Rudické propadání

autor: Mgr. Jana Hájková
Moravský kras se může díky Rudickému propadání pochlubit hned několika velkolepostmi. Patří mezi ně jeden z největších vodopádů v České republice, nejhlubší suchá propast nebo rozlehlé jeskyně.


Poloha

Rudické propadání je zasazeno do oblasti Moravského krasu, ležícího poblíž brněnské metropole. Nachází se od něj severním směrem. Jednou z nejbližších obcí jsou Rudice. Mezi další bližší vísku se řadí Jedovnice, přes jejíž území protéká tamější potok nesoucí příznačný název Jedovnický potok. Jedná se tedy o oblast Jihomoravského kraje, konkrétně o oblast Blanska.

Jeskynní systém Rudické propadání

Vše se začíná již zmiňovaným Jedovnickým potokem, jehož pramen bychom mohli najít u obce Krásenko v okrese Vyškov. Jeho tok prochází i stejnojmennou vesnicí Jedovnice. Jeho několikakilometrová pouť je přerušena v Moravském krasu, kde se začíná ono Rudické propadání.

Jedovnický potok se k závěru své pouti totiž dostává do slepého krasového údolí. Zde vznikl otvor s hloubkou nějakých 86 metrů. Tudy propadá voda Jedovnického potoka do jezera na dně Hugova dómu. Skály tady vytvořily podzemní kaskádu, kdy voda překonává deset různorodých stupů.

Rudické propadání propojené s Býčí skálou vytváří se svými 12 kilometry nejdelší jeskynní soustavu v České republice. Rudická propast sama o sobě je pak hluboká cca. 153 metrů a jedná se tak nejhlubší suchou českou propast. Celý ten velkolepý spád je doplněn, kromě několika menších, 35 metrovým vodopádem. Díky němu se Rudické propadání může pyšnit největším podzemním vodopádem v Česku. Po nějaké době vyvěrá Jedovnický potok v blízkosti jeskyně nazvané Býčí skála, kterou následně i protéká. Celé to putování se končí v mělčinách Křtinského potoka.autor:
datum vydání:
2. ledna 2008


Diskuze k článku „Rudické propadání“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!