Adršpach - Království skal

autor: Michaela Košťálová
"Všechno zlé je k něčemu dobré," říká se. A něco na tom dozajista bude. Když v 18. století postihl oblast Adršpašsko-teplických skal požár, změnila se zdejší bujná vegetace v prach. Nicméně o to víc vynikly bizardní pískovcové útvary. Dech beroucí scenérie brzy přilákaly turisty a Adršpašsko-teplické skály se staly oblíbeným výletním cílem.

Adršpašské a Teplické skály se nacházejí v severní části východních Čech. Jsou celoročně přístupné; ovšem za prohlídku si musíte zaplatit. Pokladen je zde několik a u každé se nachází parkoviště. Toto největší a nejdivočejší skalní město ve Střední Evropě má co nabídnout takřka každému. Na své si přijdou milovníci přírody, nenapravitelní romantici, pěší turisté i horolezci. Příznivci aktivní dovolené si mohou zapůjčit loďku a vydat se nazdařbůh po hladině zatopeného Lomu bývalé pískovny. "Nevodáci" nechť využijí služeb převozníka a svezou se na pramici, křižující vody Jezírka v samém srdci Adršpašských skal.

Procházka mezi skalami

Adršpašské skály jsou jako kouzelné město. Projdete se po Sloním a Malém náměstí, uvidíte Gotickou branku i Čertův most a Prašnou branou se vydáte ke Skalnímu hradu. Kromě "architektonických" skvostů můžete obdivovat také výtvory Přírody. Za Strážcem skal se tyčí Orlí hnízdo, zpoza rohu kouká celá ZOO – Lvice, Želva, Slon a Sova. Projdete se Myší dírou i Vlčí roklí a nakonec se nestačíte divit, jak je to tu všechno pohádkově krásné! Především Krakonoš zdejší kraj hodně poznamenal. Najdete zde jeho Lenošku, Ložnici a Piáno.

Málokterá zdejší skalka ještě nemá své originální jméno. Většina známých názvů (jako Milenci, Džbán, Milenka či Dvojčata v peřince) vznikla v 18. století, kdy se sem – jak už bylo řečeno – poprvé organizovaně vypravili turisti. Teplické skály jsou o něco méně "profláknuté", tak pokud chcete vymyslet stylové pojmenování nějakému dosud bezejmennému pískovcovému útvaru, zajděte na procházku sem.

Mystické hrady a zázračná voda

Bizardní pískovcová skaliska, zarostlá mechem a kapradím, jsou tajemná sama o sobě. Fakt, že mezi nimi najdete hned tři ruiny středověkých hradů, jim na atmosféře jen přidává. Všechny zdejší hrady mají společné dvě věci: mnoho z nich nezbylo a to málo, co zbylo, je volně přístupné.

Nejznámější je patrně hrad Adršpach z let 1320 až 1330, z něhož se do dnešních dnů zachovaly draže ve skalních blocích, rozpadající se hradby a skromné pozůstatky studny. Zajímavý je rovněž hrad Skály, vytesaný přímo do pískovce. Na rozdíl od svých "sousedů" se po nájezdu Slezanů, kteří jej spolu s okolními hrady roku 1447 vyplenili, dočkal obnovy. Jako "pustý" je uváděn až od roku 1567 (což je ale stejně dost dlouhá doba na to, aby se zde stihlo zabydlet nejedno strašidlo ;)). Nejzáhadnější ze všech je hrad Střemen. Neví se, kdy vznikl, kdo ho založil, ani jak a kdy zanikl.

Nejen kameny a hrady však v Adršpašsko-teplických skalách přitahují pozornost. Za zmínku stojí také průzračná voda, která ruku v ruce s mrazem, větrem a gravitací zdejší úchvatné skalní útvary vytvořila. Někteří se dokonce domnívají, že pramenitá podzemní voda, vyvěrající ve skalních městech v mohutných artéských pramenech, je zázračná. Umí prý vyléčit slepotu, vyrážky a otoky, nepohyblivost a všelijaké jiné bolístky. Nevěříte?

fotografie:Eva Kubová

Broumovsko ubytováníautor:
datum vydání:
11. ledna 2008


Diskuze k článku „Adršpach - Království skal“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!