Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Kunčický bludný balvan

Pozůstatkem čtvrtohorní činnosti na našem území jsou mimo jiné tzv. bludné balvany. Jedná se o masivní kusy horniny, které k nám byly dopraveny ledovce třeba až ze Skandinávie. Naším největším bludným balvanem je Kunčický bludný balvan.


Historie

Kunčický bludný balvan se nachází v Moravskoslezském kraji poblíž Ostravy. Ve Vratimovské ulici je umístěný na podstavci. Zde mohou návštěvníci obdivovat jeho velkolepost. Zasazen v kultivované krajině se zřetelně liší od tamějších nerostů.

Místo, kde stojí nyní není původním místem nálezu. Kunčický bludný balvan byl objeven náhodou při výkopových pracích v Ostravě-Kunčicích v roce 1954 v hloubce 6,8 metru. Takřka ihned byl přemístěn do Vratimovské ulice, kde byl položen na již připravený podstavec. Je pozůstatkem činnosti pevninského čtvrtohorního ledovce. Jeho původ poznáme podle načervenalé švédské žuly. V době ledové bylo běžné, že se ledovce posouvaly. Bludné balvany, jinak řečeno eratické balvany (z latinského erare- bloudit), jsou velmi významným prvkem pro geology, kteří s jejich pomocí určují jižní hranice zalednění.

Bylo mnoho teorií vysvětlujících „příchod“ bludného balvanu do geologicky zcela odlišné oblasti. Patřily mezi ně např. teorie o potopě světa, vulkanické činnosti nebo činnosti čertů. Teprve v 19. století se objevila ta správná. Ledovce vyskytující se v severních částech severní polokoule se posouvaly. Cestou pobíraly veškerý materiál, který se jim dostal do cesty. Představte si to, jako když válíte sněhovou kouli na postavení šněhuláka. V oné bílé hmotě není jen čistě bílý sníh, ale je tam vše co vám a kouli stálo v cestě, včetně různých kamínků i větších šutrů. Posun ledovců je vlastně ten samý proces, jen je mnohem pomalejší a zmrzlá sněhová koule mnohem objemnější. Takhle ledovec pojal i bludný balvan, který dopravil ze Skandinávie až do Ostravy.

Použití

Bludné balvany v dřívějších dobách sloužily jako kultovní místa pohanům, kteří věřili v jejich magickou moc. Byly významným prvkem pro stavebnictví, kde byly používány jako stavební materiál. Mnozí je používali místo mlýnských kamenů nebo dokonce jako dělové koule.

Technické parametry

Tenhle bludný balvan je od roku 1989 chráněn. Váha je odhadována na cca. 16,5 tuny. Při jeho rozměrech 320x250x155 cm není ho totiž možné zvážit. Jestliže ale víme, z jakého materiálu se převážně skládá, pak není pro vědce tak těžké určit celkem přesně jeho hmotnost. Bludné balvany mívají od několika decimetrů až po desítky metrů. Menší z nich jsou nazývány jako ledovcové souvky.

Další bludné balvany

Největší eratický balvan, zvaný Triglavův kámen, se nachází v Polsku. Po obvodu má 44 m a na výšku 8 m. Váha je dohadována až na 2 000 tun. U nás je mimo jiné chráně kromě Kunčického bludného balvanu také Liptaňský bludný balvan u Bruntálu. Další je u Opavy, několik dalších se nachází v Ostravě. Posledním nalezeným bludným balvanem je „Starý Švéd“, který byl vyzvednut z Labe v Hamburku v roce 1999.

Zdroj:
111 nej... České republiky
http://encyklopedie.seznam.cz
http://www.kraj-moravskoslezsky.cz

Debata k článku 'Kunčický bludný balvan'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz