Slatiňany

autor: Mgr. Jana Hájková
Další ze známých českých hřebčínů. Slatiňany, místo nejednoho filmového natáčení.


Poloha

Hřebčín Slatiňany se nachází poblíž města Chrudim, tj. v Pardubickém kraji. Existuje rozdíl mezi hřebčínem a hřebčincem. V hřebčíně, tedy i ve Slatiňanech se chovají koně jako takoví. Jsou tam tedy zastoupeni nejen hřebci, ale i klisny a případně hříbata. V hřebčincích jsou chováni pouze hřebci.

Slatiňany

Slatiňany jsou hřebčínem zaměřujícím se hlavně na chov starokladrubských vraníků a také na chov koní Převalského. Stavba začala roku 1898 a trvala pouhé tři roky. V nedávné době tedy oslavil hřebčín sté výročí svého založení.

K areálu hřebčína patří i nedaleký zámek. Ten je původně renesančního stylu. Koncem 18. století byl klasicistně rozšířen a v 19. století i novogoticky upraven za dohledu F. Schmoranze. V sousedství zámku stojí i upravený anglický park. Ten částečně slouží jako výběhy pro koně. V prostorách zámeckého parku je Kočičí hrádek, který především v letních měsících slouží jako atrakce pro děti.

Roku 1947 zde bylo založeno hipologické muzeum. Zde může návštěvník shlédnout dějiny chovu koní, různé obrazy či grafiky nebo plastiky s koňskými motivy, porcelán a gobelíny s koňskou tematikou. Dokonce se zde může poučit i co se týká postrojů a sedel. Zmínila jsem i filmovou roli hřebčína. Ta spočívá ve vystupování ve filmu Smrt v sedle a nebo v televizním seriálu Dobrá voda.

Zdroj: 111 nej... České republiky
http://encyklopedie.seznam.czautor:
datum vydání:
23. ledna 2008


Diskuze k článku „Slatiňany“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!