "příjemné únavy", při které si krásně protáhnete všechny svaly na nohou, zádech i rukou.

Nevýhody jízdy na koloběžce

Proč to nepřiznat, i koloběžka má své nevýhody.

Například pokud pospícháte, tak na kole se do cíle dojedete rychleji. Ale to není nevýhoda koloběhu, to je prostě jeho vlastnost. Nicméně se nebojte, že si na koloběžce neužijete vysokou rychlost. Stačí se jen vyškrábat na kopec a pustit se z něj dolů. Kvalitní koloběžka to díky špičkovým ložiskům, nízkému valivému odporu pneumatik a žádnému brždění od přehazovačky dokáže rozjet hodně, hodně rychle! Jo, ale raději si před sjezdem zkontrolujte, zda vám dobře fungují brzdy.

Když jsem u toho kopce, tak to může být také chápáno jako nevýhoda. Na kole přehodíte převod a hned se vám do kopce šlape lépe. Takovou šanci na koloběžce prostě nemáte :( Ale když už se nejde odrážet, no tak co? Je to koloběžka, tedy stroj o pohodě! Prostě ji v klidu a bez pocitu ostudy (jaký byste asi měli na kole) do toho kopce vytlačte.

Další nevýhoda jsou boty. Při odrážení se vzorek na botách obrušuje rychleji, než když jen chodíte nebo běháte. Takže své nejlepší a nejdražší běžecké boty si minimálně v začátcích koloběhu na své projížďky neberte. Jinak ale můžete samozřejmě jezdit na čemkoliv, co je vám pohodlné. Někdo volí běžecké boty, jiný lehkou trekovou obuv, někdo barefoot a v parném létě klidně i sandály.


Tak, tolik asi ke koloběžkám. Snad jsem vám k této zajímavé, zdravé i ekologické aktivitě v přírodě alespoň trošku nalákal.

Tím se s vámi zatím loučím a jdu zkontrolovat, jestli mám na té své dostatečně napumpované pneumatiky. Venku totiž krásně svítí slunce, zpívají ptáci a je škoda nevyrazit ven. Takže se s vám rozloučím po koloběžkářsku: Trhněte si nohou!autor:
datum vydání:
13. dubna 2022


Diskuze k článku „Trhněte si nohou, je tu jaro!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!