Kamenička

autor: Mgr. Jana Hájková
Mám zde pro Vás jeden tip na výlet. V Ústeckém kraji, poblíž Chomutova, se můžete vydat po turistické stezce do okolí vodní nádrže Kamenička. Nedostanete se ovšem přímo k vodní hladině ani na hráz, protože přístup je sem zakázán. To je dáno tím, že tahle přehrada je jednou ze zásobáren pitné vody pro Chomutovsko a je zde tedy stanoveno ochranné pásmo.


Potok Kamenička

Vodní nádrž Kamenička je tvořena přehradou potoka Kamenička. Jeho pramen se nachází v Krušných horách pod Jelením vrchem nacházejícím se 3 km jižním směrem od Načetína. Tok Kameničky se pak stáčí jihovýchodním směrem a line se přes pravý svah přírodní rezervace Buky nad Kameničkou. Horní tok Kameničky je spojen s údolím Chomutovky (do které se jako levý příto vlévá) tzv. převáděcím tunelem (zvaným Dieterova štola) dlouhým něco přes 1 km. Jeho hlavním úkolem je odstranění přebytečné vody z horských rašelinišť, která se podél celého toku vyskytují. Plocha povodí potoka Kameničky je 13.5 km2. Délka toku je 7,2 km a průměrný průtok naměřený v ústí je 0,12 m3/s. Z nadmořské výšky 815 m. n. m., kde se nachází pramen, postupně sestupuje do nadmořské výšky 390 m, kde se u Třetího mlýna, jako levobřežní přítok, vlévá do Chomutovky. Vodní nádrž Kamenička se nalézá cca 1,5 km před ústím potoka.

Přehrada Kamenička

Byla zbudována v letech 1899 a 1904. Hlavním důvodem jejího vzniku byla potřeba zásobovat pitnou vodou severočeskou hnědouhelnou oblast. Dalším jejím kladem je snížení povodňových průtoků v již zmíněném potoce a tím ochránění území pod hrází před případnými povodněmi. Kvalita zdejší vody je na velmi dobré úrovni. Z větší části vyhovuje i kvalitě pitné vody pro kojence.

Okolo přehrady se rozprostírají lesy. Je to fantastické místo pro vycházku. Naleznete zde svůj klid a můžete se nechat okouzlit podmanivým prostředím. Jediné negativum je nemožnost vykoupání se, což při letních vedrech může být ztrpčujícím kritériem. Vyjet si sem můžete i na kratší cyklovýlet. Nebo si ho můžete prodloužit a po svazích Krušných hor se vydat do okolních vesniček.

Délka jezera je „pouhých“ 450 m. Největší hloubka přehradní nádrže sahá do 31,3 m. Průměrný průtok vody dosahuje 16 l/s. A celková vodní plocha je 6 ha, což je přibližně 1 a 1/4 rozlohy fotbalového hřiště.

Kamenička je z jedné strany ohraničena zděnou, 44 m vysokou, hrází, která je v koruně dlouhá 153 m. Hráz je součástí prvního stupně ochranného pásma a je tedy pro veřejnost nepřístupná. Přehrada je technickou památkou.

Zdroj: 111 nej... České republiky
http://cd.ecmost.cz

Chaty chalupy Krušné horyautor:
datum vydání:
23. října 2007


Diskuze k článku „Kamenička“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!